Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Bez plata u privatizovanom Radiju Pruga iz Lajkovca
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

23. 02. 2016.

Izvor: UNS

Bez plata u privatizovanom Radiju Pruga iz Lajkovca

Radnici privatizovanog Radija Pruga iz Lajkovca obratili su se UNS-u jer plate nisu primili od novembra i ne znaju ko im je vlasnik, iako je ovu medijsku kuću u novembru prošle godine kupila Mirjana Krstić iz Obrenovca. Oni su zbog straha od otkaza želeli da ostanu anonimni. Radio Pruga Lajkovac prodata je za 1200 evra Mirjani Krstić ali se umesto nje u ulozi vlasnika pojavljuje Nebojša Krstić, njen muž. U ovom mediju ostalo je posle privatizacije 12 zaposlenih od kojih je četvoro napustilo radio krajem prošle godine zbog toga što nisu primali plate.

 

Jedina isplata radnicima „Pruge“, kako navode, bila je 16.200 dinara što je ispod minimalne plate koja je propisana u Srbiji, zbog čega  je intervenisala inspekcija  rada. Oni dodaju da je „Pruga“ prodata bez duga, ali je danas dužna više od milion dinara.

Zbog neisplaćenih zarada tužbu protiv Mirjane Krstić podneli su sudu radnici koji su napustili ovo preduzeće Svetlana Ilić i Veljko Jeremić.

„To što smo dobili smatram kao akontaciju jer sam pre privatizacije radila za trideset i nešto hiljada dinara. Dala sam im šansu i ostala još mesec dana posle toga, a onda nas je Nebojša Krstić nazvao 'slepcima', a ja takve uvrede stvarno ne moram da trpim. Zvanično sam otišla iz radija 30. novembra, ali sam ostala još neko vreme zbog  uverenja Krstića da će sve regulisati“, rekla je Svetlana Ilić.

Na optužbe bivših i sadašnjih radnika Nebojša Krstić kaže da zaposleni u ovom mediju imaju niske profesionalne standarde i da je on jedan od retkih koji je medij kupio od ušteđevine.

„Mi da isplaćujemo plate nismo dužni jer ih radnici nisu zaradili, a što se moje supruge i mene tiče mi smo u fazi predaje vlasništva. Zaposleni nisu radili nego su samo bili prisutni i to ne puno radno vreme. Konkurisali smo na konkurs za projektno finanisranje, ako ga dobijemo od toga će biti isplaćeni, na njima je da ga sprovedu ako mogu, ali to više neće biti moja briga. Svi ti mediji koji su kupljeni tokom privatizacije trajaće do posle izbora. Ovde politika o svemu odlučuje. Tako samo mi imali probleme sa Opštinom Lajkovac koja je htela da se oglašava ali ne i da plati sve to“, objašnjava Krstić.

Međutim, ovo nisu jedini problemi u Radiju Pruga. Iako je Mirjana Krstić još zvanična vlasnica, u radiju se pojavljuju Zoran Majdak i Goran Pejković koji se predstavljaju kao novi vlasnici. S obzirom da je Pruga tek privatizovana, za njenu prodaju treba dozvola Ministarstva privrede i RRA.

„Istina je da smo u pregovorima o kupovini Radija Pruga sa  gospodinom Krstićem“, kaže Zoran Majdak.

„Podneli smo zahtev Ministarstvu privrede, kad dobijemo od njih odgovor podnećemo i RRA zahtev za saglasnost. Mi na sebe preuzimamo sve dugove, tako da će radnici dobiti plate čim mi preuzmemo radio“, dodaje Majdak.

Inače, Zoran Majdak i Goran Pejković su se pojavljivali nakon privatizacije kao vlasnici Radija Valjevo koji je kupila Doris Aćimović iz Beograda.

Podsetimo, Zoran Majdak je od ranije poznat javnosti jer je, kao vlasnik piratskog Narodnog radija, 2012. godine uhapšen zbog sumnje da je građane kroz SMS nagradne igre i kvizove oštetio za više miliona evra.

 

Komentari (5)

ostavi komentar
sub

27.02.

2016.

mileta [neregistrovani] u 15:18

prevara

Ha ha ha pa sta su ocekivali od majdaka (sms prevare) i gorana pejkovica (bivseg direktora ugasenog fokus radija , isto smm prevare). Valjda ce ih progurati premijerov kum Darko Glisic da ostvare svoje "dobre namere"

Odgovori
čet

25.02.

2016.

anonymous [neregistrovani] u 17:38

kraj medija u Srbiji

Žalosno je to što država rasprodaje medije po Srbiji kao da su oni osnivači a ne opštine i narod od koga je uziman dinar da bi se otvorila radio ili televizija u svome gradu. Ja sam prvi bio protiv ovakve prodaje medija bolje da je nađen kompromis neki nego je kupovala svaka šuša i buša koja nema pojma šta je mixeta studio gluva soba i dr. Žalosno je što je 21 vek a toliko radio i tv stanica se gasi po gradovima i ostaje narod neinformisan kao što je u G.Milanovcu koji nposle neuspele privatizacije nema svoju TV.

Odgovori
sre

24.02.

2016.

Šumadinac [neregistrovani] u 00:00

APS

FENOMENALNA PRIVATIZACIJA. SVAKA VAM ČAST I ŽELIM VAMA IZ MEDIJSKE KOALICIJE, MIRKOVICU, UNS, NUNS, ANEM DA DUGO ROBIJATE ZA OVAKVE USPEHE.!

Odgovori
uto

23.02.

2016.

Mile [neregistrovani] u 21:36

toliko o poštenju

Opština treba da se oglašava i da za to plati, ali ne i da finansira kupovinu radija. Verovatno su gospoda Krstići mislili da preko opštinskog buđžeta već u prvom mesecu povrate utrošenu ušteđevinu koju su potrošili na kupovinu radija, zarade još koji milion i nakon toga ispare, a radnike ostave bez plata. Očigledno je da vlasnici iz Obrenovca hoće da glume žrtve u celoj ovoj priči oko privatizacije, a ne radnici i njihove porodice.
Ako su ušli u postupak privatizacije i sproveli ga do kraja (postali vlasnici) onda su verovatno bili spremni i da preuzmu određene obaveze. Lako je pričati o kamionima-avionima, treba se uhvatiti u koštac i zaraditi neki novac, a ne očekivati da radnici mole opštinske službe da odobre projektno finansiranje, kako bi radio nastavio sa poslovanjem.
A ko bi im onda i garantovao da se ta sredstva ne bi negde i zagubila do Rvata?
Gospodo iz Obrenovca pojavite se u Lajkovcu i tamo sa radnicima, čelnicima iz Opštine, i potenecijalnim novim vlasnicima, pronađite najbolje rešenje za sve strane.

Odgovori
uto

23.02.

2016.

anonymous [neregistrovani] u 17:42

STOP PRIVATIZACIJI MEDIJA

Ja ne mogu da verujem da se vi kao najvece udruzenje novinara zalazete za privatizaciju istih.Vi ste tu da stitite interese novinara a ne da ih gurate u propast.Koja je privatizacija bilo kog medija u Srbiji donela nesto dobro radnicima?

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi