Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Нацрти медијских закона донети у недемократској процедури
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 10. 2013.

Извор: Бета

Нацрти медијских закона донети у недемократској процедури

Већина учесника јавне расправе о нацртима закона о електронским медијима и о јавним медијским сервисима данас су у Крагујевцу оценили да су нацрти донети у недемократској процедури, да садрже неуставне одредбе и не поштују решења из раније донете Медијске стратегије. Представници медија из Крагујевца, Ниша и Врања су приметили да радна група која је учествовала у писању медијских закона не учествује у расправама и не брани законе, а неки чланови су се из ње повукли и "не стоје' иза понудјених решења.

Милан Петковић из Коалиције запослених у медјима, удружења које окупља више од 40 електронских и штампаних медија у Србији, рекао је да је Коалиција "од медијске реформе очекивала децентрализацију, а добила дискриминацију''.

Према његовим речима, у радној групи која је писала законе није могао да се чује глас из унутрашњости а одбијен је и захтев да Коалиција има бар статус посматрача.

"Били смо у подредјеном положају у односу на Медијску коалицију која је имала и право гласа", рекао је Петковић.

Директорка Радио телевизије Крагујевац Јованка Маровић упитала је чија су то законска решења, када нема чланове радне групе да их бране, а неки су из ње иступили.

Она је навела да су сви рокови за медијске законе пробијени, а сада се некоме жури и да се "плаши да ће бити брзоплети".

Према речима Јованке Маровић, распорављамо о Нацрту закона о електронским медијима и Нацрту закона о јавним медијским сервисима а да притом не знамо шта пише у кровном закону о јавном информисању који је враћен из Брисела.

Мирослава Стошић из ТВ Врање и Извршног одбора Синдиката новинара Србије рекла је да нацрти закона губе легитимитет јер се до данас не зна ко су били чланови радне групе која их је писала и по ком критеријуму.

"У том тиму је био и помоћник министра културе Саша Мирковић, а сви знамо да је он сувласник Радио-телевизије Б92 и заступник пословног удружења АНЕМ, што је класични сукоб интереса", Мирослава Стошић.

Она је рекла да представници крупног капитала говоре како је гашење региоаналних јавних сервиса европско решење али да је "то лаж".

Према њеним реццима, ови закони се доносе због интереса крупног капитала а не због слободе информисања на коју се толико позивају.

Јелена Вучићевић из синдиката Студија Б је навела део одлуке Уставног суда која потврдјује неуставност одредбе којима се локалним самоупоравама забрањује оснивање медија.

Она је поставила питање због чега представници АНЕМ-а нису обавестили остале чланове радне групе о тој одлуци.

"Потврду о сукоб интереса члана радне групе Саше Мирковића добили смо из АПР-а који нам је путем мејла саопштило да је Мирковић регистрован као заступник у пословном удружењу АНЕМ и да је члан предузећа за менаџмент и консалтинг Б92 са 30,09 одсто удела", рекла је Јелана Вучићевић.

У расправи је било предлога да седиште регулаторног тела буде у Крагујевцу, а не у Београду.

Помоћник министра културе Саша Мирковић је у уводној речи навео да врло брзо треба да се "одради расправа" да би се до 31. октобра добили сви предлози и сугестије на законе.

"После 1. новембра, након коментара министарстава и Брисела требало би да формулиссемо текст за који се надамо да цхе у догледно време отицхи у Владу Србије и Скупштину", рекао је Мирковић.

Коментари (1)

Остави коментар
пет

18.10.

2013.

Zoran [нерегистровани] у 18:48

Bahatost

Svašta! A šta radi naše udruženje da zaštiti yaposlene u javnim medijima od ovakve bahatosti privatnih preduzetnika osim objavljivanja na portalu? Koleginice i kolege iz Bete koja je privatna agencija su se pokazali kao prvi ljudi i pre svega profesionalci. Svaka čast!

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси