Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинар и бивши реис у трци за Председништво
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 07. 2014.

Аутор: Самир Хусеиновић Извор: DW

Новинар и бивши реис у трци за Председништво

Због великог броја бошњачких кандидата у трци за Председништво БиХ, неизбежан је наставак „расипања бошњачких гласова“, сматрају аналитичари. Посебну пажњу привлаче кандидатуре Бакира Хаџиомеровића и Мустафе Церића.

 

Велика гужва у утрци за Председништво БиХ једна је од најуочљивијих карактеристика пред октобарске опште изборе. Тесно је, посебно што се тиче бошњачких кандидата – има их чак десеторо. Међу њима су познати политичари попут Бакира Изетбеговића и Фахрудина Радончића, али и нешто живописнији кандидати. Пажњу јавности највише привлаче Мустафа Церић, бивши реису-л-улема Исламске заједнице БиХ, као и Бакир Хаџиомеровић, некадашњи уредник емисије Федералне телевизије „60 минута“, којег су кандидовале социјалдемократе.

Каста повлашћених

Бившем реису аналитичари нису били нарочито наклоњени када је објавио да ће се политички ангажовати. У тадашњем коментару за ДW, мостарски професор Славо Кукић назвао га је „босанскохерцеговачким Мохамедом Мурсијем“, уз оцену да је Церић и као верски поглавар итекако био активан у политичком животу БиХ.

Са овом се оценом сагласан је и сарајевски новинар и писац Ахмед Бурић. „Церић је медијску пажњу и позицију увек користио за остваривање политичког утицаја. Данас када није више реис, он жели назад, у касту повлашћених који неће битно променити политичко стање у БиХ, али ће за четири године мандата уживати високу плату и привилегије, и изјавама да су забринути за свој народ одржавати статус кво – држати народ у стању перманентне регресије“, каже Бурић за DW.

Критичар националиста

Ново име на политичкој сцени БиХ је кандидат СДП-а Бакир Хаџиомеровић, а прве реакције на његову кандидатуру су подељене. „Што се колеге Хаџиомеровића тиче, ствар је унеколико другачија. Он је својим критичким односом према националистичким властима скупио известан број оних који би му могли дати глас. Међутим, нисам сигуран да тих гласача у БиХ у овом тренутку има довољно“, тврди Ахмед Бурић.

Новинар Дневног Аваза Сеад Нумановић каже да је Хаџиомеровићева кандидатура за многе изненађење, али и „логичан след догађаја“ јер је кандидат нескривено подржавао СДП у својим емисијама. Према речима нашег саговорника, шеф СДП Златко Лагумџија је по доласку на власт утицао да се емисија 60 минута укине јер је нашао друге миљенике на телевизији. „Сада, када је рејтинг СДП-а катастрофално лош, он се опет сетио Хаџиомеровића. Бојим се да је опет искоришћен како се Лагумџија сам не би морао да стане на изборну црту“, каже Нумановић за DW.

Аналитичари истичу да ће због мноштва бошњачких кандидата за државно Председништво и на овогодишњим изборима бити настављен тренд „расипања бошњачких гласова“. Такво раслојавање бошњачког бирачког тела ће, како тврде, додатно ослабити бошњачку позицију у политичким односима унутар БиХ.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси