Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Analiza Evropske radiodifuzne unije: Građani Srbije ne veruju medijima
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

31. 05. 2017.

Autor: K. Kovač Izvor: UNS

Analiza Evropske radiodifuzne unije: Građani Srbije ne veruju medijima

Prema analizi Evropske radiodifuzne unije (EBU) najveći deo građana Srbije ne veruje medijima, pa se tako naša zemlja po stepenu poverenja uglavnom nalazi na dnu lestvice. EBU je prošle nedelje, na osnovu podataka Eurobarometra (Evropske komisije), objavila analizu poverenja građana 33 zemlje Evrope u radio, televiziju, štampane, onlajn medije i društvene mreže.

Na lestvicama EBU-a Srbija se po stepenu poverenja u svaku od navedenih vrsta medija nalazi u negativnoj zoni, što znači da se najveći deo građana Srbije izjasnio da ne veruje medijima.

Srbija se nalazi na pretposlednjem mestu u Evropi na skali poverenja u radio. Nepoverenje u televiziju veće od Srbije imaju samo još tri države Evrope, dok je nepoverenje u štampane medije u odnosu na Srbiju veće samo u Makedoniji i Velikoj Britaniji.

 

Od svih vrsta medija, najmanje nepoverenja građani Srbije imaju u internet medije i društvene mreže.

Kako se navodi u analizi, elektronski mediji – televizija i radio uživaju najveći stepen poverenja u Evropi. Od 33 zemlje koje su učestvovale u analizi, radio je medij u koji građani 22 zemlje imaju najviše poverenja, dok u televiziju najviše veruju građani 11 zemalja.

U tradicionalne medije građani Evrope imaju više poverenja nego prošle godine, dok je stepen poverenja u onlajn medije i društvene mreže opao.

„To je napravilo jaz u poverenju između tradicionalnih i novih medija“, navodi se u analizi.

U analizi se dodaje da društvene mreže i štampani mediji uživaju najmanje poverenja građana Evrope.

„Od 33 zemlje, u njih 17 građani najmanje veruju društvenim mrežama. Većina ovih zemalja nalazi se u Zapadnoj Evropi. Štampi se najmanje veruje u 13 od 33 zemalja i to većinom u istočnoevropskim zemljama“, zaključak je analize.

Analizu Evropske radiodifuzne unije pogledajte u prilogu.

Komentari (1)

ostavi komentar
sre

31.05.

2017.

Realan [neregistrovani] u 15:24

Hm...

Ma, nema problema. Uvek nas mogu ponovo bombardovati.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi