Medijski konkursi - projektno sufinansiranje
04. 03. 2016.
NDNV: Medijske reforme doživele kolaps
Nezavisno društvo novinara Vojvodine ocenilo je danas da je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije propustilo da suštinski izmeni Pravilnik o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, čime su praktično "medijske reforme u Srbiji doživele kolaps".
Kako se navodi u saopštenju ove organizacije iz Novog Sada, Ministarstvo je tim propustom u izmenama ovog podzakonskog akta, propustilo i da unapredi proces konkursnog sufinansiranja, koji je tokom protekle godine bio više nego problematičan na nivou lokalnih samouprava.
"Sa žaljenjem konstatujemo da nije prihvaćen skoro niti jedan od predloga za izmenu pravilnika koje su eksperti NDNV-a uputili Ministarstvu u cilju unapređenja efikasnosti, pravednosti i transparentnosti ovog procesa", ocenilo je ovo novinarsko udruženje.
NDNV smatra da su medijske reforme doživele kolaps i da su neophodne i promene medijskih zakona, pogotovo Zakona o javnom informisanju i medijima, koji prema njihovom mišljenju u praksi nije doneo nikakve suštinske promene u odnosu vlasti i medija.
"Ostavljeno je bezbroj mogućnosti predstavnicima vlasti da i dalje nesmetano finansiraju one medije koji su im bliski", saopštio je NDNV.
Dodaje se da je jedino za pohvalu način na koji Ministarstvo sprovodi konkurse za javno informisanje na republičkom nivou, ali da je i u tom slučaju "sve i dalje u rukama predstavnika vlasti, koji zakone i podzakonska akata, zbog njihovih slabosti, mogu da prilagođavaju svojim potrebama i interesima".
"Najveći problemi su bili i ostali posledica netransparentnosti procesa, izbora stručne komisije, nedostatka evaluacije projekata i nepostojanje sankcija za organe nadležne za poslove javnog informisanja na lokalnom nivou koji su, često otvoreno i bahato, kršili zakone", upozorio je NDNV.
Veliki problemi u sprovođenju zakona su i nedostatak jasnog razgraničenja između onoga što je predmet javne nabavke i onog što je predmet konkursnog sufinansiranja u sferi informisanja.
"Ovi nedostaci nisu mogli da budu otklonjeni izmenom Pravilnika, ali je to mogao da bude prvi u nizu koraka koje je bilo neophodno preduzeti u spasavanju medijskih reformi. Nažalost, to nije učinjeno, a čak su napravljeni i neki retrogradni pomaci u odnosu na prethodni pravilnik, i to u oblasti informisanja na jezicima nacionalnih manjina koji osnažuju ulogu nacionalnih saveta i ugrožavaju pluralizam manjinskog informisanja", dodao je NDNV.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.