Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Викиликс: Сноуден затражио азил у 21 земљи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 07. 2013.

Извор: Бета, РТВ

Викиликс: Сноуден затражио азил у 21 земљи

Бивши сарадник америчке Националне службе безбедности (НСА) Едвард Сноуден, који је обелоданио податке о америчком програму надзора комуникација широм света, затражио је азил у 21 земљи, објављено је данас на сајту Викиликс.

Како се наводи, Сноуден је азил затражио, поред Русије, у Исланду, Еквадору, Куби, Венецуели, Бразилу, Индији, Кини, Немачкој и Француској.

Сноуден је у својој првој изјави од напуштања Хонгконга пре девет дана, а која је постављена на сајт Викиликса, навео да амерички председник Барак Обама "врши притисак на лидере" земаља у којима он тражи заштиту.

Сноуден је из транзитне зоне на московском аеродрому Шереметјево, где се налази од 23. јуна, оптужио Обаму за "варање", као и да жели да му наметне "илегалну казну" егзила.

Руски званичници су јуче потврдили да је Сноуден тражио азил у Русији.

У вези са овим питањем су успостављени контакти америчке и руске тајне службе, а руски председник Владимир Путин је јуче изјавио да "Москва никога никада не изручује".

Он је, међутим, додао да Сноуден, ако жели да остане у Русији, треба да "прекине активности које штете америчким партнерима".

Сноуден се огласио писмом из Москве, најавио нова открића

У међувремену, Сноуден се огласио по први пут откад је, пре осам дана, из Хонг Конга стигао на московски аеродром и то писмом у којем наводи да је и даље слободан да изнесе нова открића о шпијунским активностима америчке владе.

Сноуден је у писмо упућеном властима Еквадора, у који је увид имала агенција Ројтерс, истакао да га Сједињене Америчке Државе незаконито прогоне због тога што је разоткрио њихов тајни програм "ПРИЗМА", који омогућава праћење електронске комуникације на највећим Интернет сајтовима.

Он се захвалио Еквадору на помоћи да дође до Русије и на разматрању његовог захтева за азил.

"И даље сам слободан и у могућности да откријем информације од јавног интереса. Док сам жив, остаћу посвећен борби за правду у овом свету пуном неравноправности. Ако се икад оствари мој допринос заједничком добру, свет ће на томе моћи да захвали принципима за које се залаже Еквадор", наводи се у писму Сноудена председнику Еквадора Рафаелу Кореи, написаном на шпанском.

Сноуден, за којег се верује да се налази у транзитној зони московског аеродрома "Шереметјево", пожалио се да га америчке власти незаконито прогоне због дела за које тврди да је било у јавном интересу.

"Док је јавност изразила подршку томе што сам бацио светло на овај тајни систем неправде, влада САД је на то одговорила незаконитим ловом на моју главу, што ме је коштало породице, слободе да путујем и права да живим мирно, без страха од незаконитог прогона", истакао је Сноуден.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси