Naslovna  |  Aktuelno  |  Mediji i inkluzija  |  Od čitanja medijskog sadržaja do prepoznavanja valuta - Mihajlo Mitrović govori o značaju modernih tehnologija za slepe i slabovide osobe
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Mediji i inkluzija

23. 01. 2025.

Autor: Aleksandra Ničić Izvor: UNS

Od čitanja medijskog sadržaja do prepoznavanja valuta - Mihajlo Mitrović govori o značaju modernih tehnologija za slepe i slabovide osobe

Savremene tehnologije otvaraju nove mogućnosti slepim i slabovidim osobama, omogućavajući im da sa lakoćom pristupe medijskim sadržajima i svakodnevnim informacijama. Zahvaljujući besplatnim softverskim rešenjima, dovoljan je samo jedan dodir ekrana mobilnog telefona da bi dobili detaljan opis svog okruženja ili željenog sadržaja.

O prednostima čitača ekrana i aplikacija koje unapređuju svakodnevni život slepih i slabovidih osoba razgovarali smo sa Mihajlom Mitrovićem, budućim fizioterapeutom. Svojim iskustvima, Mihajlo je ukazao na tehnološka rešenja koja ruše barijere i stvaraju pristupačniji svet za sve.

 

Kako funkcionišu čitači ekrana?

Čitači ekrana su aplikacije ili softveri koje imamo predinstalirane i u samim telefonima. Kod Android telefona, to je Talkback.

Sve što dodirnete na ekranu - bilo koju ikonicu neke aplikacije, tekst ili fajl koji se tu nalazi, taknete ga prstom, ovaj softver će pročitati. Kada dva puta kliknete na određeni fajl, on će ga otvoriti.

Glasovi koji se čuju na pametnim telefonima ili računarima su pak govorne sinteze, Mnogi ljudi mešaju ova dva pojma, pa te glasove zapravo nazivaju čitačima ekrana.

 

Da li postoje i čitači koji se mogu naknadno instalirati na pametnim telefonima, a rade jednako dobro ili bolje nego Talkback?

Kinezi su napravili jedan govorni čitač ekrana koji se zove commentary screeen reader ili, po njihovom nazivu - Jišu.

Ovaj alat čita neke stvari i bolje od čitača ekrana koji je predinstaliran na Android uređajima. Mnogo brže radi, čita emotikone i opisuje slike. Android korisnici, dakle, imaju veći izbor čitača ekrana koje mogu instalirati i pored Talkback-a. S druge strane, iOS korisnici imaju samo voiceover.

 

Opišite situaciju u kojoj Vam je čitač ekrana bio značajan.

Čitač ekrana uvek mi je značajan, zato što sam stopostotno slepa osoba. Bez čitača ekrana, ne bih mogao ni jednog sekunda da koristim mobilni telefon, računar, niti bilo koji uređaj tog tipa.

Čitač ekrana mi je značajan - kako u svakodnevnoj upotrebi, tako i kada surfujem internetom. Obično koristim navigaciju za kretanje, čitam portale, društvene mreže, pišem tekstualne poruke.

 

Koliko vam je pak korisna audio deskripcija - na primer prilikom gledanja serija na Netfliksu?

Nemam nalog na Netfliksu, jer nisam čuo da na ovoj platformi postoje serije sa srpskom audio deskripcijom.  Kada bude postavljeno na našem jeziku, onda mogu da je koristim.

 

Koliko često koristite programe za govorni unos teksta (diktat) poput Google Gboard-a?

Ne unosim govorno tekst, jer lično ne volim to da radim. Ne volim da bilo ko u mojoj blizini zna šta, kome i kako pišem. Kucam prstom po tastaturi, kao i svi koji nemaju problema sa vidom.

 

Rekli ste da ne koristite program za govorni unos teksta, a da li ste nekad koristili aplikaciju Be my eyes?

Redovno koristim aplikaciju Be my eyes od kada je izašla. Uglavnom je koristim radi komunikacije sa volonterima. Koristio sam je kada mi je bila potrebna pomoć oko novca,  uključivanja veš mašine, gledanja moda na klima uređaju i tako dalje.

Poznata mi je i njihova novu Be my AI funkcija, koja vam kada fotografišete nešto do najsitnijih detalja opiše okolinu.

 

Da li je opcija Be my AI  prilagođena samo anglo-saksonskom govornom područuju ili pak sve zavisi od jezika koji je u podešavanjima telefona izabran za osnovni jezik uređaja?

Aplikacija je na engleskom jeziku i još uvek nije odrađen prevod za srpski jezik. Tako je još od 2018. godine. Može pričati na srpskom jeziku ukoliko odaberete opciju ask more. Kada kliknete na nju, otvoriće se tastatura. Tada je dovoljno samo da otkucate jezik koji želite, pošaljete poruku i onda će vam ispisati tekst na srpskom. Govorni softver će zatim čitati opis.

 

Koje još aplikacije Vi koristite, a da rade po principu mašinskog učenja, veštačke inteligencije i slično, a da vam pomažu u svakodnevici?

Chat GPT takođe jako dobro opisuje fotografije. Envision Eye je funkcionalan kada je u pitanju čitanje dokumenata ili natpisa saproizvoda.

Kada je u pitanju brojanje novca ili razpoznavanje novčanica, korisna aplikacija je CašReader, koja zaista, fenomenalno čita sve svetske valute. Odlično prepoznaje svaku od njih, a za to je dovoljno da približite novčanicu telefonu.

 

Kada budete radili kao fizioterapeut - kako mislite da će Vam pomoći svi programi i alati koje ste pomenuli?

Radi komunikacije sa klijentima i ugovaranje poslova putem imejlova, SMS poruka, Vajbera, Vocapa, kao i prilikom oglašavanja na društvenim mrežama.

 

Za šta su Vam prilikom školovanja bili značajni čitači ekrana?

U Vordu sam mogao da čitam čitam svu moguću literaturu.  Za kurs koji ću sada pohađati takođe će mi biti potrebna literatura. Za to mi je govorni softver više nego značajan.

 

Koje su pak mane govornih softvera?

Nema mnogo prirodnih glasova, nego su više robotizovani. Takođe ti glasovi koji postoje za naše jezike i naše tržište nemaju dobru fonetiku.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi