UNS vesti
15. 10. 2024.
UNS i UNHCR: Izveštavanje o izbeglicama treba da bude profesionalno, bez senzacionalizma
Udruženje novinara Srbije u saradnji sa Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) organizovalo je danas radionicu „Kako na profesionalan način izveštavati o izbeglicama“, na kojoj je rečeno da u svetu trenutno ima blizu 123 miliona ljudi koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove, a da je način novinarskog izveštavanja veoma važan za to kakav će biti odnos prema njima.
Zato je potrebno da novinari znaju razliku između migranata, izbeglica, tražilaca azila i interno raseljenih lica, rečeno je na radionici.
Iz UNHCR-a u Srbiji rekli su da je 2021. godine bilo 82 miliona prinuđenih da napuste domove, a da ih je sada gotovo 123 miliona, što je više nego ikad. O njima se često stvara pogrešna slika, da će prenaseliti Evropu, da svi dolaze u potrazi za boljim životom, da će nekome „oduzeti“ poslove.
Više od 70 odsto prinudno raseljenih, rečeno je, boravi u svojim susednim zemljama koje su uglavnom zemlje nižeg dohotka.
Govoreći o terminološkim razlikama iz UNHCR-a su rekli da su izbeglice oni koji su morali da napuste svoju zemlju bežeći od progona, bilo političkog ili zbog rase, vere, nacionalnosti. Takođe je objašnjena razlika u terminima tražilac azila, interno raseljeno lice i migrant.
Interno raseljena lica dele sudbinu izbeglica s tim što nisu prešli međinarodnu granicu, a migrant je termin koji se najčešće vezuje za osobu koja je iz ekonomskih razloga krenula na put u potrazi za boljim životom.
„Ključna razlika je da migrant može da se vrati kući kad hoće, a izbeglica ne može“, podvukli su u UNHCR-u.
Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović rekao je da je Srbija zemlja koja se devedesetih godina prošlog veka suočila sa 800 hiljada raseljenih i da je to u jednom trenutku bilo skoro 10 odsto stanovništva srbije.
„Novinari ne mogu da spreče ratove, ali mogu da ih učine manje ili više krvavim i naš posao je da učinimo da bude manje teško onima koji su ostali bez svega“, rekao je Brajović.
Do kraja dana, prisutni novinari imali su priliku da debatuju o načinu izveštavanja o izbeglicama, sa kolegama koje imaju iskustva u ovoj temi. Bilo je reči o zaštiti identiteta sagovornika, o empatiji, profesionalnom pristupu, izbegavanju senzancionalizma i govora mržnje.
Na radionici u Pres centru UNS-a čula su se i lična iskustva izbeglica iz Burundija i Iraka.
Obuci je prisustvovalo više od 30 novinara redakcija nacionalnih i lokalnih medija, studenata novinarstva, polaznika UNS-ove novinarske škole.
Radionici su prisustvovali i predstavnici Saveta za štampu, REM-a, Ministarstva informisanja i telekomunikacija i Zaštitnika građana.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.