Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Simatović svedoči o slučaju Ćuruvija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

20. 04. 2016.

Izvor: Politika

Simatović svedoči o slučaju Ćuruvija

Milovan Popivoda, nekadašnji zamenik načelnika Obaveštajne uprave beogradskog DB, izjavio je u nastavku suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije da je optuženi Ratko Romić bio na terenu na jugu Srbije tokom bombardovanja 1999. godine, kao glavni obaveštajni inspektor.

 

Popivoda, koji je Romiću bio pretpostavljeni, kaže da ne zna kada se on vratio u Beograd, ali je naveo da to nije mogao da učini bez njegove dozvole ili saglasnosti drugog zamenika. 

Tokom boravka na terenu Romić je, tvrdi svedok, bio u stalnom kontaktu sa upravom. Koristio je službeni automobil „reno klio”. Po povratku, nastavio je da radi u Drugoj upravi. 

- Da li sam mogao da odsustvujem, a da se to ne primeti? - pitao je svedoka Romić, optužen da je zajedno sa Miroslavom Kurakom 11. aprila 1999. godine ubio Ćuruviju. 

- Ne bi mogao - kazao je Popivo-- Da li su krajem marta 1999. godine u prostorijama uprave boravili Milorad Ulemek i Franko Simatović? - pitao je Romić. 

- Nije mi poznato - odgovorio je Popivoda. 

- Da li imate saznanja da je Državna bezbednost nekada organizovala neko krivično delo? - nastavio je Romić. 

- Ne. 

- Da li nešto znate o ubistvu Ćuruvije? 

- Ne. Ja sam došao iz Novog Sada i čuo tu vest i nije mi bilo poznato o kom čoveku je reč - kazao je Popivoda. 

On je objasnio da je načelnikuprave, u kojoj je on radio kao zamenik, ranije bio optuženi Milan Radonjić i da ta uprava nije imala načelnika nakon što je Radonjić, početkom aprila 1999, postao šef beogradskog DB. Ovaj svedok govorio je pohvalno o optuženima, rekavši da je Romić bio pedantan i odgovoran radnik, dok je Radonjić veoma hrabar, brinuo je o zaposlenima i njihovim porodicama, ostajao jedini u zgradi i pored vazdušne opasnosti i dao znatan doprinos odbrani za vreme bombardovanja. 

- Bomba je pala u moju ili njegovu kancelariju - rekao je svedok. 

Radnici beogradskog centra DB Aleksandar Nikitović i Žarko Mihailović svedočili su o belom „golfu”, koji je prema optužnici, dodeljen ubicama Ćuruvije. Nikitović se sećao jedino toga da je taj automobil dovezen u garažu uprave u septembru 1999, da se uradi servis i registracija i da se kasnije vrati odeljenju za tajnu pratnju. Mihailović je kazao da tokom bombardovanja nije vođena regularna evidencija o primopredaji vozila. 

Na današnjem suđenju trebalo bi da svedoči Franko Simatović, bivši zamenik načelnika RDB. Njegov iskaz biće veoma značajan za proces jer je ključni svedok tužilaštva Milorad Ulemek Legija, u istrazi izjavio da je načelnik Radomir Marković krajem marta 1999. od njega tražio da ukloni čoveka koji svojim neprijateljskim delatnostima ugrožava bezbednost države, što je on odbio zbog zauzetosti. Kasnije je Ulemek, kako je naveo, zaključio da je reč o Ćuruviji, a sa Markovićem se susreo u Simatovićevoj kancelariji i u njegovom prisustvu. U optužnici je pomenut i podatak daje Simatović kum Miroslava Kuraka, optuženog da je pucao U Ćuruviju.

Slavko Ćuruvija ubijen 11. aprila 1999. godine.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi