Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Pantićeve ubice kriju se u Evropi i Bosni
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

20. 12. 2013.

Autor: Vuk Z. Cvijić Izvor: Blic

Pantićeve ubice kriju se u Evropi i Bosni

Istraga o ubistvu jagodinskog novinara došla je do imena dvojice za koje se veruje da su neposredni izvršioci. Jedan je u zatvoru u BiH zbog ratnog zločina, drugi se krije u jednoj evropskoj zemlji. Veruje se da je glavni motiv napada na njega bilo pisanje kako Fabriku cementa “Novi Popovac” u Paraćinu planira da kupi kompanija “Holcim”, pre nego što je kupovina realizovana.

 

Očekujemo da svi dokazi budu prikupljeni početkom 2014. Čeka se međunarodna pravna pomoć iz BIH i jedne evropske zemlje u vezi ubica Pantića. Pomoć je tražena oktobra 2013. Ovaj u BiH služi kaznu zatvora zbog ratnih zločina.

Takođe se obrađuju podaci o telefonskim pozivima iz juna 2001. sa tadašnje bazne stanice u Jagodini, koja je pokrivala veliko područje, osim grada i 80 kilometara autoputa. To bi moglo da otkrije ko je sve učestvovao - kaže izvor “Blica” iz istrage.

Prema našem izvoru, Darko Križan, tadašnji direktor cementare, žalio se na pisanje Pantića Nemanji Kolesaru, koji je predsedavao Upravnom odboru ovog preduzeća. Postoji zapisnik sa sednice UO “Novi Popovac”, čija se autentičnost proverava, u kojem se konstatuje da na sednici UO predsedava Kolesar, a da je Zoran Janjušević prisutan kao savetnik.

Prema ovom zapisniku, sednica UO je održana 19. juna 2001, osam dana nakon ubistva novinara. Pantić je o prodaji cementare “Novi Popovac” iz Paraćina pisao u privatnim novinama “Štampa” pod pseudonimom P. B. od kraja 2000, a poslednji tekst je objavio 30. maja 2001. On je tada pisao da će biti prodata švajcarskom “Holcimu”, iako to tada nije bilo poznato.

Pantić je tačno znao kuda idu pregovori o prodaji, jer je o “Holcimu” pisao osam meseci pre nego što je transakcija obavljena. Očigledno je da je to nekom jako smetalo - kaže izvor “Blica”. Pantić je ubijen 11. juna 2001. godine.

Osmoro na poligrafu

Od deset osoba koje su bile na poligrafu, jedino su Nemanja Kolesar i Zoran Janjušević odbili to testiranje. Kolesaru je nuđeno tokom saslušanja, a Janjuševiću posle, što potvrđuje službena beleška MUP-a.

Ta poligrafska testiranja nemaju veliki značaj jer su rađena desetak godina posle ubistva. Tada se ne pokazuju dobri rezultati. Tako da neki koji su prošli poligraf nisu prestali da budu sumnjivi - kaže izvor “Blica”.

Uplata firmi Janjuševića

Odmah posle potpisivanja ugovora na račun ofšor firme „Majron sejls ltd”, čiji je vlasnik bio Zoran Janjušević, uplaćeno je 800.000 dolara. Navodno, ova uplata je ugovorena početkom 2002. u Vladi Srbije, na sastanku na kojem su bili Kolesar, Janjušević i Iv Gisler, predstavnik „Holcima”.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi