Вести
10. 11. 2024.
У Крагујевцу четири пута више новца за финасирање медија наредне године: Припрема за приватизацију РТК сматра Рес Публика
За јавно информисање у 2025. години Град Крагујевац ће определити 48,5 милиона динара. Тај износ, планиран нацртом буџета за наредну годину, готово четири пута је већи у односну на овогодишња давања.
По мишљењу Шумадијског центра за грађански активизам Рес Публика ова „издашност” локалних власти не значи њихову повећану бригу за локалне медије већ је реч о припреми за приватизацију Радио-телевизије Крагујевац.
– Буџет града Крагујевца за наредну годину биће 4 посто већи од овогодишњег. Истовремено, локална самоуправа планира да за јавно информисање у 2025. издвоји готово 400 посто више новца него ове године. Ипак, вртоглави раст издавајања није наговештај „златног доба” за већину крагујевачких медија, већ могуће приватизације Радио- телевизије Крагујевац, која је од 2017. године поново у потпуном власништву локалне самоуправе, каже за Данас Бојана Влајовић Савић, заступница Удружења Рес Публика.
По њеним речима из недавно објављеног Нацрта одлуке о буџету града Крагујевца за 2025. а потом и на јавној презентацији коју је одржао члан Градског већа за финансије Ненад Станишић грађани су могли да сазнају да ће у 2025. за остваривање и унапређивање јавног интереса у информисању бити издвојено 48,5 милиона динара, док је овогодишњим буџетом за исту намену опредељно нешто више од 12 милиона.
Четири пута више новца за медијски конкурс не значи, међутим, да је локална самоуправа одлучила да овдашње медије „почасти”, одосно да им пружи могућност да на конкурсу добију нешто више од 450.000 динара годишње, колико према анализи Рес Публике износе просечна давања локалних власти за ове намене.
– Енормно увећање средстава опредељених за јавно информисање наговештава да у Градској управи предвиђају да ће током наредне године бити спроведена приватизација Радио-телевизије Крагујевац, која би према Законом о јавном информисању и медијима требало да буде окончана најкасније за две године од усвајања Закона, односно до октобра 2025. године истиче Влајовић Савић.
Након што промени власништво, РТК ће као и сви остали медији до буџетског новца морати да долази учешћем на јавном конкурсу, па је то разлог због којег ће наредне године за ту намену бити издвојено четири пута више новца него ове.
– Да начин финансирања једине градске телевизије „кроји” буџетске планове локалне самоуправе указује и податак да ће у 2025. години бити смањен укупан износ субвенција, али колико ће тачно новца бити опредељено за РТК сазнаћемо тек након одлуке о њиховој расподели, каже она.
Примера ради, подсећа наша саговрница, ове године су за РТК планиране субвенције у износу од 65 милиона, али је недавно усвојена одлука о повећању тог износа на 66,6 милиона.
– Тешко је замислити да ће након приватизације Радио- телевизија Крагујевац изгубити свој привилегован статус, јер нас искуство учи да власници медија постају искључиво политички подобни појединци, чије „медијске послове” локалне самоуправе обилато помажу буџетским парама. Ипак, уколико до очекиване приватизације дође, бар ће у формалном смислу за све медије у Крагујевцу почети да важи исти закон, закључује Бојана Влајовић Савић, заступница Удружења Рес Публика, додајући за крај „јер управо смо у нашем граду, који се сматра колевком српске штампе, годинама уназад сведочили да постоје и они који су изнад закона у коме пише да држава не може бити власник медија и да се новац из буџета добија на јавном конкурсу”.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.