УНС вести
05. 11. 2008.
Проглас поводом европског Дана одбране новинарства
Председник УНС-а Нино Брајовић РТС-у изјавио да власт јавне сервисе и даље доживљава као државне медије
Поводом европског Дана одбране новинарства који се обележава данас, 5. новембра, Удружење новинара Србије (УНС) и Синдикат новинара Србије (СНС) упозоравају да поново јачају политички “апетити” према медијима.
Нова влада уместо да поштујући закон приватизује државни капитал у медијима, одлучила је да профитира и на медије утиче преко власништва у њима. Користи се доношење нових закона попут Закона о главном граду и Закона о локалној самоуправи као могућност за спречавање приватизације и продужавање политичког уплива у медије. Тако су највећи градски електронски медији, укључујући београдску РТВ Студио Б и медији на језицима националних мањина, остали јавна предузећа.
Примери лоших приватизација, не смеју бити изговор за одустајање, јер власт тиме зауставља медијске реформе и успорава увођење европских стандарда у овој области.
Већ створени законски услови да РТС и РТВ буду јавни сервиси грађана и на тај начин ван директног домашаја власти, доводе се у питање отвореним захтевима за промену Управног одбора и менаџмента РТС-а, а у случају РТВ тумачењем Статута Покрајине по којем јавни сервис треба да се врати корак назад и да припадне Скупштини Војводине уместо њеним грађанима.
Поводом Дана одбране новинарства УНС и СНС указују да је до 1. новембра ове године било 37 озбиљнијих напада и претњи медијским радницима и медијима у Србији, што је неславни рекорд у односу на све године од октобарских промена.
Зато тражимо да напад на новинаре буде законски оквалификован као напад на службено лице. Тиме би насилништво над медијима и медијским радницима било строже кажњавано, а новинари иако нису службена лица, уживали би бољу заштиту.
УНС и СНС траже измену Закона о јавном информисању тако што би у случају промене издавача јавног гласила, стари и нови издавач одговарали солидарно за исплату зарада и хонорара новинарима. Очекујемо да судска заштита од самовоље власника буде ефикаснија, јер спорови у којима новинари траже заштиту трају од три до пет година.
УНС и СНС свесни су да оправдани захтеви за одбрану од утицаја центара политичке и фининсијске моћи, строже кажњавање напада на новинаре, сниматеље, фоторепортере, не доводи у питање нашу дужност да се изборимо за квалитетно, независно и етично новинарство. Све учесталији су примери злоупотребе медија и медијске пажње и од самих новинара.
Дан одбране новинарства обавезује нас и на отклон од непрофесионалног новинарства.
Другу годину за редом УНС и СНС биће део акције Међународне федерације новинара и њеног регионалног огранка Европске федерације новинара, којом се данас, 5. новембар, обележава Дан одбране новинарства.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.