Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Referendum umesto prodaje
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

02. 09. 2015.

Autor: Z. Miladinović Izvor: Danas

Protestna vožnja građana Niša zbog privatizacije NTV

Referendum umesto prodaje

Građani Niša, koji svakodnevno protestuju zbog privatizacije Niške televizije, zahtevaju od Vlade Srbije, Agencije za privatizaciju, Ministarstva kulture i informisanja i Skupštine grada Niša da zaustave privatizaciju NTV do odluke Ustavnog suda o oceni ustavnosti odredbi medijskih zakona koje zabranjuju lokalnim samoupravama da osnivaju medije.

Inicijativu su još prošlog septembra podneli Sindikat novinara Srbije i Profesionalno udruženje novinara Srbije.

Demonstranti, čiju okosnicu čine članovi Udruženja predsednika skupština stanara u Nišu, koje po sopstvenoj proceni okuplja oko 40.000 građana, zahtevaju i da se NTV transformiše u regionalni javni servis, u skladu sa zahtevom više od 33.000 građana Niša koji su pre osam godina potpisali peticiju.

Oni su od gradskih vlasti zatražili da „podignu glas protiv diskriminacije građana južno od Beograda“, podsećajući da Nišu predstoji gašenje gradske NTV, nakon što je pre nekoliko godina ugašen Radio Niš, a da, recimo, u Novom Sadu postoji šest kanala RTV koje finansiraju građani Srbije.

Ustavom Srbije garantovano je pravo na jednakost svih građana u svim oblastima.

Pojedine odredbe seta medijskih zakona u suprotnosti su sa Ustavom, koji, pored ostalog, predviđa da svako može biti osnivač medija, kao i odlukom Ustavnog suda Srbije iz 2012. koja potvrđuje pravo lokalnih samouprava da budu osnivači medija navodi se u zahtevima, uz podsećanje da aktuelna Medijska strategija predviđa osnivanje šest regionalnih javnih servisa.

Nezadovoljni građani su, inače, preksinoć organizovali protestnu vožnju kroz Niš, u kojoj je učestvovalo nekoliko desetina automobila, koji su „budili Nišlije“ sirenama i pištaljkama.

Nosili su transparente „Niš nema gradski radio, gradsku NTV, šta će nam Gradsko veće“, „Niška televizija Nišlijama našoj deci i unucima“, „Političari ostavite NTV gradu“ i „Ko ti daje nalog da zatreš Niš Perišiću“, upućenom niškom gradonačelniku.

Drugi krug privatizacije NTV zakazan je za 18. septembar, a početna cena tog medija je 32.500 evra.

NTV nije privatizovana u prvom krugu, jer je jedini potencijalni kupac, konzorcijum biznismena Dragana Miloševića i Narodnih novina, podneo nepotpunu dokumentaciju, zbog čega je u skladu sa zakonom njena početna cena od 75.000 evra prepolovljena.

Narodne novine su u vlasništvu člana porodice Radomirović, koja u Nišu već ima četiri medija, a Milošević je, prema nezvaničnim informacijama koje nisu demantovane, kum ministra odbrane Bratislava Gašića.  

Ćutanje medija

Niški regionalni i lokalni mediji Narodne novine, Belami televizija, radio i portal, Televizija Kopernikus i Televizija Zona Plus nisu izvestile o protestnoj vožnji građana Niša kroz širi centar grada.

Oni uglavnom ne prate ni svakodnevne proteste građana ispred NTV-a.

 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi