Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Kafana kao sociološka laboratorija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

24. 02. 2012.

Izvor: Danas

Kafana kao sociološka laboratorija

Nagrada „Desimir Tošić“ afirmiše humanističke i demokratske principe

Javno preduzeće Službeni glasnik na čelu sa direktorom Slobodanom Gavrilovićem ustanovilo je 2008. nagradu „Desimir Tošić“ sa idejom da kroz ime čoveka izuzetnih ljudskih intelektualnih vrednosti, jednog od najvećih srpskih intelektualaca 20. veka, afirmiše humanističke i demokratske principe tako što će podržavati stvaralaštvo u oblasti publicistike.

Nagrada „Desimir Tošić“ dodeljuje se u dve kategorije: za najbolju knjigu iz oblasti publicistike objavljenu u prethodnoj godini i za najbolju kolumnu, feljton ili seriju tekstova koji su objavljeni tokom prethodne godine u štampanim i elektronskim medijima.

Ovogodišnjim laureatima, Dragoljubu Đorđeviću za knjigu „Kazuj krčmo Džerimo“ i Marku Somborcu za seriju stripova objavljenih u dnevnom listu Blic tokom 2011, dodeljena je pre nekoliko dana nagrada u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda.

Takođe, promovisana je knjiga „Anatomija nacionalističkog morala“, Zlatka Pakovića, prošlogodišnjeg dobitnika nagrade za niz kolumni u listu Politika koje su sada objavljene u knjizi.

Ove godine žiri u sastavu Dragoljub Žarković (predsednik), Mladen Lazić i Dušan Pavlović imao je zadatak da nagradu dodeli samo jednoj od nekoliko veoma kvalitetnih knjiga koje su ušle u uži izbor za nagradu „Desimir Tošić“, a to su bile knjige „Kazuj krčmo Džerimo“ Dragoljuba Đorđevića, „Osnovi kakodalogije“ Ivana Stankovića, i „Sećanje na titoizam“ Todora Kuljića.

O nagrađenoj knjizi žiri je rekao: „Iako ima svoje teorijsko utemeljenje u sociološkoj teoriji, knjiga je ipak pisana naučno nepretencioznim jezikom koji je pristupačan široj publici.

Autor sagledava veliki broj aspekata periferijske kafane i kafanskog života - njen nastanak, život u njoj, kao i strukturu njenih posetilaca. Pokušava da odgovori kako su promene u savremenom društvu uticale na promene kafanskog života i izgleda kafana, ali i kako je kafanski život uticao na društvene promene na mikro i makro planu.

Iako je prostorno uglavnom ograničena na region južne Srbije, knjiga obiluje empirijskim podacima koji predstavljaju vrednu bazu podataka za svakog istraživača koji bude nastavio da se bavi fenomenom kafana iz sociološkog ugla“.

Dobitnik strip nagrade Marko Somborac ističe da na nagradu gleda kao potvrdu dosadašnjeg truda i podstrek za dalji rad.

- Znači mi kao i svaka nagrada. To je priznanje društva da je moj dosadašnji rad vredan. Isprva sam se uplašio i rekao članovima žirija: „Ljudi, pa ovo je ozbiljna stvar. Nećete me valjda terati da se uozbiljim“. Do sada sam radio smešne stripove, a možda nekada iskrsne i neki ozbiljan. Srbija je zemlja puna komične svakodnevice, ali kada to pod izvesnim pritiskom morate da pretvarate u slike, veoma je teško. Bar meni nije lako. Nije to kao da se sastanemo pa smo duhoviti na račun teških tema, treba biti spreman tu duhovitost podeliti na pravi način sa svima - kaže Somborac.

Žiri napominje da je ovo drugi put u četiri godine dodele nagrade i rada ovog žirija da se nagrađuju likovni stvaraoci u medijskoj sferi. Pre tri godine nagradu je dobio Saša Rakezić Zograf, strip crtač međunarodne reputacije, za serijal stripova objavljenih u nedeljniku Vreme. Ove godine - Somborac.

Žiri veruje da ovo doprinosi afirmaciji medijske raznovrsnosti i traganju za novim, kvalitetnim oblicima uticaja medija na javno mnjenje

Antrfile : Tošićeva lula

Nagradu „Desimir Tošić“ za najbolju knjigu iz oblasti publicistike objavljenu u 2011. čini plaketa, keramička lula koja nas simbolično podseća na Desimira Tošića i novčani iznos od 240.000 dinara, kao i objavljivanje knjige nagrađenih stripova u izdanju JP Službeni glasnik.

A. V.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi