Naslovna  |  Saopštenja  |  UNS: Ministarstvo informisanja da reaguje na drastično umanjivanje sredstava za medijske projekte u lokalnim samoupravama
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Saopštenja

19. 03. 2024.

Autor: UNS Izvor: UNS

UNS: Ministarstvo informisanja da reaguje na drastično umanjivanje sredstava za medijske projekte u lokalnim samoupravama

Udruženje novinara Srbije (UNS) ukazuje da brojne lokalne samouprave drastično umanjuju budžete za sufinansiranje medijskih projekata u odnosu na prethodne godine i traži da ovi konkursi budu poništeni, a od Ministarstva informisanja i telekomunikacija (MIT) da reaguje na ovu nedopustivu praksu obesmišljavanja Zakona o javnom informisanju i medijima.

UNS ističe da su brojne lokalne samouprave ove godine i do deset puta umanjile iznose za projektno sufinansranje medijskih projekata, a novac koji je prethodnih godina budžetima bio predviđen za to, preusmerile na usluge po ugovoru ili druge namene koje nemaju veze sa ostvarivanjem javnog interesa u oblasti javnog informisanja.

UNS je ovakvu praksu zabeležio u velikom broju opština i gradova, među kojima su do sada najdrastičnija smanjenja u Somboru, Apatinu, Vršcu, Požegi, Bajinoj Bašti, Bečeju, Bačkoj Topoli, Šidu,  Pančevu, ali i Smederevu, koje je usvojilo budžet 15. marta.

Odlukom o budžetu Grada Smedereva, za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja namenjeno je samo tri miliona dinara, dok je prošle godine za medije izdvojeno sedam puta više – 21 milion dinara.

Grad Sombor ove godine izdvojio je dva miliona dinara za sufinansiranje medijskih projekata, dok je prošle godine opredelio desetostruko više – 20 miliona dinara.

Opština Apatin je prošle godine za medijske projekte izdvojila 11.440.000 dinara, dok je ove godine za ovu namenu opredeljeno 1.139.000 dinara.

Grad Pančevo izdvojio je prošle godine 42 miliona dinara za projektno sufinansiranje, a ove 10 puta manje – 4.2 miliona dinara. Grad Vršac je prošle godine za sufinansiranje medijskih projekata odvojio 22.2 miliona dinara, a ove godine svega 10 odsto od toga, 2.2 miliona dinara.

I u Požegi i Bajinoj Bašti je slična situacija. Opština Požega raspisala je konkurs na 850 hiljada dinara, a lane je za ovu namenu izdvojeno deset puta više novca. Opština Bajina Bašta je na konkursu za sufinansiranje medijskih projekata izdvojila svega 800 hiljada dinara, dok je prošle godine da ovu namenu opredelila 8 miliona dinara.

Opština Bačka Topola je na konkursu za sufinansiranje medijskih projekata izdvojila 14 puta manji iznos novca nego prošle godine. Opština Bečej je za medijske projekte izdvojila deset puta, a Opština Šid devet puta manji iznos od onog koji je bio dodeljen medijskim projektima na prošlogodišnjem konkursu.  

Ove godine se konkursi za projektno sufinansiranje prvi put sprovode po novom Zakonu o javnom informisanju i medijima. Po ovom Zakonu, za sufinansiranje medijskih projekata važan kriterijum su odluke Saveta za štampu i Regulatornog tela za elektoronske medije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi