Vesti
24. 01. 2012.
Hiljade sudskih postupaka zbog „muzičkog dinara”
Sokoj, OFPS i PI bez dogovora sa poslodavcima oko niže cene naknada
Organizacija muzičkih autora Srbije Sokoj samo tokom prošle godine pokrenula je između 1.000 i 2.000 sudskih postupaka zbog neplaćanje naknade za autorska prava, dok je sudski postupak protiv Radio televizije Srbije, koji je vođen četiri godine, vraćen na početak.
Aleksandar Kovačević, direktor Sokoja, organizacije koja je u saopštenju za javnost nedavno upozorila da će tužiti sve državne funkcionere koji budu iznosili neistine o njenom radu, rekao je da veliki broj tuženih ilustruje odnos prema poštovanju prava autora.
Naime, nedavno je Mlađan Dinkić, lider Ujedinjenih regiona Srbije, predložio ukidanje „muzičkog dinara”.
– Postupke, pri tom, pokrećemo kada se iscrpe ostala sredstva, a omogućavamo, na primer, otplatu duga na rate. Presedan je u svetu, takođe, da zbog naplate autorskih prava muzičara vodimo spor sa Javnim servisom Srbije – kaže Kovačević.
Prema podacima koje je od privrednih sudova prikupila Unija poslodavaca Srbije bez juga i istoka Srbije, od 2008. do 2011. godine, Sokoj i OFPS pokrenuli su 31.500 postupaka pred sudovima, a blokirano je 28.000 računa.
Predstavnici tri organizacije za zaštitu autorskih prava, Sokoja, koji štiti prava muzičkih autora, Organizacije prava proizvođača fonograma Srbije (OFPS), koji štite prava izdavača i Organizacije za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora (PI), održali su juče konferenciju za novinare čiji je najveći deo protekao u raspravi sa nekolicinom mladih, koji su se predstavili kao članovi Piratskog pokreta Srbije, i članovima Unije poslodavaca Srbije. Unija poslodavaca je više puta upozoravala da su naknade koje se plaćaju ovim organizacijama previsoke za ugostitelje, kao i da su one mnogo niže u nekim evropskim zemljama poput Velike Britanije, Nemačke ili Francuske.
Petar Đurić, direktor OFPS-a, objasnio je da visinu naknade formiraju sve tri organizacije, odnosno njihova skupština koja donosi i plan raspodele sredstava onima čija prava štite.
– Prava interpretatora u Srbiji se mogu ostvariti samo preko kolektivnih organizacija, dok se u Velikoj Britaniji ona naplaćuju i individualno i kolektivno, pa vam se zato čini da su tamo niže naknade – istakao je Đurić.
Na pitanje predstavnika ugostitelja zašto je od 2008. godine, kada je u svetu počela velika ekonomska kriza, duplirana cena naknade i kako se ona formira, Đurić je odgovorio pitanjem: Kako se formira cena piva od 150 dinara u kafiću i zašto ručak u restoranu košta 2.500 dinara?
Živorad Ajdačić, predsednik Upravnog odbora PI, naveo je i da predstavnici organizacija za zaštitu prava autora zapadnim partnerima često moraju da objašnjavaju zašto su u našoj zemlji naknade tako niske.
– Mi smo pregovarali 48 dana sa članovima Unije poslodavaca Srbije i Privredne komore Srbije kako bismo iznašli zajedničku tarifu i nismo se dogovorili, pa je ta šansa propuštena. Neko sada koristi pitanje „muzičkog dinara” u predizbornoj kampanji, poziva na njegovo ukidanje i kršenje zakona ove zemlje – istakao je Ajdačić.
Predstavnici organizacija nisu želeli da preciziraju kolika su lična primanja u njihovim organizacijama, niti kolike su naknade članovima njihovih upravnih odbora.
Petar Đurić objasnio je da visinu naknade članovima upravnog odbora OFPS-a određuje sama organizacija, dok je za lična primanja naveo da su privatna stvar.
– Ja sam godinama član Unije poslodavaca Srbije pa ne pitam kolika su primanja direktora Unije – rekao je Đurić.
Aleksandar Kovačević naveo je da su lična primanja u Sokoju poslovna tajna i dodao da nijedna od organizacija ne uzima „ni dinar iz državnog budžeta”. On se osvrnuo i na uvođenje naknade od tri odsto za tehničke i informatičke uređaje.
– To je simbolična naknada koja će se plaćati za uređaje koji su podobni za skupljanje i umnožavanje muzike – rekao je Kovačević.
Istaknuto je i da niko nije obavezan da plaća ove naknade, ali prethodno mora da dokaže da nije korisnik usluga triju organizacija ili može da se, kako je savetovano, odrekne uređaja na koje se plaća naknada.
Antrfile : Poslodavci traže promenu načina naplate
Novinarima je na konferenciji podeljeno i saopštenje Unije poslodavaca Srbije u kojem se predlaže da se promeni način naplate naknade za autorska i srodna prava i da se taj posao prepusti Sokoju, a da se deo ubranog novca prebacuje OFPS-u i PI, kao i da se uvede kategorizacija korisnika kako bi bila prekinuta sadašnja praksa da lokali u centru Beograda i oni u unutrašnjosti Srbije plaćaju istu naknadu.
Jelena Čalija
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.