Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarsko ćoše  |  Sa promocije knjige „Srb(end)ovanje“ Gorana Ćeličanina – Šajkača je simbol ponosa i statusa srpskog seljaka
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarsko ćoše

05. 12. 2024.

Autor: A.N. Izvor: UNS

Sa promocije knjige „Srb(end)ovanje“ Gorana Ćeličanina – Šajkača je simbol ponosa i statusa srpskog seljaka

Knjiga „Srb(end)ovanje“ svojevrsna je antropološka analiza srpskog seljaka koji nosi šajkaču, viđena očima karikaturiste, zaključak je sa promocije ove knjige, koja je održana u Pres centru UNS-a.

Autor, karikaturista i član UNS-a Goran Ćeličanin istakao je da se u knjizi bavio ne samo šajkačom, već i glavom srpskog seljaka koja je ispod nje, kao i njegovim bićem i vrednostima koje ga formiraju.

Knjiga je, kako je rekao, došla iz revolta zbog površnog predstavljanja seljaka u brojnim serijama i filmovima.

„Gledajući, na primer, seriju ‘Selo gori, a baba se češlja’, koja opisuje moj kraj, pomislio sam da su u osnovi loše prikazali srpskog seljaka. On je prikazan kao blentava osoba sa prizemnim humorom. Nema veze sa srpskim seljakom i šajkačom“, istakao je Ćeličanin, istakavši da ovo nije jedini primer površnog prikazivanja seljaka i da je mnogo takvih prikaza objavljivano u medijima.

Na pitanje iz publike da li će se pojaviti i knjiga sa karikaturama o keči, on je rekao da bi voleo da se napravi objedinjena izložba njegove knjige, zbirke o fesu, kao i knjige o keči iz Albanije. Istakao je da knjiga nije šovinistički pamflet.

 „Šajkaču obično vezuju za tu priču. Zato se knjiga i zove ‘Srb(end)ovanje’, što označava kraj priči o vrsti Srbovanja, koja predstavlja banalizaciju. Rekao sam da bih bio najsrećniji da se napravi objedinjena izložba moje, knjige nekog iz Novog Pazara ko nosi fes i nekog iz Albanije ko nosi keču. Oni samo, čini mi se, ne bi bili raspoloženi“, dodao je Ćeličanin.

U knjizi se prikazuje važnost očuvanja tradicije i borba za identitet srpskog naroda kroz simbole srpske kuće, gusli, harmonike i sličnih simbola.

Uz svoje karikature, u ovu knjigu uvrstio je i tekstove o šajkači, kako bi napravio kompletnu sliku o ovoj temi.

Među njima je i tekst Nedeljka Ubovića, koji je, pričajući o istorijatu šajkače, naveo da je ova kapa uvek označavala ponos i status, što je Ćeličanin verodostojno prikazao u knjizi.

„Nikad nisam video prosjaka koji drži šajkaču, već su obično to bili šeširi“, dodao je on i istakao da je važno negovati ovaj srpski simbol.

Ne samo da je knjigom „Srb(end)ovanje“ Ćeličanin sačuvao srpsko tradicionalno obeležje, već je, kaže Ubović, sačuvao i novinsku karikaturu koja polako izlazi iz mode.

„Sve su manji tiraži štampanih medija i biće sve više potrebe za ovakvim knjigama. Ipak, karikatura je starija od novina i ona će opstati“, dodao je on.

Posebno je važno, kako je istakao, sačuvati karikaturu poput Ćeličaninove u vremenu kada se menjaju vrednosti ponosa i statusa, tradicija urušava, pa šajkaču polako menja kapuljača.

Ćeličanin se, kako piše u delu recenzije pročitanom na promociji, publici predstavio karikaturama koje su odraz retke grafičke kulture i „trajne sklonosti da se karikatura promišlja u širokim estetskim i filozofskim rasponima“.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi