Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Glineni golubovi
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

24. 02. 2012.

Izvor: Politika

Glineni golubovi

Dan pošto je iz makedonske prestonice u Centralni zatvor prebačen vođa Partizanovih navijača Miloš Radisavljević Kimi, osuđen na 16 meseci zbog ugrožavanja bezbednosti novinarke B 92 Brankice Stanković – u centru Beograda, na Dorćolu, desio se novi napad na predstavnike sedme sile.

Ovoga puta na meti huligana našla se televizijska ekipa Studija B.

Ni činjenica da je incident sniman kamerom nije sprečila izvesnog Dorćolca Dejana Š. da preti i ponižava asistenta snimatelja ove televizije, a potom i da ga udari u glavu i stomak.

Tako se po ko zna koji put otvorilo bolno pitanje: zašto su kazne za ugrožavanje bezbednosti novinara toliko blage, pa pripadnici ove profesije sve više liče na glinene golubove? Jer posao novinara je da otkrivaju ono što neko želi da sakrije.

Oni idu dalje od policije, sudija, tužilaca...

To što rade novinari je od tolikog javnog značaja da moraju da imaju posebnu zaštitu u društvu. Često se, međutim, šalje suprotna poruka.

Ako jedan političar koji je šutnuo ili pokušao da šutne novinara usred televizijske emisije godinama ne snosi nikakvu odgovornost zbog toga, onda se šalje poruka da je to dozvoljeno.

A obaveza političke i intelektualne elite je da svojim primerom i svojim uticajem spreče napade na novinare koji rade svoj posao.

Pošto je elita propustila da uradi svoj posao pet srpskih novinara specijalizovanih za teme o korupciji i dalje su, prema podacima Medijske organizacije jugoistočne Evrope (SEEMO), pod višegodišnjom neprekidnom 24-časovnom policijskom zaštitom. Među njima je i Brankica Stanković, novinar Vladimir Mitrić, dopisnik „Večernjih novosti” iz Loznice, i još troje kolega kojima je, po mišljenju MUP-a, život ugrožen zbog profesionalne delatnosti.

I što je posebno paradoksalno, napad na novinare Studija B desio se istog dana kada je delegacija SEEMO, sa generalnim sekretarom Oliverom Vujovićem na čelu, posetila ministra policije Ivicu Dačića, a razgovarali su upravo o bezbednosti novinara u našoj zemlji.

Podsetili su ministra da još nisu rasvetljeni slučajevi ubistava novinara Dade Vujasinović (1994), Slavka Ćuruvije (1999) i Milana Pantića (2001) i izrazili zabrinutost što do sada nisu uklonjene pretnje zbog kojih petoro novinara i dalje žive pod presijom i policijskom pratnjom.

Poseban aspekt ovog problema je u tome što su ovi novinari u nekoj vrsti zatvora, a ne oni koji im prete.

Svojevremeno je Milan Savatović, napadač na snimatelja B 92 Boška Brankovića, kome je slomio nogu, osuđen na 10 meseci kućnog pritvora. Da i Savatovićev karate zahvat nije snimljen kamerom i da nije bilo žestokog pritiska javnosti moguće je da bi dobio samo uslovnu ili novčanu kaznu, kao što to obično biva kada su u pitanju napadi na novinare.

Jer uprkos bombastičnim najavama da će novinari dobiti nekakav specijalan status i da će se atak na njih tretirati kao napad na službeno lice, do sada se ništa od toga nije dogodilo.

Bojan Bilbija

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi