Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Mirković: Privatizacija medija preduslov za slobodnu tržišnu utakmicu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

27. 06. 2015.

Izvor: Beta

Mirković: Privatizacija medija preduslov za slobodnu tržišnu utakmicu

Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je danas da produženje roka za privatizaciju medija jedino rešenje kojim se daje šansa za 73 medija u Srbiji i dodao da privatizacija svih medija predstavlja preduslov za slobodnu tržišnu utakmicu.

"Do 1. jula nijedan medij ne bi mogao da se privatizuje. Jedino rešenje kojim se daje šansa za 73 medija koji treba da se privatizuju jeste da do 1. jula moraju da se oglase pozivi za aukciju medija koji treba da se privatizuju", rekao je Mirković novinarima u Skupštini Srbije i kao primer naveo Studio B koji je juče oglasio poziv za privatizaciju.

Komentarišući dodatno izdvajanje sredstava iz budžeta Srbije za novinsku agenciju Tanjug, Mirković je kazao da su ta sredstva izdvojena pod uslovom da ta agencija oglasi aukciju za prodaju do 1. jula.

"Ako kupoprodajni ugovor bude pre 31. oktobra, mi ćemo imati uštedu u budžetu i ta sredstva neće biti prebačena Tanjugu", dodao je on.

Kako je objasnio, produženjem roka daje se šansa i lokalnim medijima da pronađu kupce, jer je činjenica da su oni mediji koji nisu privatizovani procentualno mnogo koštali državni budžet.

"Treba da istrajemo sa privatizacijom, jer je to preduslov za slobodnu tržišnu utakmicu", dodao je državni sekretar.

Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju o izmenama Zakona o javnom informisanju, kojima se predviđa produženje roka za privatizaciju medija u vlasništvu države i lokalnih samouprava, kao i nastavak njihovog budžetskog finansiranja.

Izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima, koje predlaže Vlada, predviđa se produženje roka za privatizaciju medija do 31. oktobra. Prvobitni rok bio je 1. jul.

Izmenama zakona predviđeno je i da iz budžeta Srbije dodatno bude izdvojeno oko 107 miliona dinara za finansiranje novinske agencije Tanjug i Radio Jugoslavije.

Prema izmenama, zakon o Tanjugu prestaće da važi danom zaključenja ugovora o prodaji, a najkasnije do 31. oktobra, a Uredba o Radio Jugoslaviji 31. jula, umesto 1. jula.

Kako se navodi u obrazloženju izmena Zakona, u budžetu je za finansiranje agencije Tanjug od 1. juna do 31. oktobra potrebno dodatno obezbediti oko 87,3 miliona dinara, a za Radio Jugoslaviju od 1. juna do 31. jula 19,7 miliona dinara.

U opštinama i gradovima čiji mediji se privatizuju, a za koje je objavljen poziv za prodaju, potrebno je obezbediti dodatna sredstva za rad tih medija do 31. oktobra, piše u obrazloženju izmena Zakona.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi