Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Najkorumpiranija ministarstva za infrastrukturu i životnu sredinu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

22. 11. 2011.

Izvor: Danas

Najkorumpiranija ministarstva za infrastrukturu i životnu sredinu

Istraživanje Međunarodnog instituta za bezbednost

Beograd - Ministarstvo za infrastrukturu, zatim ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, prosvete i ekonomije prednjače po korumpiranosti u javnom sektoru, pokazuju rezultati istraživanja Međunarodnog instituta za bezbednost.

Foto: Danas
Konkretne podatke o korupciji Institut će narednog meseca dostaviti Republičkom tužilaštvu, a potom predstaviti javnosti.

Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu, demantuje navode ovog istraživanja, ističući da je situacija zapravo suprotna.

- Moje ministarstvo je najmanje korumpirano od svih. Uopšte ne vidim osnova za ovakve tvrdnje, niti želim da komentarišem istraživanje dok podaci ne budu javno izneseni - kaže Mrkonjić za Danas.

Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, kaže za naš list da postoje precizni podaci o korupciji u navedenim ministarstvima i javnom sektoru, koje će Institut predati tužilaštvu početkom decembra, a potom izneti u javnost. Podaci su rezultat tromesečnog istraživanja, anketiranja i prikupljanja podataka od pojedinaca i preduzeća sa kojima ova ministarstva sarađuju.

- Za građane je najvidljivija korupcija u policiji, zdravstvu i sudstvu, jer se s njom svakodnevno sreću. Međutim, dramatični oblici korupcije su u javnom sektoru, ministarstvima i javnim preduzećima. To je visoka korupcija, koja će biti glavna prepreka na putu Srbije ka evrointegracijama. O njoj se javno ne govori, ili kada se priča, to bude uopšteno - ukazuje Dragaš.

Prema njegovim rečima, društvo u Srbiji je ispolitizovano, posebno sudstvo i pravosuđe koje treba da se bori sa ovom pošasti.

- U svetu postoji nešto što se zove „prihvatljiv nivo korupcije“, jer se ona nigde u potpunosti ne može iskoreniti. Međutim, korupcija kod nas je pravilo, a ne izuzetak. Vlast nije sposobna da se izbori s njom niti ima volje - ocenjuje Dragaš.

U istraživanju se navodi da je najveći problem pravilo koje su političke partije neformalno uspostavile kad je u pitanju bilo kakva javna nabavka ili veći posao. Naime, podrazumeva se da partiji mora ići deo od svakog posla koji se radi u ministarstvu ili javnom preduzeću koje ona drži, te samim tim ministri ili direktori javnih preduzeća i ne osećaju da čine kriminal i krivično delo, znajući da partija stoji iza njih.

Antrfile: Korupcija u medijima

„Zakoni protiv korupcije u našoj zemlji su odlični, ali se ne primenjuju. Postoji korupcija i u medijima, gde su često neformalni urednici privatnih medija zapravo partijski činovnici vladajućih partija koji ucenama reklamiranja javnih preduzeća u tim medijima drže potpunu kontrolu šta će se objaviti a šta neće“, navodi Orhan Dragaš.

K. Živanović

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi