Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Al Džazira krši Ustav Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 06. 2011.

Izvor: Pres

Al Džazira krši Ustav Srbije

Arapska televizija krenula đonom u srbiju

Katarska televizija Al Džazira ne sme od srpskih novinara koje želi da zaposli da zahteva da priznaju Kosovo za državu, time bi prekršila profesionalnu etiku, ugrozila pravo na slobodu mišljenja i naš ustav i pre nego što je ušla na ovo tržište, ocenjuju dobro upućeni sagovornici Presa.

Posle informacije da čuvena arapska televizija želi da kupi srpsku TV Avalu, direktor Džazire za Balkan hrvatski novinar Goran Milić za Pres je potvrdio da je na testiranju zainteresovanih novinara jedno od pitanja „da li je Kosovo nezavisna država“ sa željenim potvrdnim odgovorom.

Antisrpska kampanja


- Mi polazimo od realnosti na ovom prostoru da određeni broj država priznaje Kosovo, a određen broj ne priznanje... Upravo zato što smo svesni realnosti i postavljamo takva pitanja, baš kao što postavljamo pitanje da li je u Libiji na delu borba za demokratiju ili rat za rušenje Gadafijevog režima - kaže Milić.

Al Džazira je prema još nepotvrđenim informacijama ponudila Željku Mitroviću da za 25 miliona evra proda TV Avalu. Nijedna televizija u Srbiji, međutim, nema pravo da proizvodi program suprotan interesima i ustavu zemlje, prema kome je Kosovo neotuđiv deo Srbije. Ukoliko bi Al Džazira nastavila antisrpsku kampanju, započetu „testiranjem“ novinara i kroz emitovanje sadržaja preko nacionalne frekvencije, bila bi joj oduzeta dozvola za rad.

Profesor FPN-a Rade Veljanovski kaže da srpski zakoni nikom, pa ni Al Džaziri ne zabranjuju ulazak na naše tržište, ali upozorava da će ta medijska kuća morati da poštuje domaće propise i Ustav ako kupi TV Avalu.

- U suprotnom će ostati bez dozvole za nacionalnu frekvenciju. Al Džazira nema pravo bilo koga da uslovljava, ali ne može se na osnovu nedopustivog načina testiranja novinara unapred tvrditi da će proizvoditi program suprotan zakonima i interesima Srbije - ocenjuje Veljanovski.

Novinar RTS-a Olivera Kovačević naglašava da niko nema pravo novinare da ispituje o političkoj orijentaciji prilikom zapošljavanja jer je to kršenje ljudskih prava.

- Naravno da novinar mora da poštuje uređivačku politiku kuće, ali niko od mene ne može da traži da ne poštujem zakon i Ustav svoje zemlje po kojem je Kosovo Srbija. Ipak, na našoj državi je da proceni kome će dati nacionalnu frekvenciju - navela je Kovačevićka.

Sloboda mišljenja

Bivši urednik NIN-a Slobodan Reljić kaže da ga ne čudi način na koji Al Džazira bira buduće saradnike jer se u savremenim globalnim medijima ne traže novinari koji bi izveštavali objektivno.

- Unajmiće ovde jednu ekipu mladih i lepih „ratnika“ za „stvar“ vlasnika televizije. Milić je pravi čovek, sa iskustvom, da taj posao obavi na „najprofesionalniji“ način. Nema tu ništa od njegovih ličnih uverenja. Unajmljen je i - „prava“ televizija će biti isporučena. Al Džazira krajnje „profesionalno“ radi ono što su naučili od učitelja na Zapadu, od Bi-Bi-Sija, pre svega - komentariše ironično Reljić.

Predsednik IO UNS-a Petar Jeremić kaže da bi Republička radiodifuzna agencija morala da kontroliše rad Al Džazire jer je nacionalne frekvencije domaćim emiterima delila na osnovu dokumentacije o uređivačkoj politici.

- RRA bi morala da primeni isti kriterijum i u slučaju Al Džazire, koja je čini se napravila probleme i pre nego što je kupila „Avalu“. Nedopustiv je način na koji je ta katarska televizija sprovela audiciju među novinarima. Pitanjem o nezavisnosti Kosova krši pravo na slobodu mišljenja. Naš ustav ne priznaje Kosovo kao državu i ne sme uprava Al Džazire da zahteva da novinari krše najviši pravni akt Srbije - tvrdi Jeremić.

Od svih stranaka jedino su radikali reagovali na mogućnost da uskoro gledamo program Al Džazire. SRS je zatražila od RRA da ne dopusti rad toj televiziji u Srbiji zbog „antisrpske kampanje koju vodi direktor te kuće za Balkan Goran Milić“:

- Još je skandaloznije da je uslov za prijem novinara i voditelja na ovu televiziju da prihvataju da je Kosovo država.

Antrfile : NUNS: Al Džazira visoko profesionalna


Potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović sigurna je da će Al Džazira imati neutralnu uređivačku politiku i neće igrati na kartu jeftinog patriotizma.

- Al Džazira je jedna od ekonomski najmoćnijih svetskih televizija, koja ima visoke profesionalne kriterijume. Imaju svoj ogranak i u SAD, pa ako Vašington nema problem sa njihovim standardima i uređivačkom politikom, zašto bi imala Srbija? Ne bih ulazila u to na koji način i po kojim kriterijumima zapošljavaju novinare. To pitanje je irelevantno - zaključuje Jovanović.

Anketa
Veran Matić, RTV B92

- Dok se sve bude radilo transparentno i u skladu sa zakonom, ja sa tim nemam problem. Ne znam kakva pitanja Al Džazira postavlja novinarima koje intervjuiše, niti bih da ulazim u kriterijume po kojima biraju saradnike

Nenad Lj. Stefanović, RTS


- U okviru Javnog servisa postoji dogovor da se ne komentarišu druge televizije. To je pitanje za RRA i one koji su delili nacionalne frekvencije znajući da jednog dana može doći do prodaje i da se neće znati kriterijumi ko će i šta kupovati.

Tanja Vojtehovski, Pink


- Ako neko konkuriše za posao u informativnom programu, onda je pitanje „da li je Kosovo država“ veoma važno. Kad bih bila u situaciji da mi neko postavi to pitanje, odgovorila bih da je Kosovo nezavisna država, što ono i jeste. To ne znači da se meni sviđa što je tako.

Branka Nevistić, Prva

- Zvaničan stav naše države jeste da je Kosovo deo Srbije. Sve dok je tako i stav svakog građanina Srbije mora biti takav. Koliko znam i BiH nije priznala Kosovo, iako se sedište Al Džazire za Balkan nalazi u Sarajevu.

B. Bojić


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi