UNS vesti
30. 12. 2024.
MIT izmenio Pravilnik o sufinansiranju medijskih projekata – šta je novo?
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija (MIT) objavilo je danas da je izmenilo Pravilnik o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, kao i obrasce koje uz njega idu - obrazac za prijavu na konkurs, obrazac prijave za člana komisije i bodovne liste za ocenu projekata.
U svom saopštenju MIT je naveo da je Pravilnik izmenio, „na osnovu inicijative brojnih sredstava javnog informisanja i strukovnih udruženja, a pre svih Asocijacije lokalnih nezavisnih medija 'Lokal Pres', u vezi sa unapređenjem položaja lokalnih i regionalnih medija“.
Izmenama i dopunama Pravilnika predviđeno je, za razliku od starog dokumenta, da se „opravdanim troškovima smatraju troškovi štampanja sufinansiranog medijskog sadržaja srazmerno njegovom učešću u konkretnom štampanom izdanju, za medije koji su dobili sredstva na raspisanim konkursima u oblasti javnog informisanja“.
U novoj verziji Pravilnika, odnosno članu 16. ovog dokumenta precizirano je takođe da izdavač više medija može da konkuriše sa jednim projektom za svaki mediji.
„U istom članu izvršeno je i preciziranje da učesnik konkursa koji ne raspolaže odgovarajućim kapacitetima može da angažuje izdavača medija čiji je medij upisan u Registar medija, odnosno proizvođača medijskog sadržaja koji je upisan u Evidenciju proizvođača medijskih sadržaja za proizvodnju medijskog sadržaja čija vrednost ne prelazi 20% od iznosa sredstva koji je organ dodelio za realizaciju projekta“, navelo je Ministarstvo.
Ministarstvo je novim Pravilnikom, između ostalog, preciziralo i da „novinarsko i medijsko udruženje može da predloži samo jednog kandidata, za člana komisije, za svaki pojedinačni konkurs koji raspisuje organ javne vlasti, kao i to da, u slučaju da organ javne vlasti raspiše više konkursa, isto lice može da bude prijavljeno samo na jedan od raspisanih konkursa“.
Kako se može videti u objavljenom dokumentu, izbrisani su stavovi koji se odnose na to da članovi komisije na prvom sastanku biraju predsednika koji vodi i koordinira rad komisije.
„Ove odredbe su nepotrebne imajući u vidu da članovi komisije svoj rad obavljaju preko platforme Jedinstvenog informacionog sistema i nemaju više potrebu da se sastaju uživo i posao obavljaju zajednički“, naveo je MIT.
Šta je drugačije u obrascima
Kako je danas saopštio MIT, promene su uvedene i u obrascima koji su sastavni deo svakog objavljenog konkursa za projektno sufinansiranje medija.
Izmenjeni su obrasci 1, 3, 4 i 5, odnosno - obrazac prijave na konkurs (obrazac broj 1), obrazac prijave za člana komisije (obrazac broj 3) i obrasci za ocenu projekata, odnosno bodovne liste za konkurse iz oblasti proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja (obrazac broj 4) i bodovne liste za projekte stručnih edukacija, unapređenja profesionalnih i etičkih standarda i istraživanja u oblasti javnog informisanja (obrazac broj 5).
Prijava na konkurs - pravno lice / preduzetnik ili i fizičko “lice”
U Obrascu broj 1, odnosno obrascu prijave na konkurs, u delu „svojstvo u kojem se podnosilac prijavljuje na konkurs“ umesto dosadašnje opcije „Pravno lice ili preduzetnik sa projektom za stručne edukacije, unapređenja profesionalnih i etičkih standarda i istraživanja u oblasti javnog informisanja“, kako je i definisano Zakonom o javnom informisanju i medijima, uvodi kategorija “lice koje se bavi stručnim edukacijama, unapređenjem profesionalnih i etičkih standarda i istraživanjima u oblasti javnog informisanja“.
Iz Pravilnika se tako, suprotno Zakonu, može razumeti na konkurse unapređenja profesionalnih standarda, mogu prijaviti i fizička lica koja je bave stručnm edukacijama, te unapređenjem profesionalnih standarda.
Kandidati za članove komisija
Iz obrasca za prijavu za člana komisije za ocenu projekata izostavljeno je dosadašnje bodovanje obuka, kurseva i seminara u oblasti javnog informisanja koje su kandidati za članove komisija pohađali, kao i bodovanje alternativnog obrazovanja koje su kandidati stekli, odnosno sertifikovanih programa domaćih i stranih institucija u oblasti javnog informisanja, te nagrade i priznanja u oblasti javnog infomisanja.
I dalje će se bodovati objavljeni radovi iz ove oblasti, kao i „iskustvo predavača na stručnim i naučnim konferencijama međunarodnog karaktera iz oblasti javnog informisanja“.
MIT je u novi obrazac uveo i bodovanje iskustva u oblasti projektnog sufinansiranja u Srbiji, pa će tako kandidati dobijati bodove ukoliko imaju iskustva u pisanju projekata koji su podržani i realizovani, iskustvo u radu tima za realizaciju projekta, kao i učešće u komisijama za ocenu projekata.
Bodovne liste za ocenu projekata
Kada je reč o bodovnim listama za ocenu projekata, kategorije po kojima će projekti biti ocenjivani ostale su iste, ali je u svakoj kategoriji menjan broj bodova, uglavnom uvođenjem dodatne kategorije „u velikoj meri je relevantan/izvodljiv/moguće…, pored ranijih kategorija: nije relevantan/izvodljiv/moguće, delimično je relevantan/izvodljiv/moguće, uglavnom je relevantan/izvodljiv/moguće i u potpunosti je relevantan/izvodljiv/moguće“.
Primera radi, u dosadašnjem obrascu relevantnost projekta ocenjivana:
0 poena - nije relevantan; 4 - delimično je relevantan; 7 - uglavnom je relevantan; 10 - u potpunosti je relevantan.
U novom obrascu raspored poena je menjan pa je tako relevantnost moguće oceniti sa: 0 poena - nije relevantan; 3 - delimično je relevantan; 6 - uglavnom je relevantan; 8 - u velikoj meri je relevantan; 10 - u potpunosti je relevantan.
Broj bodova koji se najviše može dodeliti projektu ostao je isti i iznosi 100 poena.
Izmene i dopune Pravilnika, kao i nove obrasce možete pogledati na sajtu Ministarstva: https://www.mit.gov.rs/tekst/3302/pravilnik-o-sufinansiranju-projekata-za-ostvarivanje-javnog-interesa-u-oblasti-javnog-informisanja.php .
Izmene i dopune Pravilnika možete pronaći i na sajtu UNS-a, u odeljku Zakoni.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.