Vesti
27. 08. 2021.
Održan sastanak Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković održale su danas sastanak sa članovima Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara.
Zamenik Republičkog javnog tužioca Branko Stamenković obavestio je prisutne o aktivnostima tužilaštva u predmetima napada na novinare u proteklom mesecu i od početka ove godine.
Stamenković se naročito osvrnuo na slučajeve novinara Milana Jovanovića, Jelene Zorić, Daška Milinovića i Marka Vidojkovića.
On je, kada je reč o slučaju novinara Marka Vidojkovića, izvestio da je Republičko javno tužilaštvo, u saradnji sa nadležnim organima u Austriji, identifikovalo osobu M. N. kao osumnjičenu. Reč je o osobi koja živi u Beču, u Austriji.
Republičko javno tužilaštvo je po hitnom postupku poslalo zamolnicu austrijskim nadležnim organima za sprovođenje istražnih radnji. Ukoliko se utvrdi da je reč o krivičnom delu koje je počinjeno na teritoriji Austrije nadležni organi te zemlje će preuzeti dalje postupanje.
Od početka ove godine evidentirana su 52 predmeta koja se eventualno odnose na ugrožavanje bezbednosti novinara, a prema oceni RJT pozitivno je što su u svim predmetima preduzete hitne radnje i što je u 48 predmeta eventualni izvršilac identifikovan, dok je od početka 2016. godine, od kada se vode posebne evidencije u ovoj oblasti, nešto više od 60 odsto slučajeva konačno rešeno.
Zaštitnik građana predstavio je Platformu za evidenciju napada i pritisaka na novinare. Platforma je izrađena u saradnji sa deset medijskih i novinarskih udruženja, asocijacija i sindikata koji su se usaglasili o kategorijama i podkategorijama napada i pritisaka na novinare.
Planirano je da se Platforma popuni sa podacima o napadima i pritiscima na predstavnike medija koje imaju različita medijska i novinarska udruženja, kao i da se poveže sa SOS telefonom za prijave napada na novinare.
Na sastanku je dogovoreno da Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo pravde, a koja se bavi izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, u što kraćem roku izradi parcijalne izmene koje se odnose na krivična dela ugrožavanja bezbednosti novinara.
Analizu o tome prethodno je izradio profesor Stojanović, u saradnji sa Misijom OEBS u Srbiji.
Predsednica Vlade je predložila da se organizuje zajednički sastanak sa svim medijskim i novinarskim udruženjima, kako bi se još jednom razmotrili predlozi za izmenu Krivičnog zakonika koji se odnose na novinare, i istakla da je jako važno da se ove parcijalne izmene i dopune usaglase i usvoje u što kraćem roku.
Na sastanku je bilo reči i o dešavanjima nakon odluke društvene mreže Tviter da pojedine medija označi kao ”medije koji sarađuju sa Vladom”. Međunarodna federacija novinara još ranije je osudila ovakvo postupanje Tvitera.
Pored toga, razgovaralo se i o posledicama koje je ova odluka izazvala u medijima. Konstatovano je da veliku štetu nanosi targetiranje i kvalifikacija medija, i od strane medija i od strane političara, jer se time produbljuje verbalno nasilje.
Na sastanku je još jednom zaključeno da je izuzetno važno da što veći deo medijske zajednice bude uključen u rad ove radne grupe, uz dogovor da se sledeći zajednički sastanak održi 30. septembra.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.