Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Novinari na vezi sa advokatima
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

01. 09. 2009.

Izvor: Blic

Novinari na vezi sa advokatima


Kakve će biti posledice izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju koje su juče tesnom većinom usvojene u Skupštini Srbije, videće se tek kada one počnu da se primenjuju u sudskoj praksi, kaže za „Blic“ advokat Dušan Stojković, stručnjak za pravo medija.

 Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju, koji je izazvao veliku polemiku u javnosti, usvojene su juče tesnom većinom u Skupštini - „za“ je glasalo 125 od 249 prisutnih poslanika.

- Postoje jaka protivljenja ovakvom zakonu, ali uprkos tome što se zakonodavac može shvatiti kao neko ko ograničava slobodu medija, ipak se pristupilo usvajanju zakona. Mislim da će svi mediji biti suočeni sa tim i svi će to morati da poštuju - kaže advokat Stojković.

On očekuje da u praksi to znači da će novinari i urednici biti u stalnom kontaktu sa advokatima i pravnicima pre objavljivanja informacija, kao i da će morati da prođu obuku da se upoznaju sa novim propisima.

- Videćemo da li će zakon imati efekat da odvraća novinare i urednike od objavljivanja rizičnih informacija, tačnije da li će uvesti autocenzuru - kaže advokat Stojković.On napominje da će grešaka i dalje biti u novinarstvu i da to nijedan zakon ne može da promeni.

Pitanje je kako će sada sud gledati na te greške koje su deo svakodnevnog posla

.- Sud jedini može da odredi koje su granice slobode izražavanja u Srbiji i sada, kada je zakon usvojen, jedino je sud dužan da se time bavi - navodi advokat Stojković.

 Sa druge strane, Vladimir Vodinelić, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta „Union“, kaže za „Blic“ da se novim izmena Zakon o javnom informisanju uklapa u neko drugo vreme i „jedan drugi pogled na medije koji je svojstven autoritarnim režimima“

- Moramo da se bavimo zakonom koga nije smelo da bude. On se uklapa u predstavu medijskog prava čiji je zadatak, pre svega, da štiti državu od medija, a nekad i neke druge centre moći. On je van demokratskog vremena u kome mediji predstavljaju neophodan konstitutivni sastojak demokratije, gde je prvenstveni zadatak medijskog zakona da medije štiti od vlasti - kaže profesor Vodinelić.

On navodi da niko nepristrasan neće osporiti da u našoj medijskoj sferi ima mnogo toga neprihvatljivog, što ne predstavlja samo kršenje postojećeg medijskog zakonodavstva nego i elementarnih pravila profesije sadržanih u kodeksima novinarske etike.

 - Čini mi se da će se sa ovakvim izmenama zakona stvoriti teže posledice, nego sa sadašnjim nepovoljnim stanjem medijske delatnosti - kaže profesor Vodinelić. Presudne glasove za prolaz izmena i dopuna Zakona o informisanju juče je dala Liberalno-demokratska partija, ali i poslanici PUPS i Vladan Batić iz DHSS, koji su se u poslednjem trenutku predomislili i glasali za izmene zakona.

Koliki je juče bio značaj svakog glasa, pokazuje i primer Nikole Krpića, poslanika PUPS koji nije glasao za zakon zato što, kako tvrde u njegovoj stranci, nije stigao da u prvih 15 sekundi od proglašenja glasanja pritisne odgovarajuće dugme na tastaturi i njegov glas nije evidentiran na kontrolnoj tabli.

Vladan Batić je odluku da ipak glasa „za“ objasnio činjenicom da je amandmanskom korekcijom teksta došlo do „suštinskog poboljšanja zakona“. Batić je, da podsetimo, dan ranije, u nedelju, sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem potpisao sporazum o zajedničkom delovanju dve partije u Skupštini Srbije.

Jedini poslanik koji je odbio da uđe u skupštinsku salu tokom glasanja je Riza Halimi, poslanik manjina. Sednicu je nakon usvajanja zakona u načelu napustio 21 poslanik kluba „Napred Srbijo“, ocenjujući da je izgubljena bitka opozicije protiv zakona. Posle njihovog izlaska, u sali je ostalo 225 poslanika i zakon u celini je komotno usvojen sa 125 glasova, protiv je bilo 88, uzdržanih 11, dok jedan poslanik nije glasao.

Izmene zakona podržali su koalicija „Za evropsku Srbiju“, G17 plus, PUPS, sem Krpića, Poslanička grupa manjina, sem Halimija, samostalni poslanici Jovan Damjanović i Vladan Batić i LDP, sa izuzetkom poslanika Vesne Pešić i Žarka Koraća. Iz vladajuće koalicije, SPS bila je uzdržana, a Jedinstvena Srbija se našla na strani opozicije, koja je glasala protiv.

Skupština je usvojila amandmane koje je priložila poslanica Marine Tolin iz Srpske radikalne stranke, kojima se ukida obavezan depozit za osnivanje medija i zabrana rada medija u slučaju blokade računa duže od 90 dana. Vlada je amandmanima prepolovila kazne za neobjavljivanje impresuma, nepoštovanje obaveze da glavni i odgovorni urednik ima prebivalište u Srbiji, objave informacija koje ugrožavaju ishod kriviènog postupka i neobjavljivanje ispravke.

Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe „Za evropsku Srbiju“, ocenila je da nije neobično to što je LDP podržala zakon, ističući da je cilj vladajuće koalicije i bio da dobije što veću podršku.

Čedomir Jovanović, šef poslaničkog kluba LDP, izjavio je da amandmani na kojima su insistirali menjaju karakter zakona, što je dogovoreno sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije, OEBS i Vladom Srbije, ali je istakao da se „ovde, pre svega, radilo o pitanju evropske budućnosti zemlje i orijentacije našeg društva“. Odgovarajući na pitanje zašto su dva poslanika LDP Vesna Pešić i Žarko Korać glasali protiv izmena zakona, Jovanović je rekao da je pravo svakog poslanika tog kluba da glasa u skladu s ličnim uverenjem.

Antrfile :

Kazne do 20 miliona dinara


-U slučaju izdavanja glasila koje nije upisano u Registar, nadležni javni tužilac dužan je odmah da pokrene postupak za privredni prestup, a nadležni sud u roku od 12 sati da privremeno obustavi izdavanje glasila. Ukoliko ne poštuje zabranu i izdaje glasilo koje nije upisano u Registar, osnivač javnog glasila može biti kažnjen novčanom kaznom do dvadeset miliona dinara, a odgovorno lice u glasilu sa dvesta hiljada do dva miliona dinara.

 -Kazne za kršenje pretpostavke nevinosti i objavljivanje informacija koje mogu ugroziti razvoj maloletnika vezane su za tiraž i prihod od oglasa novine onog dana kada je prekršaj napravljen, a ako je informacija objavljena na naslovnoj strani, kazna može biti i sedmodnevni prihod. Tako ona može da iznosi 25-100 odsto zbira vrednosti ukupno prodatog tiraža isporučenog na dan objavljivanja informacije i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom broju, a u slučaju elektronskog glasila 25-100 odsto oglasnog prostora za dan u kome je objavljena informacija. Odgovorno lice  osnivaču glasila i odgovorni urednik mogu biti kažnjeni sa 200.000 do dva miliona dinara.

-Kazne za ostale prekršaje povećane su sa sadašnjih 30.000-200.000 dinara na milion do deset miliona dinara za glasilo, odnosno 100.000 do milion dinara za odgovornog urednika.

Tadićev potpis Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je juče izmene i dopune Zakona o javnom informisanju. Zbog različitih mišljenja u vezi sa usvojenim aktom, predsednik Tadić će pratiti efekte primene ovog zakona smatrajući da je sloboda medija pretpostavka slobodnog društva, saopštila je predsednikova Pres služba.


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi