Vesti
04. 10. 2008.
Kvalitetni i etično o najugroženijima
Beograd - Specijalna nagrada Medija centra i Instituta za otvoreno društvo za najbolje medijsko izveštavanje o zdravlju Roma uručena je juče redakcijama dnevnih listova Danas i Dnevnik.
U obrazloženju žirija se navodi da su ova dva lista, „osim tekstova koji tretiraju uzroke i posledice problema romske populacije u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu, često sami pokretali teme koje se bave obrazovanjem, socijalnim položajem i ljudskim pravima Roma“. U ime Danasa nagradu je primio glavni i odgovorni urednik Mihal Ramač.
Beograd - Dnevni listovi Danas i Dnevnik izdvajaju se od ostalih štampanih medija kvalitetom izveštavanja, relevantnim istraživačkim radom, poštovanjem etičkih standarda i principa profesionalnog izveštavanja, kao i aktivnim pristupom temama koje su u vezi s problemima ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu romske zajednice u Srbiji, rečeno je juče prilikom svečanog uručivanja Specijalne nagrade za najbolje medijsko izveštavanje o zdravlju Roma, koju dodeljuje beogradski Medija centar u saradnji sa Institutom za otvoreno društvo iz Njujorka.
Žiri za dodelu nagrade, koji su činili Rozalija Ilić iz Romskog informativnog centra, Dubravka Šaranović Racić iz Ministarstva zdravlja i Momir Turudić, novinar nedeljnika Vreme i prošlogodišnji dobitnik nagrade, jednoglasno je odlučio da ovogodišnju nagradu ravnopravno podele redakcije Danasa i Dnevnika.
U obrazloženju se navodi da su se od 1. marta do 30. jula ove godine Danas i Dnevnik najčešće bavili životom Roma, „a osim tekstova koji tretiraju uzroke i posledice problema romske populacije u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu, ova dva lista često su sami pokretali teme koje se bave obrazovanjem, socijalnim položajem i ljudskim pravima Roma“.
U ime redakcije Danasa nagradu je primio glavni i odgovorni urednik Mihal Ramač, koji se tom prilikom zahvalio žiriju što je prepoznao malo drugačije i kvalitetnije obaveštavanje javnosti o bolnim temama Roma u Srbiji i pohvalio novinarku Jelenu Diković koja, na sopstvenu inicijativu, piše o tome.
Takođe, šef beogradskog dopisništva Dnevnika Dragan Milivojević primio je nagradu u ime svoje redakcije i istakao da je potrebno da svi rade na poboljšanju kompletnog položaja romske zajednice.
Rozalija Ilić je istakla da veliki napredak predstavlja to što je u Srbiji iskorenjena reč Ciganin koja je zamenjena „lepom rečju - Rom“.
Specijalna nagrada za izveštavanje dodeljuje se u okviru projekta „Problem zdravlja Roma i mediji u Srbiji“, čiji je cilj veće uključivanje medija u primenu Dekade Roma i Akcionog plana Srbije, kao i unapređenja informisanja o zdravstvenoj situaciji romske zajednice.
Antrfile : Brojke koje opominju
Analiza pisanja štampanih medija u Srbiji pokazala je da su najzastupljenije teme o Romima bile, nažalost, u rubrici „crna hronika“ - 22 odsto, a da je socijalni položaj bio zastupljen u 14 odsto tekstova. Prema podacima Unicefa, 56 odsto dece romske nacionalnosti živi ispod donje granice siromaštva, a udeo Roma u ukupnoj nezaposlenosti iznosi 60 odsto.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.