Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Izveštaj Evropske komisije: Srbija bez napretka u oblasti slobode izražavanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 10. 2024.

Autor: Gjeraqina Tuhina Izvor: Radio Slobodna Evropa

Izveštaj Evropske komisije: Srbija bez napretka u oblasti slobode izražavanja

Srbija nije postigla nikakav napredak u spoljnoj i bezbednosnoj politici jer je stepen usklađivanja ostao neizmenjen. Odnosi sa Rusijom i Kinom predstavljaju posebnu zabrinutost.

Dijalog sa Kosovom, koji je ključan za napredak Srbije prema Evropskoj uniji, nije pokazao željene rezultate. U zemlji se nastavljaju veličati ratni zločinci. I u slobodi izražavanja je Srbija dobila lošu ocenu.

Ovo su ključni odlomci izveštaja o napretku za Srbiju u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid.

Ovaj izveštaj zajedno sa izveštajima za svaku zemlju u procesu proširenja, će Evropska komisija objaviti 30. oktobra posle sastanka kolegijuma.

Radi se o najvažnijem dokumentu koji Komisija objavljuje jednom godišnje, gde se predstavlja stepen napretka za svaku zemlju u ključnim reformama, koje su neophodne za napredak na evropskom putu.

Sloboda izražavanja

Srbija nije postigla napredak u preporukama iz prošle godine, ocenjuje Evropska komisija u izveštaju.

Od zemlje se traži da primeni nove medijske zakone, poštujući njihovo slovo i duh, uključujući nezavisnost Regulatornog tela za elektronske medije (REM), izbor novih članova Saveta REM-a i izmene zakona kako bi se rešila preostala pitanja u usklađivanju sa evropskim standardima.

Od zemlje se takođe traži da ojača zaštitu i sigurnost novinara.

Posebno se traži da se visoki zvaničnici se uzdrže od etiketiranja ili verbalnih napada na novinare, te da se sve pretnje i slučajevi fizičkog i verbalnog nasilja brzo prate i, prema potrebi, javno osude, istraže ili krivično gone.

Takođe se traži osiguranje transparentnog i pravičnog sufinansiranja medijskih sadržaja koji služe javnom interesu, te punu transparentnost u vlasništvu i oglašavanju medija.

U izveštaju se ističe da i dalje postoje slučajevi pretnji, zastrašivanja, govora mržnje i nasilja nad novinarima, uključujući novinarke.

„Stalne izjave visokih zvaničnika o svakodnevnom i istraživačkom radu novinara imaju zastrašujući efekat na slobodu izražavanja“, upozorava se putem tog dokumenta.

Potvrđuje se da su novinarska udruženja zabeležila porast pritiska i fizičkih napada na novinare.

Konstatuje se da napadi na dva lokalna novinara iz Novog Sada, koji dolaze i od poslanika vladajuće stranke, nisu naišli na odgovarajuću javnu osudu nadležnih organa.

„Nakon neobjašnjivo odloženog objavljivanja u februaru 2024. oslobađajuće presude drugostepenog suda, ubistvo Slavka Ćuruvije ostaje nekažnjeno nakon 25 godina. Nije postignut napredak u druga dva slučaja ubistva, od kojih je jedan sada isključen iz dalje istrage zbog apsolutne zastare“, navodi se.


Ceo tekst pročitajte OVDE.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi