UNS vesti
13. 01. 2025.
Povećanje takse za javne medijske servise važno za raznovrstan program i nezavisnost uređivačke politike
Na Javnoj raspravi o Nacrtu Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnim medijskim servisima koja je danas održana u Beogradu predstavnici građana i Strukovnog sindikata Radio televizije Srbije (RTS) ukazali su na to da bi povećanje takse za javni medijski servis značilo bolji program i nezavisnost uređivačke politike javnih medijskih servisa.
S druge strane, vršilac dužnosti pomoćnika ministra u Ministartvu informisanja i telekomunikacija (MIT) Dragan Traparić kaže da je medijskim poslenicima povećanje takse važno kako zbog boljeg programa, tako i zbog veće plate.
Član Radne grupe za izradu Nacrt Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnim medijskim servisima i profesor u penziji Rade Veljanovski istako je da su u medijskoj strategiji tri tematske oblasti posebno važne kada se Zakon menja, a to su način finansiranja javnih servisa, način rukovođenja javim medijskim servisima i javna kontrola javnih medijskih servisa.
„Radeći na izmenama ovog Zakona došli smo do vrlo dobre formule kako finansirati javne servise u narednom periodu, ali to je u poslednjem momentu odbačeno, a tu je odgovornost Ministartsva informisanja i telekomunikacija (MIT) ključna, a nažalost i oba javna servisa su se sa tim saglasila“, zaključio je Veljanovski.
Državni sekretar u MIT-u Miloš Garić objasnio je da je prvi predlog članova Radne grupe bila ideja da se taksa za javne servise poveća prema procentu prosečnog ličnog dohotka u Srbiji u ovom trenutku i da bi iznos takse sada, da je taj predlog prihvaćen bio oko 1000 dinara.
„Mi moramo da branimo ne samo javni interes u oblasti javnog informisanja, nego i javni interes građana Srbije kroz javno informisanje“, rekao je Garić.
Dodao je da im je u interesu da javni medijski servisi imaju veća finansijska sredstva s kojima raspolažu da bi mogli da unaprede svoj program i da plate zaposlenih budu veće, ali kako kaže, ne bi mogao da se složi da se o ovoj temi pristupilo na sasvim odgovoran način.
On je izjavio da je većina članova Radne grupe prihvatila predlog da se o tome razgovora kasnije i da se zadrži sadašnji iznos takse.
Advokatica i predstavnica UNS-a u Radnoj grupi za izradu Nacrta Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnim medijskim servisima Gordana Konstantinović je rekla da je da su predlozi takse za javne medijske servise bili različiti.
„Moj utisak je bio da smo mi bili usaglašeni da taksa treba da bude 1 % minimalne cene rada i to nam je bilo nešto što je opopljivo, nešto što smo mogli da odredimo jer minimalnu cenu rada određuje Ekonomsko - socijalni savet“, rekla je Konstantinović.
Konstantinović je izjavila da je intencija UNS-a bila da podrže rad javnih medijskih servisa, kao i to da su svesni loše situacije u kojoj se javni medijski servis Vojvodine nalazi.
Generalna sekretarka Radio televizije Srbije Marijana Gojković rekla je da većina članova Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnim medijskim servisima predstavlja unapređenje postojećeg Zakona, ali da ima određene zamerke u pogledu načina naplate takse.
„Naplata takse nije definisana matičnim zakonom, a mora biti kako bi rad javnog servisa bio stabilan. Nadamo se da će se u narednom periodu u matičnom zakonu definisati stabilno finansiranje javnih servisa“, naglasila je Gojković.
Druga zamerka je, zaključuje Gojković, nepoznanica kako je došlo do promene procenata raspodele takse sa teritorije Vojvodine.
„S obzirom da nije raspravljano i glasano za izmene tih procenata u korist Radio televizije Vojvodine (RTV), to bi značilo da je jedno uspešno poslovanje republičkog javnog servisa, korekcijom od 5 % u korist RTV-a narušeno“, rekla je ona.
Zamenica generalnog direktora RTV-a Sanja Jašarević Kužić naglasila je da se Javni medijski servis RTV bori za opstanak i da bez dotacije iz budžeta ne mogu da razmišljaju o razvoju javnog medijskog servisa.
„Druga bitna stvar kada govorimo o raspodeli procenata je da se promena ne primenjuje do 2026. godine. Mi do tada još uvek na snazi imamo privremeno finansiranje , tako da i promena procenta u ovom trenutku nama ne znači ništa, istakla je Jašarević Kužić.
Predstavnica UNS-a Gordana Konstantinović iznela je predlog da treba da postoji Javni medijski servis na Kosovu i Metohiji i dodala da će do kraja Javne rasprave dostaviti tekst te norme.
Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima počela je 27. decembra i trajaće do 16. januara 2025. godine. Sledeća rasprava biće održana u Matici Srpskoj u Novom Sadu.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.