Projekti
"Označavanje TV programa neprikladnog za decu“
Udruženje novinara Srbije (UNS) sa kancelarijom UNICEF-a u Srbiji radilo je na projektu „Možemo bolje – podizanje kapaciteta novinara za kvalitetnije izveštavanje o deci i uspostavljanje jedinstvenih kriterijuma za označavanje TV programa“ od 22. maja do 17. decembra 2013. godine.
U Beogradu je 12. i 13. septembra 2013. godine organizovana radionica „Kako intervjuisati decu“ koju je vodio iskusni novinar i trener Mike Jempson, direktor britanske organizacije MediaWise koja se bavi pitanjima etike medija.
U radionici je učestvovalo 19 novinara i urednika lokalnih, regionalnih i nacionalnih medija.
Tokom dvodnevnog rada učesnici radionice imali su priliku da pogledaju konkretne primere intervjuisanja dece iz srpskih medija, čuju stavove i diskutuju sa poznatim i iskusnim srpskim novinarima, predstavnicima samoregulatornih tela, sudova časti novinarskih udruženja, Komisije za žalbu saveta za štampu i Republičke radiodifuzne agencije. Imali su priliku i da iznesu svoje dileme, čuju razmišljana iskusnijih koleginica i kolega, ali i psihologa koji je bio uključen u diskusiju.
Novinari su na radionici podstaknuti da medijski pokreću teme koje se tiču dece i njihovih prava, uključe decu u izveštavanje kada se radi o sadržajima koji se na njih odnose, kao i da se pridržavaju pravila propisanih Kodeksom novinara Srbije, preporuka Međunarodne federacije novinara i Konvencije o pravima deteta UN.
UNS i UNICEF su objavili sveobuhvatni izveštaj «Označavanje televizijskih sadržaja i zaštita dece – analiza programa nacionalnih emitera». Uz rezultate analize programa objavljeni su i nalazi na osnovu razgovora sa roditeljima dece uzrasta od 10 do 17 godina sprovedenih u pet gradova Srbije – Nišu, Čačku, Novom Sadu, Subotici i Beogradu.
Pokazalo se da je praksa obeležavanja programskih sadržaja koja postoji u Srbiji više od 6 godina zaživela, ali da mnogi programi nisu adekvatno označeni. Ustanovljeno je da emiteri ne teže strukturisanju programa u skladu sa oznakama, kao i da postoji nedoslednost u označavanju programa istog ili sličnog sadržaja, a da različiti sadržaji nose istu oznaku, tako npr. oznaka 12 pokriva širok spektar programa, čak i rijaliti programe.
UNS i UNICEF su na osnovu preporuka iz istraživanja, uz pomoć razvojnog psihologa, izradili Predlog kriterijuma za označavanje TV programa neprikladnih za decu kojim se uvodi i nova oznaka – UR (učešće roditelja).
Zajedno sa Republičkom radiodifuznom agencijom UNS i UNICEF su organizovali tri okrugla stola „Zaštita dece označavanjem TV programa“, u različitim srpskim gradovima, Nišu (6. decembar), Novom Sadu (10. decembar) i Beogradu (17. decembar) kako bi predstavili rezultate istraživanja i predloge za bolju zaštitu dece od neprikladnih TV programa.
Okruglim stolovima prisustvovali su urednici javnih servisa, lokalnih, regionalnih i komercijalnih televizija sa nacionalnom frekvencijom, predstavnici Ministrastva kulture i informisanja, narodni poslanici, članovi Odbora za kulturu i informisanje Narodne skupštine Srbije, predstavnici novinarskih i medijskih asocijacija, udruženja roditelja i drugih nevladinih organizacija, studenti i profesori univerziteta.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.