Medijski konkursi - projektno sufinansiranje
21. 05. 2015.
Veliko Gradište: Uvažene primedbe struke
Kako je opština na inicijativu Koalicije novinarskih i medijskih udruženja novinara ispravila Konkurs za sufinansiranje medijskih projekata
Udruženje novinara Srbije (UNS) pokrenulo je akciju „Opštine i gradovi – prijatelji medija“ kojom poziva lokalne samouprave da podrže inicijativu UNS-a da 2 odsto budžeta opredele za projektno finansiranje lokalnih medija i, kao što zakon predviđa, sprovedu fer konkurs i raspodelu sredstava.
Osim ovog problema, koji je izražen u većini gradova i opština u Srbiji, imajući u vidu da, prema podacima kojima UNS raspolaže, gradske i opštinske vlasti u proseku za sufinansiranje informisanja svojih sugrađana izdvajaju 0,5 do 1 odsto lokalnih budžeta, veliki problem je i nepotpuna primena novog Zakona o javnom informisanju i medijima, ili njegovo potpuno ignorisanje.
Novinarska udruženja više puta su reagovala i oglašavala se u slučajevima kada gradski i opštinski čelnici nisu poštovali zakon prilikom raspisivanja konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja, a jedno takvo reagovanje dovelo je do ispravke konkursa i njegovog potpunog usklađivanja sa Zakonom o javnom informisanju i medijima i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja.
Naime, u okviru akcije „2 % za medije“, novinari već neko vreme prate i izveštavaju o konkursima koje raspisuju lokalne samouprave. Tako je uočeno i da je u Javnom pozivu za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja za 2015. godinu, opština Veliko Gradište raspisala konkurs samo za finansiranje televizija (http://uns.org.rs/sr/desk/akcija/30153/konkurs-opstine-veliko-gradiste-za-sufinansiranje-medijskih-projekata.html).
Nakon uočene nepravilnosti, 22. aprila, Koalicija novinarskih i medijskih udruženja (UNS, NUNS, NDNV, ANEM i Lokal pres) je uputila dopis opštini Veliko Gradište i predsedniku opštine Draganu Miliću, u kome se, između ostalog, navodi da „nije u skladu sa Zakonom o javnom informisanjuu i medijima i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja raspisivati javni poziv samo za projektno sufinansiranje televizija“.
Čelnici opštine zamoljeni su u dopisu da javni poziv isprave, usklade sa Zakonom i Pravilnikom, koji nedvosmisleno propisuju da javni poziv ne može diskriminisati druge medije, poput radija, štampe i internet portala, i da raspišu novi, koji ne isključuje pojedine medije.
Samo dan kasnije, 23. aprila, Dragan Milić, predsednik opštine Veliko Gradište poslao je mejl u kome Koaliciju novinarskih i medijskih udruženja obaveštava „da će opština Veliko Gradište 28. aprila, u narednom broju nedeljng lista ''Reč naroda'', objaviti ispravku i dopunu Javnog poziva za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja radi ostvarivanja javnog interesa na teritoriji opštine Veliko Gradište za 2015. godinu, u skladu s Vašim zahtevom“.
U ponedeljak, 27. aprila, opština Veliko Gradište poslala je Odluku o izmeni konkursa (http://uns.org.rs/sr/desk/akcija/30257/odluka-opstine-veliko-gradiste-o-izmeni-i-dopuni-konkursa-za-sufinansiranje-medijskih-projekata.html), kojom su uvažene sve primedbe struke i kojom je Javni poziv za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja za 2015. godinu u opštini Veliko Gradište, u potpunosti usaglašen sa Zakonom o javnom informisanju i medijima i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja.
Ovaj slučaj je svetao primer saradnje i uticaja medija na izvršnu vlast. Konkretna akcija koja je dovela do striktnog poštovanja zakona, što je u krajnjoj liniji i posao medijskih poslenika – da izveštavaju istinito i ukazuju na propuste vlasti, ali i da istaknu u prvi plan primer poput ovog, gde je vladajuća struktura uvažila sugestiju struke.
Da bi mediji mogli da rade u korist građana, osim striktnog poštovanja zakona, od izuzetne je važnosti da lokalne samouprave prepoznaju značaj i podrže inicijativu Udruženja novinara Srbije i da ubuduće opredeljuju 2 odsto budžeta za finansiranje lokalnih medija jer, kako se navodi u pismu koje UNS šalje opštinama i gradovima, „ lokalni mediji su izuzetno važan činilac postojanja demokratskih institucija i lokalnog razvoja“.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.