Novinarsko ćoše
27. 11. 2024.
Dve nove knjige Žarka Milenkovića - „Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije“ i „Jasni obrisi nesreća: eseji i kritike o savremenoj srpskoj poeziji“
Pesnik, književni kritičar i član Udruženja novinara Srbije (UNS) Žarko Milenković objavio je dve knjige - naučnu monografiju „Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije“ i „Jasni obrisi nesreća: eseji i kritike o savremenoj srpskoj poeziji“.
Milenkovićeve knjige su rezultat višegodišnjeg praćenja i vrednovanja savremene srpske poezije, kao i književno-teorijskog tumačenja klasika srpske književnosti. Objavljene su u izdanju kraljevačke biblioteke “Stefan Prvovenčani”, u ediciji “Povelja”, odnosno izdanju Društva književnika Kosova i Metohije.
Milenković, koji je doktorand na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, poeziji Ivana V. Lalića prilazi posvećeno, interpretativno i metodološki utemeljeno, te izvodi zaključke koji potvrđuju značaj i vrednost ovog značajnog srpskog pesnika, kako u istorijskom, tako i savremenom kontekstu srpske poezije.
„Žarko Milenković smešta Lalićevo delo u dijahronijski niz i najvećma mu i pristupa iz ugla književnog istoričara, uz dragocene analitičke sinteze, u čemu leži i najznačajniji doprinos ove studije srpskoj nauci o književnosti. Knjiga doprinosi našem razumevanju ne samo pojedinačnog pesničkog dela Ivana V. Lalića, nego i istorije srpske književnosti“, ističe recenzentkinja dr Sonja Veselinović, vanredna profesorka novosadskog Filozofskog fakulteta.
Naučna saradnica Instituta za književnost i umetnost dr Milica Ćuković kaže da je autor iscrpnom analizom Lalićevog shvatanja pesničke tradicije, proučio odnos koji je pesnik imao „prema autorima koje je odredio kao svoju tradiciju”.
“Prema Vojislavu Iliću, Lazi Kostiću, Jovanu Dučiću, načinu tematizacije mora i grada, statusa i funkcije vizantijske estetike i sakralne leksike, Žarko Milenković u monografiji Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije, uz nemali broj ilustrativnih primera detaljno je proučio Lalićev opus”, ističe dr Đuković.
Ona je istakla i da je Milenković dao ključ za interpretaciju značaja Ivana V. Lalića, Vojislava Ilića (posredno i Dučića i Kostića), kao vlastite pesničke tradicije, koja se odrazila kako na naučni rad, tako i na pesničko stvaranje.
U knjizi „Jasni obrisi nesreća“, Žarko Milenković eseje, kritike i tumačenja posvećuje savremenim srpskim pesnicima i pesnikinjama - Milanu Nenadiću, Slobodanu Zubanoviću, Đorđu Nešiću, Tomislavu Marinkoviću, Jeleni Lengold, Gojku Božoviću, Nenadu Miloševiću, Dejanu Aleksiću, Draganu Boškoviću, Jasmini Topić, Petru Matoviću, Bojanu Vasiću, Slobodanu Joviću, Aleksandri Jovićić Đinović, Tijani Savatić i Matu Uljareviću.
Recenzenti dr Sonja Milovanović i dr Vladimir Perić, istakli su Milenkovićevu posvećenost poeziji kao osnovnom tekstu, u vremenu koje poeziji nije naklonjeno.
„U pokušaju da se poezija misli ali i oseća, tri se pristupa razaznaju u Milenkovićevom rukopisu - analitički, (uže) kritičarski i poetski. Ne krijući naklonost prema stvaralaštvu odabranih autora, ovaj kritičar će u poeziji pesnika i pesnikinja o kojima piše pronalaziti ono što ga i samog intrigira – šta je pesnik danas i koja je njegova uloga. I među redovima ovih eseja i kritika potvrđuje se da je poezija duboko lično, ali i, najšire uzevši, kolektivno pitanje” stoji u recenziji.
Dr Sonja Milovanović ističe da u oba slučaja, Milenković u poeziji prepoznaje i vrednuje odgovornost, kreativnost, slobodu, kao najvažnije (po)etičke odlike.
„Za Milenkovića je jasno i ekslamativno ‘poezija Bog teksta!’ Ona je tu, da ostane, iako su je se mnogi odrekli“, napisao je recezent Vladimir B. Perić.
Milovanović i Perić zaključuju u recenzijama da je ova knjiga nužna podrška poeziji koja je smeštena na margine čitanosti.
Monografije „Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije“ i „Jasni obrisi nesreća: eseji i kritike o savremenoj srpskoj poeziji“ Žarka Milenkovića predstavljene su na ovogodišnjem beogradskom Sajmu knjiga.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.