Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Glasovi manjina koji spajaju - Bojani Stojanović Rosić uručena nagrada "Pera Todorović" za feljton “Biti poseban”
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

24. 05. 2025.

Autor: A. Ničić Izvor: UNS

Glasovi manjina koji spajaju - Bojani Stojanović Rosić uručena nagrada "Pera Todorović" za feljton “Biti poseban”

“Ponosna sam jer sam dobila nagradu Udruženja novinara Srbije, gde sam napravila prve profesionalne korake u Novinarskoj školi, ali i zato što su mi ovu nagradu dodelile kolege, prepoznajući da je feljton 'Biti poseban' proizvod timskog rada”, rekla je novinarka TV Prva Bojana Stojanović Rosić, kojoj je danas u Novinarskoj kući Pere Todorovića u Vodicama kod Smederevske Palanke uručena nagrada UNS-a za feljton, koja nosi ime njegovog drugog predsednika i urednika „Malih novina“.

Stojanović Rosić zahvalila se snimateljima  montažerki  i urednicima, koji su joj, kako je navela, dali šansu da njen prvi veliki projekat bude televizijski feljton “Biti poseban”.  

Ona je dodala da je obrazloženjem žirija koji je odlučivao o nagradi “Pera Todorović” opisano sve što je htela da prikaže TV serijalom o nacionalnim manjinama u Novom Sadu.

Žiri je tada rekao da se rad Stojanović Rosić izdvojio u konkurenciji po brojnim elementima

“Ovaj TV feljton je informativan, zabavan i nosi jasan autorski pečat. Sagovornici su odabrani s velikom pažnjom, a očigledno je da je autorka uspela da razgovara s njima ne samo kao novinarka, već i kao čovek“, naveo je žiri.

Nino Brajović: “Vreme, budi mi sudija” kao životno geslo Pere Todorovića 

Odlukom ovog žirija, nagrada UNS-a je prvi put dodeljena feljtonu koji je objavljen na televiziji. Iako su imali u vidu da je feljton kao dokumentarana forma svojstven štampi,  članovi žirija su rešili da iskorače od tradicionalnog posmatranja feljtona.

Od očekivanog i uobičajenog pristupa u izveštavanju razlikovao se i rad Pere Todorovića, a to je naglasio i generalni serketar UNS-a Nino Brajović.

“Kad god spomenemo Peru Todorovića, setim se njegovog životnog gesla, koje glasi: ‘Vreme, budi mi sudija’. Svima nama vreme je sudija. On kao da je osećao da će vreme koje će doći biti njegovo, a da vreme u kojem je živeo to nije bilo", rekao je Brajović.

Pera Todorović je, kako je naveo Brajović, živeo 55 godina, a zbog svojih novinarskih i političkih ideja, pet godina je bio u prognanstvu.

“Dvadeset puta je hapšen, zatvaran, osuđen na smrt, pa pomilovan.  U zatvoru je proveo pet godina, sedam meseci, jedanaest dana i devet sati. Iako je uređivao i izdavao 16 listova, objavio dva izvanredna romana, u vreme dok je živeo i stvarao, zbog svojih liberalnih političkih i slobodnih novinarskih shvatanja, bio je često osporavan i negiran”, dodao je Brajović.

Ipak, Pera Todorović je, kako je naveo, krajem prošlog i početkom ovog veka dobio satisfakciju i rehabilitaciju, kao jedna od najintrigantnijih ličnosti druge polovine 19. i početka 20. veka.

“Posebno je cenjen među svojim kolegama i smatra se rodonačelnikom modernog srpskog novinarstva, jer su njegove Male novine’, koje su izlazile od 1889. do do 1903. godine, bile evropski format žurnalizma u tadašnjoj Srbiji. Nagrada koju dodeljujemo i kuća istovetna njegovoj rodnoj je naš dug prema njemu i njegovom novinarskom delu”, rekao je Brajović.

Branislava Milunov: Priznanje za lepe i iskrene priče o nacionalnim manjinama

Nagrada koja nosi ime Pere Todorovića danas je uručena peti put, a o njoj je odlučivao žiri u sastavu: Branislava Milunov (prošlogodišnja dobitnica i predsednica žirija), Olivera Kovačević, Dubravka Nikolić, Petar Živković i Mateja Agatonović.

Predsednica žirija Branislava Milunov navela je da su priče iz feljtona “Biti poseban” pažljivo koncipirane kako bi na jasan i topao način približile život nacionalnih manjina u Novom Sadu i pružile uvid u njihovu svakodnevicu, običaje i vrednosti.

 

“Sagovornici su sa lepotom i ponosom pričali o svojoj tradiciji i nasleđu. Govorili su o tome kako sve što su naučili od svojih roditelja prenose svojoj deci. I mi smo upoznali nacionalne manjine, zahvaljujući ovim pričama”,navela je Milunov.

Ona je dodala da je nagrada svojevrstan vid podrške Stojanović Rosić da nastavi da razvija svoj novinarski rad kroz kratke televizijske forme u nastavcima.

“Na sastanku članova žirija svi smo bili saglasni da bi ovaj feljton bio odličan i kada bi bio pretočen u tekst, a da ga multimedijalni elementi dodatno obogaćuju”, navela je Milunov

Članovi žirija su ujedno ohrabrili Bojanu Stojanović Rosić da ove TV priče u nastavcima pretoči i u knjigu, navodeći da u njoj ima dovoljno materijala za kvalitetno štivo.

Milunov je istakla da su priče lepe, iskrene i da prikazuju porodice i pojedince koji neguju sve karakteristike koje ih čine nacionalnom manjinom.

“Ono što je posebno kod njih jeste da ne žele da budu izdvojeni ili drugačiji, već jednostavno žele da ostanu svoji i da sačuvaju svoj identitet”, rekla je ona.

Demo Beriša: Nacionalne manjine -  most koji povezuje Srbiju i zemlju iz koje dolaze

O važnosti upoznavanja sa načinom života nacionalnih manjina govorio je i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, koji je istakao da je bitno da ljudi spoznaju drugačije običaje, tradicije i kulturu, jer nas to povezuje.

“Juče sam u Bosilegradu rekao da mi, kao manjine, treba da budemo most koji povezuje zemlju porekla i Republiku Srbiju u kojoj živimo. Ni u kom slučaju, od detinjstva do penzije, ne treba da zaboravimo da nam je većina srpskog naroda pružila ljubav.

Beriša je istakao da su u Srbiji registrovana 24 nacionalna saveta nacionalnih manjina, koji svojim radom daju izuzetan doprinos njihovom položaju.

Osvrćući se na prošlost, kada su, kako je naveo, manjine bile izložene problemima zbog svog porekla, Beriša je rekao da se položaj manjina značajno poboljšao i da su dobile šansu da budu ravnopravne sa većinom.

Nikola Vučen: Verujem da će kuća “Pere Todorovića” na sledećoj dodeli izgledati sasvim drugačije 

Predsednik opštine Smederevska Palanka Nikola Vučen pozvao je Vladu Republike Srbije da pomogne da se projekat obnove kuće "Pere Todorovića" uspešno privede kraju.

“Siguran sam da će ovo biti mesto gde će se okupljati svi novinari sa teritorije Republike Srbije i šire, s obzirom na to da je u pitanju jedinstvena kuća. Ovakva kuća ne postoji nigde osim u Vodicama. Siguran sam da ćemo se mi potruditi da već za dve godine, kada bude nova dodela nagrada, ovo mesto i okolina izgledaju potpuno drugačije nego što je to danas”, rekao je Vučen.

Inače, uručenju nagrade prisustvovali su novinari i članovi zavičajnog društva Vidovača iz Vodica.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi