Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Novinari ne osećaju zaštitu države
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 02. 2012.

Izvor: Politika

Novinari ne osećaju zaštitu države

Posle još jednog napada na novinare, kada je na televizijsku ekipu Studija B nasrnuo razjareni mladić u centru Beograda, vređajući i udarajući asistenta snimatelja, mnogi su se zapitali da li je dovoljno učinjeno na zaštiti predstavnika medija.

Ideja koju je prošle godine ponudio ministar policije – da se novinarima omogući status službenog lica –nije izdržala test realnosti.

Država jeste načinila korak napred izmenama Krivičnog zakonika, kojima je napadačima na novinare zaprećeno zatvorom i do osam godina. U praksi, međutim, ne ide sve baš tako glatko.Jelka Jovanović, potpredsednica NUNS-a kaže da je na zahtev novinarskih udruženja prošlogodišnjim izmenama zakona novinarima povećana zaštita, odnosno zaprećene su veće kazne za napad na novinare.

– Tužilaštvo je u više navrata po tom zakonu postupalo i tražilo veće kazne. S obzirom na značaj profesije i da je u jednom trenutku bilo veoma mnogo fizičkih napada na novinare, izvršna i zakonodavna vlast uvažile su zahteve novinarskih udruženja i sada je maksimalna zaprećena kazna za ugrožavanje bezbednosti osam godina zatvora.Ipak, novinari ne treba da imaju status državnih službenika i funkcionera, jer bi takva vrsta zaštite uticala na njihov rad – smatra potpredsednica NUNS-a: „Novinari jednostavno nisu službena lica u tom smislu”.

Koliko su ove prošlogodišnje izmene zakona značajne, pokazuje i najnoviji slučaj napada na ekipu Studija B i izuzetno brza reakcija tužilaštva.

Petar Jeremić, predsednik Izvršnog odbora UNS-a objašnjava nam da je Dačićeva izjava malo pogrešno shvaćena u javnosti, jer novinari – niti su tražili, niti imaju status službenih lica.

– Poslednjim izmenama Krivičnog zakonika novinari su dobili status osoba koje obavljaju posao od javnog značaja informisanjem. Za napad na novinare, nanošenje teških telesnih povreda i ugrožavanja sigurnosti pretnjom, znatno su povećane kazne. Očigledno previdom, nisu bile povećane kazne za nanošenje lakih telesnih povreda.

Jeremić, međutim, upozorava da je potrebno da usvojene izmene Krivičnog zakonika počnu u punoj meri da se primenjuju.

– Izmene su inicirane i usvojene posle napada na snimatelja B 92 Boška Brankovića, ali u prvih nekoliko meseci nisu na adekvatan način primenjivane. Posle toga je zaživelo, i policija i tužilaštvo su počeli da podnose prijave u skladu s novom regulativom, ali je onda do zastoja došlo u sudovima, koji su i dalje izricali kazne ispod zakonskog minimuma – navodi Jeremić.

Kako objašnjava, u poslednjem slučaju napada na ekipu Studija B, policija je to tretirala tek kao nasilničko ponašanje i remećenje javnog reda i mira. Ipak, dodaje Jeremić, policija i tužilaštvo u poslednje vreme rade efikasnije.

– Ovo s ekipom Studija B verovatno je jedini kiks koji su načinili u poslednjih godinu dana. Nadamo se da će sudskim sankcionisanjem na pravi način, svest građana biti promenjena i da će shvatiti da se ne mogu novinari nekažnjeno napadati – kaže predsednik IO UNS-a.

B. Bilbija

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi