Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Rokovi cure, nadležni ćute
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

04. 06. 2015.

Autor: B. Cvejić Izvor: Danas

Još nijedan poziv za privatizaciju medija nije objavljen

Rokovi cure, nadležni ćute

Preostalo je još 26 dana do isteka roka za povlačenje države iz više od 70 medija, a do sada Agencija za privatizaciju nije objavila nijedan javni poziv za njihovu prodaju. Zbog čega se to još nije desilo i da li će biti vremena da se privatizacija završi do 1. jula, roka propisanog Zakonom o javnom informisanju, u nadležnim institucijama nemaju odgovore. U Agenciji za privatizaciju i u Ministarstvu privrede nemaju ništa novo da kažu na ovu temu, dok iz Ministarstva kulture i informisanja upućuju na Agenciju za privatizaciju.

U Agenciji za privatizaciju su još pre dve sedmice najavili da bi prvi javni pozivi trebalo da budu raspisani "sukcesivno u narednim danima", ali se to još nije desilo. Više puta je isticano da veliki broj osnivača medija, najčešće lokalne samouprave, nije na vreme dostavio potrebnu dokumentaciju ili da to nije učinjeno adekvatno.

Međutim, nejasno je zašto se na tenderu još nisu našli makar oni mediji koji su ispoštovali sve procedure.

Nakon nedavnih izmena Zakona o privatizaciji, predstavnicima lokalnih samouprava nije jasno da li se te izmene odnose i na medije, a ovih dana počeli su da dobijaju zahteve Agencije za privatizaciju da pošalju nove procene vrednosti kapitala zaključno sa 31. decembrom 2014. godine. I za to imaju rok od 30 dana, te nisu sigurni da li to znači da će im rok za prodaju biti produžen.

Jedna od mogućnosti koja se pominje u privrednim krugovima, a kako bi se prividno ispoštovao predviđeni rok, jeste da samo javni pozivi budu raspisani do 1. jula, bez preciziranja do kada treba potpuno da se završi čitav proces privatizacije. Naime, ukoliko bi se i sutra raspisao javni poziv za prodaju, upućeni tvrde da je za završetak procesa potrebno najmanje pet nedelja, čime bi se probio zakonski rok.

U Ministarstvu kulture i informisanja više puta su naglašavali da neće pomerati rok za privatizaciju medija, tako da je neminovno da od 1. jula svi državni mediji ostaju bez izvora finansiranja. Zakon predviđa da ukoliko do 1. jula ne bude prodat kapital, postupak prodaje kapitala se obustavlja, a kapital izdavača se privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade. Ako zaposleni ne prihvate prenos besplatnih akcija, medij prestaje da postoji i briše se iz Registra medija. Međutim, u zakonu ne piše šta će biti u slučaju da se medij ni ne ponudi za prodaju, kao što bi možda moglo da se desi.

Ministar kulture Ivan Tasovac je pre nekoliko dana izjavio da je proces privatizacije medija u toku, a na pitanje da li će svi mediji biti privatizovani do 1. jula, kratko je odgovorio: "Videćemo".

Otpremnine

Ministar rada Aleksandar Vulin nedavno je rekao da svi zaposleni u medijima bez obzira koliko im je ostalo do penzije imaju pravo na socijalni program i socijalnu otpremninu. On je objasnio da o privatizaciji medija odluku donosi Ministarstvo kulture i Ministarstvo privrede kroz Agenciju za privatizaciju i naglasio da do 1. jula svi mediji moraju biti privatizovani. "Jedini način da zaposleni ostanu bez socijalnog programa je da se njihovo rukovodstvo ne obrati Ministarstvu rada", istakao je Vulin.

Agencija izigrala dogovor sa Dnevnikom?

Novi Sad Direktor preduzeća Dnevnik AD Novi Sad Svetozar Karanović uputio je dopis Agenciji za privatizaciju u kojem traži zvanično obrazloženje zašto za to preduzeć e i njegovo zavisno preduzeće „Dnevnik Poljoprivrednik“, kao jedinstveni subjekt privatizacije, nije objavljen javni poziv u predviđenom roku, odnosno do 27. maja. List prenosi da je preduzeće, kao jedinstveni subjekt privatizacije, izvršilo sve obaveze u rokovima predviđenim Zakonom o privatizaciji. Zbog toga što nije na vreme objavljen javni poziv u predviđenom roku, Dnevnik AD nalazi se na pragu stečaja.

Politika izuzeta

Na spisku 17 preduzeća od strateškog značaja, za koje je Vlada Srbije produžila rok privatizaciju za još godinu dana, od medija se našla samo Politika. Inače, od većih medija na spisku medija za prodaju su i novinska agencija Tanjug, novosadski Dnevnik, Studio B, Međunarodni radio Jugoslavija...

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi