Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Уреднице у „Политици“ Сандра Гуцијан и Доротеа Чарнић проглашене технолошким вишком; „Одлука је политичке природе“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

13. 05. 2025.

Аутор: К. Ковач Настасић Извор: УНС

Наставак цензуре у медијима Бобана Рајића?

Уреднице у „Политици“ Сандра Гуцијан и Доротеа Чарнић проглашене технолошким вишком; „Одлука је политичке природе“

Уредница Викенд издања „Политике“ Сандра Гуцијан и уредница Хронике Доротеа Чарнић обавештене су да ће одлуком власника овог листа Бобана Рајића бити проглашене технолошким вишком, односно да ће њихова радна места новом систематизацијом бити укинута.

Како истичу за УНС, ову информацију добиле су усмено у редакцији пре неколико дана.

На огласној табли „Политике“ данас је објављена насловна страна Одлуке о изменама и допунама Правилника о систематизацији послова „Политика новине и магазини“ д.о.о, са јучерашњим датумом доношења.

Ипак, садржај ове Одлуке, Гуцијан и Чарнић до тренутка објављивања текста нису могле да виде јер је витрина огласне табле „закључана“.

Како наводе, од дана доношења и објављивања Одлуке потребно је да прође осам дана да би она ступила на снагу. То практично значи да оне још увек раде и одлазе на посао, иако су добиле усмену информацију да ће им радна места бити укинута.  

Отказ је, сматрају уреднице, искључиво политичке природе.

Оне истичу да је одлука у најмању руку чудна, што због укидања овако важних позиција, што због чињенице да у „Политици“ ионако има мање новинара него што је потребно за редован рад.

„Често се ради прековремено, а уредници, поред свог уредничког посла, пишу и вести и извештаје, интервјуе... Услови за рад су лоши, плате ниске, а због недостатка новинара једва покривамо све задатке. Вишка немамо“, кажу оне.

Нисмо скривале да подржавамо студенте – отказ је упозорење осталима

Како наводи Доротеа Чарнић, она и колегиница Гуцијан верују да отказ има политичку позадину с обзиром на то да обе „од пада надстрешнице и почетка студентских протеста нису криле да подржавају студенте“.

„Мислимо да је важно у оваквим временима исказати став. И ми смо га износиле, без страха. Оно што је, верујем,  кључно, је да смо нашим јасним ставом представљале опасност за дисиплину у редакцији и да је отказ нама заправо начин да се заплаше остали новинари ’Политике’“, рекла је за УНС Чарнић.

Она, како каже, у „Политици“ ради већ 24 године. Сандра Гуцијан и дуже, 31 годину.

За све то време, како истиче Сандра Гуцијан, придржавале су се професионалних стандарда, поштовале „Политикину школу новинарства“, етичке стандарде и законе.  За свој рад добијале су награде и признања, али и велико поштовање колегиница и колега.

Никада, каже, нису повредиле радне обавезе, нити урадиле било шта што би могло да резултира отказом.

„Посао у хроници подразумева и бављење деликатним темама као што су пад надстрешнце, звучни топ, напади на студенте, корупција, криминал...  Нисам се увек последњих месеци слагала са уређивачком политиком, јер нисам желела да учествујем у томе да својим писањем и уређивањем на било који начин заштититим одговорне за тешка кривична дела. Моји политички ставови ни на који начин нису могли да нанесу штету листу 'Политика', нити су утицали на моју професионалност“, рекла је Чарнић.

Како каже, због тога се дешавало да јој буду „срушене“ читаве стране, избацивани текстови или фотографије.

Уреднице наводе да у редакцији имају велику подршку колегиница и колега, али да се новинари плаше одмазде и због тога не говоре јавно. 

Како кажу, нико им се званично није обратио и саопштио разлоге оваквог поступка пословодства.

„Главни уредник Марко Албуновић је у четвртак потписао иницијативу којом је потврдио да му нису потребна ова два радна места, након чега се покреће процес промене систематизације. Одмах сутрадан отишао је на одмор. Није нам се обратио, није нас обавестио, нити је колегијум упознао са новонасталом ситуацијом“, рекла је Гуцијан.

То је човек, додала је, са којим свакога дана сарађују, те да је непрофесионално и неколегијално тако поступити.

Гуцијан и Чарнић наводе да ће након што добију решење о отказу покренути поступак за заштиту својих радних права.

„Ово је први пут да се овако моментални откази дају у 'Политици', то се никада раније није десило. До сада је било опомена, премештаја, смена, умањења плата, али не и оваквих отказа. А то значи да се оваква пракса, нажалост, може и наставити“, рекла је Гуцијан.

Бобан Рајић до тренутка објављивања овог текста није одговорио на питања УНС-а о разлозима за овакву одлуку.

Исти власник, исти рецепт – због подршке протестима новинарка Војислава Црњански Спасојевић добила отказ у „Новостима“

Подсетимо, новинарка „Новости“, чији је власник такође Бобан Рајић, Војислава Црњански Спасојевић обратила се  у јануару ове године УНС-у писмом у којем је навела да је дан након објављивања фотографије са протеста испред Уставног суда на свом „Инстаграм“ профилу добила отказ у „Новостима“.

 Отпуштању је претходила њена јавна критика објављивања личних података студената Лазара и Луке Стојаковића на порталу „Новости“.

У решењу за отказ, како је додала, пише да је "услед технолошких, економских и организационих промена код послодавца престала потреба за обављањем посла".

Менаџмент компаније, односно директорка која је потписала решење, како каже Црњански Спасојевић, није консултовала уреднике о потребама редакције.

Куриозитет је да је у питању вишеструко награђивана новинарка и да је потреба за обављањем посла престала мање од месец дана након што је добила награду Колегијума „Новости“.

Иначе, према члану 4 Закона о јавном информисању и медијима, забрањена је непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито према њиховој политичкој опредељености и уверењу или другом личном својству.

УНС  је након отказа Црњански Спасојевић истакао да је овај чин пример цензуре и елиминације људи за које пословодство оцењује да нису контролисани и подобни, као и да овакво третирање новинара угрожава њихов положај и онемогућава им да јавност информишу о проблемима у заједници, а који утичу на читаво друштво.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси