UNS vesti
17. 03. 2015.
Ministarstvo za rad: I novinari medija u privatizaciji imaju pravo na otpremninu
Zaposleni u medijima mogu dobiti otpremninu pre privatizacije, ako je Agencija za privatizaciju objavila Javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za privatizaciju tih medija, rečeno je UNS-u u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
„Odlukom o utvrđivanju Programa za rešavanje viška zaposlenih u postupku privatizacije za 2015. godinu, propisano je da se ona primenjuje na subjekte privatizacije u postupku privatizacije za koje je Agencija za privatizaciju objavila Javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti, u skladu sa članom 18. Zakona o privatizaciji. Prema navedenoj odluci, subjekti privatizacije mogu podnositi zahtev za obezbeđivanje sredstava iz budžeta za rešavanje viška zaposlenih sa odgovarajućom pratećom dokumentacijom, nadležnom ministarstvu,“ rečeno je UNS-u.
Na pitanje UNS-a koji je najveći pojedinačni iznos koji zaposleni u ovim medijima mogu dobiti, odnosno, koliko je novca predviđeno po godini staža, Ministarstvo je odgovorilo „da zaposleni može da se opredeli za jednu od opcija i to:
- Otpremninu u visini 200 evra po godini staža osiguranja, s tim da ukupna visina otpremnine ne može biti veća od 8.000 evra;
- Otpremninu obračunatu na način utvrđen Zakonom o radu, s tim da ukupna visina otpremnine ne može biti veća od 8.000 evra, a visina sredstava po godini staža osiguranja kod poslednjeg poslodavca ne može biti veća od 500 evra;
- Otpremninu u iznosu od šest prosečnih zarada po zaposlenom, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike – za zaposlene koji imaju više od 15 godina staža osiguranja“.
Zaposlenom koji se opredeli za prvu ili treću opciju, navode u Ministarstvu, u godine staža se računa ukupno ostvaren staž, a zaposlenom koji se opredeli za drugu opciju u godine staža se računaju godine rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na otpremninu.
„Privredno društvo treba da proveri kod Agencije za privatizaciju da li je ono u portfoliju Agencije za privatizaciju“, naglasili su u Ministarstvu.
U Ministarstvu navode i da su u 2014. godini iz budžeta odobrena sredstva za realizaciju Programa za rešavanje viška zaposlenih u AD „Politika“, kao i da je u 2015. godini održan sastanak u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja sa predstavnicima JP „Tanjug“.
Komentari (1)
ostavi komentar18.03.
2015.
Otkud sada to?
A šta je sa otpremninama novinara čije su firme privatizovane na početku privatizacje. I tada je Agencija za privatizaciju raspisivala konkurs , pa nisu iz budžeta obezbedjivana sredstva . Da li vam je poznato koliko je tada novinara ostalo na ulici , bez ikakve otpremnine .
Odgovori