Vesti
24. 09. 2012.
Namerna provokacija ili novinarski posao?
Francuski list "Šarli Ebdo" objavio je u sredu (19.9.) karikature proroka Muhameda. Glavni urednik lista odbacuje optužbe za provokacije, kao i odgovornost za nasilje ekstremista.
Urednik francuskog lista, prvobitno karikaturista koji koristi ime Šarb, govori za Dojče vele o objavljivanju karikatura proroka Muhameda i zatvaranju francuskih ambasada i škola u 20 zemalja.
Dojče vele: Šarb, Vas optužuju da namerno provocirate?
Šarb: "Ako mi novinari ne komentarišemo aktuelne događaje, a to su trenutno nemiri koje je izazvao jedan glupi film o proroku Muhamedu, paljenje američke ambasade itd, onda se pitam koje to aktuelne događaje treba da komentarišemo. Odbijam pojam provokacija - ovde nije reč o provokaciji, mi radimo naš novinarski posao, komentarišemo aktuelne događaje ... Naša novina je satirična, politička, u njoj crteži igraju važnu ulogu, ali pre svega, smo mi ateisti, što znači da se borimo protiv svih religija - podvlačim SVIH, čim one više nisu privatna stvar već politička odnosno javna. S obzirom na to da muslimanska vera trenutno igra važnu političku ulogu, ona kao politički faktor podleže kritici. Veoma smo iznenađeni reakcijom, ako pogledate karikaturu videćete da se ona uklapa u uobičajeni način karikiranja. Te reakcije ne razumem i mislim da je reč o manipulaciji, ni manje ni više.
Kako komentarišete zatvaranje francuskih ambasada i škola?
„Što se tiče odluke francuske vlade da zatvori diplomatska predstavništva i škole u dvadesetak zemalja, mislim da je uloga vlade da štiti interese i u prvom redu bezbednost Francuza u zemljama u kojima je njihova bezbednost dovedena u pitanje. Drugih komentara nemam povodom zatvaranja škola i diplomatskih predstavništava.
Da li se vi u redakciji plašite odmazde?
Poslednji put kada smo objavili karikature bilo je slično, štitila nas je policija. Znači, ako radimo naš posao, posao novinara i komentatora aktualnih događaja, ne sme se desiti da se u demokratskoj i sekularnoj zemlji dovodi u pitanje lična bezbednost.
Da li je bilo rasprave u redakciji oko objavljivanja ovih karikatura ili su svi mislili da to nije provokacija već vaš posao novinara?
Ne, nije bilo rasprave, u najmanju ruku se nije postavljalo pitanje da li zbog aktuelnih događaja to treba da bude naša glavna tema, na prvoj stranici. Raspravljalo se samo kasnije, ali to su uobičajene rasprave, koje vodimo svake nedelje kada odlučujemo koji crtež treba objaviti, koji je bolji…Inače, kada je reč o temi, nije bilo nikakve rasprave, svi su jednoglasno bili ZA. Naravno da nam je žao zbog nasilja, ali mi nismo odgovorni. Da li je Salman Ruždi odgovoran za fatvu, koja je još u gorem obliku ponovljena pre dva dana? Ne! Znači, ni mi nikako nismo odgovorni za nasilje ekstremista!
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.