Вести
07. 11. 2024.
„Боље да га нема“: Србија без функционалног Савета РЕМ-а још од 2014.
Србија тренутно нема Савет РЕМ-а јер је скупштински Одбор за културу и информисање пропустио да покрене законски поступак за избор нових чланова. Пре истека мандата 4. новембра, Савет је доделио „београдску фреквенцију“ прорежимској и таблоидној телевизији Информер.
Саговорници Данаса кажу да у функционалном смислу Србија није имала Савет РЕМ-а још од 2014. године, а како додају, с обзиром на то да је једна од последњих одлука овог савета да додели фреквенцију телевизији Информер – боље је да га немамо.
Сада већ бивша председница Савета РЕМ-а Оливера Зекић је у изјави за Данас искористила прилику да честита Информеру на добијеној регионалној фреквенцији и изразила жељу да ће им будући Савет РЕМ-а доделити и националну покривеност.
Професор Филозофског факултета и некадашњи члан Савета РЕМ-а Слободан Цвејић објашњава какву је то фреквенцију добио Информер.
„Ово што се у медијима зове ‘регионална фреквенција’ је заправо ‘дозвола за пружање медијске услуге телевизијског емитовања путем терестричког дигиталног преноса за зоне расподеле’“, каже Цвејић.
Он додаје да оно што зовемо „регион Београд“ је заправо зона расподеле Авала и фреквенција коју је Информер добио ће покривати регион шири од Београда.
„Сви пружаоци медијских услуга који су конкурисали, а Информер није био једини, морали су да испуне услове прописане правилником о додели дозвола и да прођу процедуру прописану другим правилником. То су технички, финансијски и програмски услови, слично као и за националне фреквенције“, прича Цвејић.
Према његовом мишљењу, с обзиром на брзину којом је додељена дозвола, могуће је да неки услов није испуњен до краја, што би, како каже, могло довести до законске обуставе поступка или важења дозволе.
„Овде ћу нагласити само један услов који би могао бити релевантан у случају ТВ Информер у контексту честитке коју је добио од одлазеће председнице Савета РЕМ-а, а то је: ‘да ли су подносилац пријаве или са њим повезано лице покушали да на недозвољен начин утичу на одлучивање у поступку издавања дозволе, било да је реч о утицају на рад чланова Савета Регулатора или запослених у стручној служби Регулатора, при чему се узима у обзир и покушај утицаја на посредан начин (јавно прејудицирање исхода поступка, отворена или прикривена пропаганда у медијима и сл.)’“, каже Цвејић.
Он наглашава да је Савет РЕМ-а имао два основна модела којима је штитио интересе „медијских тајкуна блиских СНС-у“: или није поступао када је требало да изриче мере и регулише простор електронских медија, пре свега оних са националним покривањем, или је, као у случају поновног додељивања лиценци за национално покривање, кршио сопствена подзаконска акта и тзв. националне фреквенције доделио телевизијама које нису испуњавале потребне услове.
„У шуми последица боље је што немамо Савет РЕМ-а, јер је једна од последњих одлука овог тела била да додели регионалну (београдску) фреквенцију ТВ Информер. Ова телевизија може да се квалификује једино за турнир у медијском изазивању сукоба и хаоса“, каже Цвејић.
Професор Факултета политичких наука у пензији Раде Вељановски каже да се истеком мандата Савету РЕМ-а створио својеврсни „вакуум“ у раду Регулаторног тела за електронске медије.
„Тренутно немамо одговарајући орган у том регулаторном телу који доноси одлуке. То значи да неће имати ко да реагује на све оно што се дешава у раду електронских медија“, прича Вељановски.
С практичне стране, како каже, овај „вакуум“ и није нека велика промена јер се РЕМ ни до сада није много ангажовао да реализује своје законске обавезе.
„Ми који смо радили на Закону о електронским медијима и у медијским удружењима надамо се да ће ускоро бити покренута та процедура и требаће нам најмање три месеца, а можда и више, да се изабере нови савет. Очигледно није било воље од стране власти да се спроводи закон јер њима овакво стање одговара“, каже Вељановски.
Што се тиче додељивања регионалне фреквенције Информеру, Вељановски каже да је Савет РЕМ-а на овај начин показао да није у стању да ради свој посао и да ради супротно закону.
„Информер је један од најгорих такозваних медија у Србији који никада није требало да добије ни дозволу да у каблу има телевизију, а камоли да добије територијално покривање“, наглашава Вељановски.
Директор Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ) Зоран Гавриловић каже да Србија Савет РЕМ-а у функционалном смислу није имала још од 2014. године.
„Они као тело су својим понашањем били главни креатори чињенице да је кршен члан 51. Устава Републике Србије који гарантује грађанима потпуно, истинито и благовремено информисање“, каже Гавриловић.
Додаје и да је РЕМ био гарант и чувар пропаганде Александра Вучића.
„БИРОДИ је доставио свој извештај о раду РЕМ-а Тужилаштву за организовани криминал пре више од годину дана и последња информација коју смо добили је да је предмет још увек у раду“, прича Гавриловић.
Он наводи и да је Агенција за спречавање корупције отворено штитила Оливеру Зекић у случају њене слике у нацистичкој униформи.
„Нови Савет РЕМ-а, уколико стварно буде радио посао, ће прво преиспитати поступак доделе фреквенција, са друге стране преиспитати и утврдити да ли оне телевизије које су добиле своје фреквенције поштују своје елаборате, и трећа ствар коју треба да уради је да испита економску одрживост телевизија које имају националну фреквенцију“, прича Гавриловић.
За крај каже и да би нови Савет РЕМ-а требало да преиспита изјаву председника Александра Вучића који је рекао да се све телевизије „финансирају из истог ћупа“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.