UNS vesti
06. 02. 2025.
Apelacioni sud: Odluka Upravnog odbora Društva novinara Vojvodine o razrešenju dužnosti Željka Savića ništavna
Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je početkom decembra prošle godine presudu Osnovnog suda da je odluka Upravnog odbora Društva novinara Vojvodine (DNV) iz oktobra 2020. godine, da razreši dužnosti člana ovog tela Željka Savića, ništavna i ne proizvodi dejstvo.
Sud je naložio Društvu novinara Vojvodine da Saviću naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 17.300 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate, a u roku od 8 dana pod pretnjom izvršenja.
Kako je, između ostalog, navedeno u presudi, Statutom DNV-a predviđeno je da članove Upravnog odbora može razrešiti Skupština Društva, ali ne i Upravni odbor.
Željko Savić bio je potpredsednik Upravnog odbora DNV-a i, uz predsednika Petra Kočića, jedan od ovlašćenih za zastupanje ovog Društva. Upravni odbor Društva, na sednici održanoj 7. oktobra 2020. godine, doneo je odluku o o razrešenju dužnosti Savića „zbog neodgovornog zapostavljanja poverenih mu dužnosti“.
Odlukom je tada određeno da se do konačnog rešenja Skupštine DNV-a Saviću suspenduje pravo zastupanja, potpisa i korišćenje pečata na svim dokumentima DNV-a, te da ova odluka stupa na snagu danom donošenja.
Odluku je potpisao Petar Kočić, inače, i trenutni predsednik ovog Društva i kandidat za člana Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Željko Savić 6. novembra 2020. godine podneo je tužbu Osnovnom sudu u Novom Sadu, navodeći da je, „nakon što je nadležnim organima prijavio nezakonitosti u postupanju članova udruženja i to zakonskog zastupnika Petra Kočića i članova Jelene Dopuđ i Mladena Buluta, izložen svojevrsnom progonu od strane navedenih lica, na način da mu je zabranjen rad u Udruženju, da mu se suspenduje pravo na zastupanje i korišćenje pečata, uz iznošenje raznih neistinitih tvrdnji o njemu“.
Kako se navodi i u presudi Apelacionog suda, Rešenjem Agencije za privredne registre od 27.11.2020. godine, usvojena je registraciona prijava i u Registru udruženja registrovana je promena podataka zastupnika, tako da je iz Registra brisan Željko Savić i stavljena zabeleška da se u Registar udruženja upisuje Odluka Upravnog odbora od 7.10.2020. godine kojom se Savić razrešava dužnosti.
Apelacioni sud naveo je da je prvostepeni sud pravilno zaključio da je odluka Upravnog odbora DNV-a „doneta suprotno Statutu ovog Društva jer je nije donela Skupština Društva koja je najviši organ Društva i koja je ovlašćena i nadležna da odlučuje o izboru i imenovanju stalnih organa i privremenih tela, time i članova Upravnog odbora“.
Sud je dalje naveo da su zadaci Upravnog odbora pobrojani u članu 30 Statuta i da ne predviđaju mogućnost razrešenja tog organa.
DNV je u žalbi na prvostepenu presudu naveo i da je „Statutom predviđeno da UO vrši skupštinsku nadležnost između dve sednice“, na šta je Apelacioni sud odgovorio u presudi da je ova tvrdnja „neosnovana jer to Statutom, ni priloženim spisima predmeta, nije propisano“.
Sud je naveo i da u ovom postupku nije odlučivano i nisu od značaja razlozi razrešenja Savića, zbog kojih je UO DNV i doneo spornu odluku, te da je sud odlučivao isključivao o ništvanosti odluke, iz razloga što Statut ne predviđa drugačiji postupak razrešenja lica ovlašćenog za zastupanje udruženja, te da je za to ovlašćena jedino Skupština.
Šta se dešavalo nakon sudski osporene odluke UO DNV-a
Nakon donošenja sporne odluke Upravnog odbora DNV-a, deo članova ovog Društva, održao je 11. oktobra 2020. godine u Sremskim Karlovcima Vanrednu Skupštinu DNV-a na kojoj je tadašnji (i trenutni) predsednik Petar Kočić razrešen „sa funkcija za zastupanje udruženja“, te mu je bio „zabranjen dalji rad sa pečatom Društva novinara Vojvodine i raspolaganje imovinom“. Kako stoji u Rešenju u koji je UNS imao uvid, ovu odluku potpisali su Željko Savić i predsedavajući Vanredne Skupštine Žarko Dimić.
Sa druge strane, samo tri dana nakon toga, sa delom rukovodstva koje je pre toga doneo odluku o razrešenju Savića iz Upravnog odbora DNV-a, Petar Kočić je 14. 11. 20220. godine organizovao drugu Skupštinu.
Na ovoj Skupštini doneta je, navodi se i u APR-u, „odluka kojom se Željko Savić smenjuje sa dužnosti člana Upravnog odbora DNV-a i poništavaju mu se prava ovlašćenog zastupnika, potpisa i upotrebe pečata na svim dokumentima Društva novinara Vojvodine“.
Zvanično Rešenje o upisu ove zabeležbe, APR je doneo 30.12.2020. godine.
I Željko Savić i Petar Kočić u izjavama za UNS i danas tvrde da Skupština one druge strane nije bila organizovana u skladu sa Statutom.
Savić: Presuda je velika pobeda
Željko Savić, komentarišući presudu Apelacionog suda, za UNS kaže da je „ova presuda velika pobeda većinskog dela članstva DNV-a, koje je meni dalo podršku na Skupštinama Društva novinara Vojvodine, počev od 2018. godine, a zatim i svim kriznim situacijama od 2020. do 2025. godine“.
„Ona je potvrdila da je Skupština DNV održana u Sremskim karlovcima u potpunosti bila u pravu kada je 11. oktobra 2020. godine razrešila dužnosti Petra Kočića, Mladena Buluta i deo rukovodstva članova UO DNV zbog osnovane sumnje da su počinili razne zloupotrebe s novcem DNV i da su donosili nezakonite (nestatutarne odluke)“, rekao je Savić za UNS.
On ističe da je odluka o njegovom razrešenju kao člana UO, koju je sud sada poništio, „usledila kao reakcija na njegovu prijavu Petra Kočića nadležnim organima za zloupotrebe trošenja novca DNV i davanje lažnih informacija državnim organima“.
„Potvrdom izdatom 28. januara 2020. godine, tvrdio je da ovo udruženje ima više od 500 članova, što nije istina, ni blizu. Zahvaljujući tim potvrdama nadležni su mu omogućavali da ostvaruje prava reprezentativnog Udruženja, i tako se našao u prilici da odlučuje o važnim pitanjima u medijima“, rekao je Savić.
On ističe da deo članstva DNV-a koje, kako kaže, on zastupa, „smatraju da Petar Kočić, Mladen Bulut i još nekolicina iz Upravnog odbora DNV od 11. oktobra 2020. godine sve odluke, skupštine, predloge, prijave, i druge aktivnosti rade nezakonito jer su zvanično isključeni iz Udruženja, oduzeta su im sva prava korišćenja pečata i zastupanja“.
„Želim da istaknem da su članovi DNV koje ja zastupam, pretrpeli razne uvrede, pretnje, ucene, politički pritisak, neki su izgubili posao, samo zato što traže da se radi po zakonu, a zakon i država nas ne štite dovoljno. Četiri godine čekamo ovu presudu“, rekao je Savić.
On je za UNS naveo da je „u Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu više krivičnih prijava protiv Petra Kočića i Mladena Buluta koje su prijavili članovi Društva novinara Vojvodine“.
„Jedna od prijava odnosi se na falsifikovanje dokumenata, održavanje lažnih skupština, kao i plagiranje pečata“, kaže Savić.
Na pitanje kako će se ova presuda odraziti za dalji rad DNV-a, Savić je rekao da će, „ukoliko APR izvrši promenu po sudskoj odluci, imati zakonsko pravo da zakažem Skupštinu DNV, i članovi Društva novinara Vojvodine će odlučivati o daljoj sudbini ove organizacije“.
„Jedna od inicijativa o kojoj se razgovaralo, koja je dosta podržana u članstvu, je da se ova organizacija ugasi, jer više ne služi novinarskoj profesiji i ciljevima DNV zbog kojih je registrovana. Naprotiv, postala je sinonim za korupciju i razne zloupotrebe u medijima, zahvaljujući licima koji trenutno upravljaju ovom organizacijom i koji se bogate preko iste“, kaže on.
Petar Kočić: Presuda ništa ne znači jer je Skupština DNV-a potvrdila odluku Upravnog odbora
„Nema šta ovde da se komentariše. U odluci UO stoje dve stvari, jedna od njih je da se Savić razrešava članstva u UO do konačne odluke Skupštine, a Skupština je naknadno potvrdila tu odluku. Sa druge strane, pozivajući se na Zakon o udruženjima, u kojem se navodi da je zakonski zastupnik dužan da postupa u skladu sa odlukama upravnog organa, odlukom UO mu je suspendovano pravo na zastupanje i potpisivanje“, kaže Kočić.
„Odluka Apelacionog suda samo znači da je potvrđeno da je Savić bio u pravu kada je reč o odluci Upravnog odbora i da mi treba da platimo 17.300 dinara sudskih troškova. Ali, Skupština je naknadno odlučila kako je odlučila, odnosno potvrdila je tu odluku, u skladu sa Statutom“, kaže Kočić.
Komentarišući Skupštinu DNV-a u Sremskim Karlovcima na kojoj su , Mladen Bulut i deo rukovodstva članova UO DNV razrešeni dužnosti, Kočić kaže da je ona „bila nelegalna i nije bila sazvana u skladu sa Statutom“.
Na pitanje hoće li nakon presude biti promena u APR-u Kočić ističe da neće jer je, ponovio je, Skupština DNV-a naknadno potvrdila odluku Upravnog odbora.
Kada je reč o krivičnim postupcima za koje Savić tvrdi da se vode protiv Kočića, on ističe „da se protiv njega ne vodi nikakav krivični postupak“.
„O pokretanju krivičnog postupka odlučuje sud, a sve ostalo je, što se tužilaštva tiče, prikupljanje podataka. Dok tužilaštvo ne podnese tužbeni predlog i dok sudija u prethodnom postupku ne prihvati taj predlog, krivični postupak se ne vodi. A to se nije desilo“, kaže Kočić.
„Dakle, ni protiv DNV-a, ni protiv mene lično se u ovom trenutku ne vodi nikakav krivični postupak“, rekao je Kočić i istakao da „vrlo lako može da se desi tužba za iznošenje ovih neistina“.
Koliko DNV ima članova?
Predsednik DNV-a Petar Kočić trenutno je kandidat ovog Društva za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
Kako kaže „ovo Društvo za prošlu godinu ima 306 članova sa plaćenom članarinom i oko 40 članova, dobitnika nagrada DNV-a koji, kako je naveo, nemaju obavezu plaćanja članarine“.
„To smo i napisali zvanično u okviru konkursa za članove Saveta REM-a“, kaže Kočić.
Po sadašnjem Zakonu o elektronskim medijima da bi bilo ovlašćeni predlagač za članove Saveta REM-a novinarsko udruženje mora imati najmanje 300 članova.
Inače, Petar Kočić je u toku prethodnog konkursa za članove Saveta REM-a, 28.1.2020. godine, Odboru za kulturu i informisanje Narodne Skupštine 2020. godine uputio potvrdu da „DNV ima više od 500 članova“, što je tada, po Zakonu o elektronskim medijima, bio uslov da ovo udruženje bude ovlašćeni predlagač kandidata za članove Saveta REM-a.
Dok Savić tvrdi da je ova „netačna informacija“ bila razlog i početak problema u ovom Društvu, Kočić i dalje tvrdi da je DNV tada imao više od 500 članova, tačnije, njih 525.
Uvidom u spisak plaćenih članarina za period januar – jul 2020. godine, u koji je UNS imao uvid, vidi se da je DNV u prvoj polovini te godine imao svega 60 plaćenih članarina.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.