Naslovna  |  Aktuelno  |  DNKiM  |  Milici Stojanović Kostić i Andrijani Živanović uručeno priznanje “Beli božur”
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

DNKiM

10. 12. 2024.

Autor: J.Marković Izvor: UNS

Milici Stojanović Kostić i Andrijani Živanović uručeno priznanje “Beli božur”

Godišnje priznanje "Beli božur" koje dodeljuje Udruženje novinara Srbije (UNS) na Kosovu za najbolju saradnju sa medijima uručeno je danas Milici Stojanović Kostić i Andrijani Živanović u Domu kulture “Gračanica”.

U protekloj godini, prema mišljenju novinara, članova ogranka Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu, Društva novinara Kosova i Metohije (DNKiM) izdvojile su se, kao najbolji saradnici u komunikaciji sa novinarima, Andrijana Živanović (Dom kulture „Stari Kolašin” u Zubinom Potoku) i direktorka NVO „Pravo na pravo” Milica Stojanović Kostić.

U obrazloženju koleginica i kolega se navodi da Dom kulture „Stari Kolašin“, kojim rukovodi Andrijana Živanović, godinama neguje dobru saradnju i uzajamno poštovanje sa medijima.

Ova ustanova, prema oceni novinara, odgovornim i srdačnim odnosom prema medijskim radnicima, u velikoj meri im olakšava rad, prvenstveno brzim i spremnim odgovorom na novinarske zahteve koji su im upućivani radi poboljšanja programskih sadržaja, pravovremenog i kvalitetnog informisanja javnosti.

“Zahvaljujem svim ljudima koji smatraju da Dom kulture ‘Stari Kolašin’ na čelu sa mojom malenkošću, radi jednako važan posao kao i novinari. Smatram da novinari ne mogu bez onoga što se u Domu kulture radi, a to su događaji koje organizujemo. Takođe, ni mi u Domu kulture ‘Stari Kolašin’ ne možemo bez informisanja o onome što se radi”, rekla je Andrijana Živanović.

Istakla je važnost saradnje Doma kulture “Stari Kolašin” sa medijima, naglašavajući da je neophodno da se njihov rad predstavi široj javnosti.

“Na Kosovu i Metohiji je kultura ostala kao jedini bastion negovanja srpskog naroda. Kultura ima tu priliku da bude važna i za centralnu Srbiju. Drago mi je da se prepoznajemo na ovom putu koji je i za nas i za sve novinare važan”, naglasila je Živanović.

U obrazloženju novinara, članova UNS-ovog ogranka na Kosovu i Metohiji navodi se da se Milica Stojanović Kostić, direktorka NVO „Pravo na pravo“ u protekloj godini, pokazala kao jedan od najažurnijih saradnika medijskih radnika. Stojanović Kostić, prema oceni novinara, pokazala je svest o važnosti saradnje medija i organizacija civilnog društva u ostvarivanju zajedničkog cilja – menjanja društva nabolje.

„Meni je iz više aspekata drago što sam dobitnica ovog priznanja. Pre svega, što dolazim iz te branše i znam koliko je važno za novinare da imaju odgovore. Važno je da pronalaze kritička mišljenja kojih je danas sve ređe. Jako je važno naglasiti da su danas, nažalost civilni sektor, ali i mediji, ostali ti koji nekako brane interese građana, za razliku od institucija koje bi to trebalo da rade“, rekla je Stojanović Kostić.

Prema oceni članova Udruženja novinara Srbije na Kosovu, priznanje  “Crni božur” ove godine pripalo je predsedavajućem SO Gračanica Milanu Dimitrijeviću. Ovo priznanje ni ove godine nije uručeno.

U obrazloženju koleginica i kolega se navodi neprofesionalan odnos prema koleginici, novinarki Medija centra Čaglavica Katarini Marinković i uvredu njoj upućenu tokom javnog događaja.

„Zadatak novinara na terenu je da u ime građana, zahteva odgovore od lica koja su se na određenim pozicijama našli zahvaljujući poverenju građana. Sa tih pozicija, oni bi trebalo da deluju u ime građana i u tom poslu budu maksimalno transparentni i saradljivi sa medijima kao izaslanicima javnosti, te da novinarsko insistiranje na odgovoru ne shvataju kao napade na njihovu ličnost, već kao pozivanje na odgovornost i veću angažovanost na polju rešavanja problema građana“, stoji u obrazloženju.

Predsednica UNS-ovog ogranka na Kosovu i Metohiji Ivana Vanovac zahvalila se dobitnicama „Belog božura“ na divnoj saradnji u prethodnih godinu dana i uverenju da će se takva saradnja nastaviti i u narednim godinama.

„Priznanje 'Crni božur' nije nikakva uvreda onome kome se uručuje već samo poziv na dobru saradnju, na saradnju koja može da bude toliko dobra u narednih godinu dana da se ime sa priznanja 'Crni božur' nađe na priznanju 'Beli božur'. To je naš cilj“, istakla je Vanovac.

Novinari su glasali onlajn, a ove godine je u konkurenciji bilo 12 predloga za priznanje „Beli božur” i osam kandidata za „Crni božur“.

Priznanja “Beli i Crni božur” ustanovilo je 2014. godine Udruženje novinara Srbije na Kosovu, kako bi ukazalo na pozitivne i negativne primere saradnje institucija, pojedinaca i organizacija na Kosovu i Metohiji sa medijima i novinarima.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi