Naslovna  |  Aktuelno  |  Medijski konkursi - projektno sufinansiranje  |  Novi zakon, nova pravila, muka ista!
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Medijski konkursi - projektno sufinansiranje

06. 03. 2015.

Autor: Zoran Šaponjić

Projektno finansiranje medija, grad Užice i opština Nova Varoš

Novi zakon, nova pravila, muka ista!

Novi zakon i pravila, novinarska muka ista! U redakciji „Varoških novina“ u Novoj Varoši, troje novinara poslednjih nedelja, uz redovne novinarske poslove na pripremi novog broja, dosta energije, vremena, kažu, uložili su i da dobro spreme projekat, prikupe traženu dokumentaciju i odgovore na već raspisani opštinski konkturs za projektno finansiranje medija.

 

- Najviše muka zadalo nam je, ne samo pisanje projekta, nego – popunjavanje obrasca – prijave za projektno finansiranje. Dosta stavki u tom obrascu nije precizno definisano, pa smo prilikom popunjavanja morali da tražimo pomoć i Udruženja novinara Srbije i ljudi iz Ministarstva kulture i informisanja. Naročito su nam iz UNS-a dosta pomogli u ovom poslu. Sa druge strane, finansijski deo obrasca je kao i ranije veoma precizno napisan i definisan – reči su Dane Šunjevarić, direktora i glavnog i odgovornog urednika „Varoških novina“.

- Naše učešće u podršci kolegama u poslu prijavljivanja na javne pozive opština za  projektno finansiranje ne svodi se samo na odabir kolega koji će učestvovati u komisijama i na praćenje samih konkursa, da li su po zakonu i po pravilniku koji je propisalo Ministarstvo kulture i informisanja, nego i kroz podršku kolegama da što bolje odgovore na projektne zadatke. U Udruženju novinara Srbije i sami se bavimo pisanjem projekata, osposobljeni smo za taj deo posla, pomagali smo kolegama da se što bolje snađu u ovoj oblasti i to ćemo činiti i ubuduće -  kaže generalni sekretar UNS Nino Brajović.

Sudbinu lista u Novoj Varoši koji je do pre par meseci bio u privatnom vlasništvu, u svoje ruke uzeli su sami novinari. Sada su njih troje suvlasnici lokalnog lista, spremni, kako kažu,  da se bore za opstanak i nastave tradiciju lokalnih novina u ovoj sredini staru više decenija.

- Uvereni smo da smo spremili dobar projekat, i nadamo se dobrom ishodu konkursa. Naši čitaoci, i u Novoj Varoši, ali i u Beogradu gde ima dosta Novoarošana, pa i širom sveta, naviknuti su već decenijama da svakih 15 dana dobiju vesti iz svog zavičaja, iz kulture, sporta, iz samog grada, ali i okolnih sela – kaže direktorka i glavna urednica.

Predsednik opštine Nova Varoš još 21. januara raspisao je konkurs za projektno finansiranje medija u ovoj opštini, a tom odlukom predviđeno je da se iz opštinskog budžeta, nešto većeg od 620 miliona dinara, za informinjanje građana putem štampe, radija, televizije, odvoji tri miliona dinara, isti iznos kao i prošle godine. Ovaj iznos je oko 0,55 posto od opštinskog buddžeta.

Rok da se zainteresovani mediji jave istekao je 5. februara, a, kako kažu u opštinskoj administraciji, formirana je  komisije u kojoj su predsravnci UNS-a, NUNS-a i opštinske administracije čiji će zadatak biti da oceni projekte.

- Članove komisije imenovao je predsednik opštine Nova Varoš  i to iz reda nezavisnih stručnjaka za medije i medijskih radnika koji nisu u sukobu interesa – kažu u opštini.

U javnom pozivu, opština je precizno odredila i kriterijume za učešće i raspodelu sredstava, a kao glavni navedeni su istinito, nepristrasno  i pravovremeno informisanje građana. Pored ovog, traži se da se realizacijom projekata podstiče sloboda izražavanja ideja i mišljenja, medijska pismenost, razvoj ljudskih prava i demokratije...

U gradu Užicu konkurs za raspodelu sredstava za projektno finansiranje za 2015. godinu raspisan je polovinom februara, zaključen je ovih dana, a budžetom je predviđeno da se za ove namene odvoji 6.000.000 miliona dinara, odnosno 0,25 posto budžeta grada Užica.

- Na osnovu predloga novinarskih udruženja u toku je formiranje komisije koja će se baviti raspodelom sredstava – stoji u informaciji gradske uprave Užica.

– Budžet grada Užica za 2015. godine nešto je veći od dve milijarde dinara. Za medije je u njemu planirano samo šest miliona, i to sa PDV-om, što je praktično pet miliona dinara. To govori da je procenat predviđenih izdvajanja za lokalna glasila manji od 0,3 odsto gradskog budžeta. Pri tome, ovde se niko ne osvrće na predloge novinarskih udruženja UNS-a i NUNS-a da se dva odsto iz lokalnih kasa izdvaja za medije – izjavio je ovih dana za beogradsku „Politku“ Toni Stanković, vlasnik „Užičke nedelje“.

Ranko Stanković, direktor regionalne TV Lav u Užicu kaže da grad Užice i susedna opština Čajetina već tri godine  sredstva za medije raspodeljuju na osnovu konkursa za projektno finansiranje.

- Umesto ranijeg, da kažem, „odokativnog“ sistema raspodele sredstava uvedeni su konkursi za projektno finansiranje, ali, neka velika promena se nije dogodila. Pre par meseci bio sam zaprepašten kada sam na skupu u UNS-u saznao da je 80 posto lokalnih medija u Srbiji i dalje u vlasništvu  lokalnih samouprava. I, šta se tu dešavalo – opštine su u budžetima planirale sredstva za plate zaposlenih u tim medijima, za troškove, i ti mediji su uvek na lokalu bili u boljem položaju od nas privatnika. Naravno, u dosta slučajeva služili su i za lokalno, partijsko zapošljavanje. A kada smo u nekim opštinama razgovarali o mogućnosti da preuzmemo njihove opštinske medije, na moje pitanje da li bi i u tom slučaju iz budžeta odvajali makar polovinu sredstva koja su prethodno davali za medije iz budžeeta, odgovor je uglavnom bio – ne pada nam na pamet. To dobro govori o odnosu prema privatnoj inicijativi u ovom segmentu. E, sada, kad se približava zakonski rok posle koga opštine ne mogu biti vlasnici medija, svi su se zabrinuli  – kaže Stanković.

Sredstva iz budžeta grada Užica za projektno finansiranje medija, predviđena za ovu godinu, kaže Stanković, ispod su svakog minimuma.

- Oni tih šest miliona daju i za štampane medije, za televiziju, radio informisanje. Tv Lav godišnje da državi, RRA, Ratelu, Sokoju, više od četiri miliona dinara.  Sa sredstvima koja ćemo dobiti od opštine ne možemo da pokrijemo ni deo tih troškova a da ne pričam o platama zaposlenih, tekućim troškovima – kaže Stanković.

Po njemu, jedino rešenje koje bi u ovoj situaciji bilo od pomoći lokalnim medijima jeste da se mediji izbore za predlog da se za finansiranje izdvaja dva posto lokalnih budžeta.

- Tek u toj situaciji, i kada bi konkursi za projektno finansiranje raspisivani dva – tri puta godišnje, a ne kao sad, jednom, mogli bi da razmišljamo o nekoj budućnosti, ovako, ona je vrlo neizvesna, živimo od dana do dana – zaključuje Stanković.  

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi