Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Srpska crkva vlasnik dve televizije i 10 radio-stanica
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

24. 06. 2011.

Izvor: Blic

Srpska crkva vlasnik dve televizije i 10 radio-stanica

Ko su vlasnici lokalnih i regionalnih medija

U Srbiji postoji više od 1.000 medija, što elektronskih što štampanih. Većinu poseduju privatnici, ali smo još daleko od svetskih standarda kad je u pitanju transparentnost nad njihovim vlasništvom.

Nisu samo biznismeni zainteresovani za medije. To potvrđuje i činjenica da Srpska pravoslavna crkva poseduje dve televizije i 10 radio-stanica, Katolička crkva pet radio-stanica, a muftija Moamer Zukorlić ima 20 odsto vlasništva u novopazarskom Radiju Ref Ref.

Javnost često spekuliše ko je vlasnik nekog po pravilu nacionalnog i uticajnog medija, ali dok sam vlasnik to ne prizna, niko nema konkretne dokaze. To je pokazao slučaj dnevnog lista „Novosti”.

Dugo je javnost spekulisala ko je kupio akcije ove kompanije, i to sve do momenta dok biznismen Milan Beko sam nije javno priznao da je upravo on vlasnik tri kompanije registrovane na Kipru koje se u Agenciji za privredne registre vode kao većinski vlasnici „Novosti”.

Ipak, slučaj „Novosti“ spade u one ređe. Pregledom registra Agencije za privredne registre i registra Republičke radiodifuzne agencije može se dobrim delom utvrditi u čijem je vlasništvu neki mediji, barem zvanično.

U Srbiji postoji 109 televizijskih i 213 radijskih programa. Što se tiče zemalja iz kojih potiče kapital, to su Austrija, Kipar (četiri medija), Hrvatska, Devičanska ostrva (MIP i TRI radio iz Beograda), Amerika (RTV Spektar - Sombor), Mađarska.

Država Srbija nema vlasničkog udela u elektronskim medijima sa nacionalnom frekvencijom, ali je zato na lokalu i dalje veoma prisutna.

Bilo da se radi o medijima sa regionalnom ili lokalnom frekvencijom kao stopostotni ili većinski vlasnik bilo preko opština ili dugih institucija kao što Akcionarski fond ili Agencija za privatizaciju, država se pominje u ukupno 113 medija.

Tu su Grad Beograd koji je vlasnik RTV Studio B, ali i Grad Novi Sad koji je vlasnik jedne lokalne Novosadske TV i dve radio-stanice - Radio Futog i Radio Kisač.

Vlasništvo u medijima imaju i verske zajednice. Tako je Srpska pravoslavna crkva vlasnik dve televizije i deset radio-stanica, dok Katolička crkva nije ulagala u televizije, ali je osnovala pet radio stanica. Druge verske zajednice nemaju registrovane elektronske medije, ali je zanimljiv podatak da se u registru Republičke radiodifuzne agencije muftija Moamer Zukorlić vodi kao vlasnik 20 odsto novopazarskog Radija Ref Ref i on je jedini verski lider koji ima vlasnički udeo u nekom mediju.

I pojedine kompanije odlučile su da deo svog kapitala ulože u medijsku industriju.

Tako Fondacija „Hemofarm” ima vlasništvo nad TV Banatom. Kompanija „Lutra” bivšeg ministra policije Dušana Mihailovića suvlasnik je valjevskog Radio Patka, kompanija „Tigar“ je većinski vlasnik TV Pirota…Interesantno je da su se i banke odlučile da ulažu u medije pa se kao vlasnici Radio Vršca vode Erste banka i Vojvođanska banka. Uz njih su u vlasničkoj strukturi još i „Hemofarm”, „Univerzal services” i „Banat”.

Branislav Grković

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi