Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Zašto u Agenciji za privatizaciju ne žele da potpišu nova Rešenja o prenosu kapitala zaposlenima u medijima?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

25. 11. 2015.

Izvor: UNS

Zašto u Agenciji za privatizaciju ne žele da potpišu nova Rešenja o prenosu kapitala zaposlenima u medijima?

Kako Udruženje novinara Srbije (UNS) nezvanično saznaje, u Agenciji za privatizaciju spremna su nova Rešenja za prenos kapitala bez naknade za zaposlene u RTV Vranje i TV Smederevo. Međutim, po informacijama koje je UNS dobio, rukovodioci Agencije oklevaju da ih potpišu.

 

Na pitanja UNS-a da li je tačno da su spremna nova Rešenja, ali da rukovodioci koji su za to nadležni ne žele da ih potpišu i šta je razlog odbijanju da postupe po nalogu Ministarstva privrede, iz Agencije za privatizaciju ni posle dva dana nisu odgovorili, iako su pitanja primili i naveli da će do danas odgovoriti.

Podsećamo, Agencija za privatizaciju dostavila je pre više od dva i po meseca zaposlenima u RTV Vranje Rešenje o raspodeli kapitala bez naknade, kojim je, umesto da prenese sav kapital bez naknade na ime 16 novinara i medijskih radnika RTV Vranje, dve trećine kapitala ove medijske kuće vratila državnom Akcionarskom fondu radi dalje prodaje, što nije u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Agencija za privatizaciju je, umesto po Zakonu o javnom informisanju i medijima, kapital bez naknade zaposlenima podelila u skladu sa, kako su rekli, Zakonom o privatizaciji.

UNS je tada istakao da  je Agencija za privatizaciju, dajući prednost Zakonu o privatizaciji nad Zakonom o javnom informisanju i medijima, obmanula medijsku zajednicu i poništila reultate pet godina borbe za medijsku reformu i uvođenje evropskih standarda u medijsku sferu.

Ministarstvo kulture i informisanja takođe smatra da Agencija za privatizaciju, kada je reč o prenosu kapitala bez naknade zaposlenima u medijima za koje nije raspisan javni poziv ili nije uspela prodaja, nije postupila u skladu sa Zakonom.

Nakon reakcije javnosti, Ministarstvo privrede uvelo je nadzor nad radom Agencije za privatizaciju.

Na osnovu istraživanja UNS-a, od 23 medija za koja Agencija za privatizaciju nije raspisala Javni poziv za prodaju, 11 će moći da se privatizuje metodom prenosa kapitala bez naknade na zaposlene. Osim RTV Vranje i TV Smedereva, to su: Informativni centar Tutin, RTV Opštine Kovačica, Informativno javno preduzeće Preševo, RTV Vrnjačka Banja, Radio Zrenjanin, RTV Bor, Radio Kikinda, Radio Subotica i Radio Lazarevac.

Mediji koji žele prenos kapitala bez naknade trpe štetu jer im se osporava pravo na projektno sufinansiranje, imaju dodatne troškove poslovanja jer su i dalje, krivicom Agencije, u statusu javnog preduzeća, a pritom nemaju pravo ni na finansiranje iz javnih izvora.

Komentari (1)

ostavi komentar
sre

25.11.

2015.

Pedja [neregistrovani] u 22:22

Bor

Ko je lud da potpiše i odgovara za neznanje i nekompetentnost Saše Mirkovica i Ivana Tasovca? Pa da li ste svesni da ko to potpiše automatski rezerviše i mesto u zatvoru? Zašto je morala da se sprovede ovakva divljačka privatizacija u roku od nekoliko meseci?

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi