Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Cvejić: Ekonomska kriza razlog lošeg ekonomskog položaja medija i novinara
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

03. 11. 2014.

Autor: K. K. Izvor: UNS

U okviru projekta „Ceni sebe da te cene drugi“ UNS razgovara sa novinarima i urednicima o ekonomskom položaju profesije. Nakon razgovora sa dopisnikom “Blica” iz Aleksandrovca Gvozdenom Zdravićem, direktorom i glavnim i odgovornim urednikom “Bravo” radija iz Požarevca Slobodanom Vasićem i glavnim urednikom nedeljnika „Vreme“ Dragoljubom Žarkovićem, četvrti intervju objavljujemo sa novinarom dnevnog lista “Danas” Bojanom Cvejićem . UNS projekat sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Cvejić: Ekonomska kriza razlog lošeg ekonomskog položaja medija i novinara

Bojan Cvejić je novinar dnevnog lista “Danas” od 2007. godine. Karijeru je, kao i većina novinara, započeo u gradskoj rubrici.

 

“Radio sam u gradskoj rubrici, gde sam čak u jednom period vodio i podrubriku 'Beograd kakav malo poznajemo '”, kaže Cvejić za UNS.

Prelazi na “Društvo” gde se pretežno bavio medijskim temama, ali i vojskom i odbranom. Od 2012. godine postaje novinar političke rubrike gde, iako još uvek piše o medijima,  ostaje do danas.

Osim dnevnog lista “Danas” Cvejić radi kao saradnik ili dopisnik za još nekoliko medija.

Saradnik je City magazine-a, urednik je i administrator portala Radnik.rs koji Danas realizuje u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert, dopisnik je portala Kosovo 2.0 (kosovotwopointzero.com) i italijanskog onlajn izdanja L’Indro. Radio je i kao saradnik nedeljnika NIN i pisao za medijski časopis LINK.

Kako kaže za UNS, od novinarstva se može živeti, ali samo pod uslovom da se radi više poslova.

“Može se dobro živeti, ali samo ako radite na više mesta, inače je veoma teško”, kaže Cvejić i dodaje da je, dok je radio samo u “Danas-u” mogao da preživi jer je još uvek živeo sa roditeljima, ali da sada, kada ima porodicu i živi kao podstanar u Beogradu, mora da radi više poslova.

Kao najteži period u karijeri u finansijskom smislu, novinar „Danasa“ navodi 2009. i početak 2010. godine.

“Tada je bila velika kriza. Sećam se da mi je honorar bio drastično smanjen, a zarade su mnogo kasnile. Nakon tog perioda stanje se malo poboljšalo pa se i zarada povećala,” kaže Cvejić i dodaje da su danas zarade relativno redovne, pa se to može izdržati.

“Kao i u većini medija, ne stigne sve uvek na vreme, ali nije toliko strašno kako je bilo tih godina. Sada sam zadovoljan svojim honorarom”navodi Cvejić.

Novinar “Danasa” smatra da je loše stanje u novinarstvu rezultat ekonomske krize, kako u svetu, tako i kod nas.

“Kada postoji ekonomska kriza u društvu, noramlno je da se to odražava na stanje u medijima. Štampani mediji pretežno žive od oglasa, a u stanju krize i oglasa je manje, pa su samim tim i mediji u lošoj situaciji. To se onda, nažalost, odražava i na finansijski položaj novinara i medijskih radnika,” kaže Cvejić.

On smatra da nije neophodno, a ni realno ustanoviti cenovnik rada novinara/snimatelja/fotoreportera.

“Mislim da to pre svega nije moguće uraditi, a sa druge strane, nije ni potrebno. Dovoljno bi bilo da svaka redakcija napravi svoj cenovnik, da ima određene norme i kvote i na osnovu toga isplaćuje zarade zaposlenima,” zaključuje Cvejić.

 

 

 

 

 

 

Komentari (1)

ostavi komentar
uto

04.11.

2014.

Maksimilijan Robespjer [neregistrovani] u 14:34

Odlican intervju

Konacno neko pametan i iskren.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi