Naslovna  |  Aktuelno  |  Sindikalne teme  |  Jelena Zorić: Istraživački novinari su potvrda da se dobar glas daleko čuje
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Sindikalne teme

01. 09. 2022.

Autor: UNS Izvor: UNS

Jelena Zorić: Istraživački novinari su potvrda da se dobar glas daleko čuje

Mladi novinari i studenti novinarstva danas su na jednodnevnom kursu „Afera Jovanjica – dokumenti, izvori i novinarska misija“ u Udruženju novinara Srbije (UNS) slušali predavanje novinarke Vremena i BIRN-a Jelene Zorić o značaju hronologije događaja u ovom slučaju, važnosti precizne terminologije kada se navode akteri, kao i o ulozi istraživačkih novinara u iznošenju informacija u javnom interesu.

Jelena Zorić o slučaju Jovanjica (foto: UNS/ D. Bjelica) Jelena Zorić o slučaju Jovanjica (foto: UNS/ D. Bjelica)

 

Bilo je reči i o odupiranju pritiscima, pretnjama i napadima sa kojima se suočavala gotovo tri godine, koliko je  istraživala ovaj slučaj.

Zorić je istakla da uvek vraća aferu Jovanjica na početak i dodala da je rad institucija bio loš, što je ovaj slučaj pretvoriolo u aferu.

„Afera je više od slučaja jer nema jasno podeljenih uloga i uvek su izložene sudu javnosti. Zbog toga je teško da svi akteri budu procesuirani“, dodala je novinarka „Vremena“.

Na održanom kursu, Zorić je posebno ukazala na važnost hronološkog prikazivanja informacija tokom istraživanja jer nas, kako je rekla, u najvećoj meri vode ka novim saznanjima.

Kao važne korake pre objavljivanja istraživačke priče, izdvojila je i proveru podataka,  temeljno sakupljanje pisanih izvora i unakrsno ispitivanje u cilju dolaženja do istinitih informacija koje predstavljaju  protivtežu „blanko novinarstvu“.

„Istraživački novinari su potvrda da se dobar glas daleko čuje jer iako deluje da njihov rad ne prati veliki broj ljudi, ono što napišu jako odjekne“, dodala je Zorić.

Novinarka „Vremena“ se osvrnula na istraživački rad kada su u pitanju slučajevi Jovanjica 1, u kojoj su akteri Predrag Koluvija i Sergej Mrđa i Jovanjica 2, koja uključuje hapšenje ljudi iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) , Bezbedonosno informativne agencije (BIA) i drugih učesnika, koji se smatraju Koluvijinim prstenom zaštite.

 

Jelena Zorić sa učesnicima kursa (foto: UNS/ D. Bjelica) Jelena Zorić sa učesnicima kursa (foto: UNS/ D. Bjelica)

 

Istakla je da ciljna grupa za novinara ne treba da budu ni vlast, ni opozicija jer je njegov zadatak da se bori za „malog“ čoveka i bude glas javnosti.

Policija, na čelu sa šefom odeljenja za narkotike Slobodanom Milenkovićem, 13. novembra 2019. godine zadržala je Predraga Koluviju na autoputu kod Smederevske Palanke, nakon čega je odveden u Beograd na informativni razgovor.

Tada su kod njega pronađene dve policijske legitimacije od kojih je jedna bila falsifikovana.

Postojala su i operativna saznanja da je Koluvija na imanju u Staroj Pazovi u kontrolisanim uslovima čuvao marihanu, a ovo imanje su do tada posećivali i državni funkcioneri.

Nakon reagovanja tužilaštva Koluvija je postao okrivljeni kada je u pitanju ovaj slučaj, a sve se pretvorilo u aferu kada je 2019. godine sa slučajem Jovanjica doveden u vezu i predsednikov brat Andrej Vučić.

Slobodan Milenković je, kada se prvi put povodom ovog slučaja obratio javnosti, rekao da porodica Vučić nema nikakve veze sa tim.

Inače, tog dana je objavljena i informacija da je Milenković bio podvrgnut poligrafskom ispitivanju zbog drugog slučaja.

Rasplet slučaja je i dalje u toku, a Jelena Zorić ističe da je verovatno da će godinama trajati, kao i drugi bitni slučajevi, ali da za novinare koji se bore za istinu ne postoje prepreke koje bi ih naterale da skrenu sa puta osim ako sami tako ne odluče.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi