Вести
16. 05. 2025.
УНДП: Медијима доступно више од 200 фотографија за етичко извештавање о насиљу према женама
Уочи Националног дана сећања на жене жртве насиља, који се обележава 18. маја, УНДП позива медије да у извештајима о насиљу према женама додатно обрате пажњу на слике које користе, како би се и визуелним средствима послала јасна порука о неприхватљивости насиља
Програм Уједињених нација за развој (УНДП) позвао је све медије да допринесу креирању друштва у коме се жртвама верује, насиље препознаје и пријављује, а визуелна комуникација користи као алат за оснаживање жена и заустављање насиља.
Из УНДП-а истичу да, у ту сврху, сви медији могу бесплатно да користе фотографије и илустрације из базе групе „Новинарке против насиља“, која је доступна овде.
База је настала 2022. године, уз подршку УНДП-а, са циљем да подржи етичко медијско извештавање о насиљу према женама, које не посеже за сензационализмом како не би додатно трауматизовало жртве насиља и њихове ближње, али и ширу публику.
„Радови су осмишљени са идејом да покажу солидарност и емпатију према жртвама насиља, као и разумевање овог друштвеног проблема. Недавно ажурирана са додатних 80 радова, база сада садржи 223 фотографије и илустрације 22 аутора и ауторки који су дали трајну сагласност за коришћење радова без накнаде (уз навођење имена аутора и извора) и на овај начин пружили солидарну подршку заустављању насиља према женама”, наводи УНДП и додаје:
„Медији имају кључну улогу у превенцији насиља према женама – не само кроз одговорно информисање о конкретним, поједничаним случајевима, већ и едукацијом јавности која води ка препознавању и спречавању насиља.
Иако наслов и слика имају задатак да привуку пажњу на медијску објаву, у извештајима о насиљу потребно је водити рачуна о достојанству жртве и о поруци која се шаље широј јавности. У Смерницама за медијско извештавање о насиљу према женама групе ’Новинарке против насиља’ препоручује се избегавање фотографија и покривалица које откривају идентитет жртве, приказују симулацију насиља или физичке повреде. Уместо тога се предлажу фотографије и илустрације које приказују снагу жртве и јасно показују да је насиље злочин.”
Национални дан сећања на жене жртве насиља проглашен је одлуком Владе Републике Србије 2017. године, у знак сећања на 18. мај 2015. године, када је у породичном насиљу за три дана у Србији убијено седам жена.
„Овај дан нас сваке године подсећа на тешке последице насиља према женама и на одговорност свих друштвених актера, укључујући и медије, да граде културу нулте толеранције на насиље”, закључује се у саопштењу УНДП-а.
Део Смерница Новинарки против насиља:
Не користите фотографије и прилоге којима се открива идентитет жене или чланова њене породице, укључујући и илустрације којима се посредно може открити идентитет жртве (слика куће, улице, краја где станује, радно место…)
Избегавајте фотографије и видео снимке који приказују симулације насиља – нпр. жена која се скрива у ћошку док мушкарац стоји изнад ње са подигнутом песницом/ножем. Такав садржај може трауматизовати преживеле и додатно их укалупити у улози жртве, уместо да води стварању осећаја сопствене снаге за излазак из насилне ситуације.
Не користите фотографије или видео снимке на којима су жене са модрицама или другим физичким повредама. То може бити трауматично за неке особе и ствара погрешну претпоставку да је физичко насиље једини облик насиља над женама, чиме се смањује свест о штетним последицама других облика насиља, као што су психолошко, сексуално и економско насиље.
Не треба користити фотографије или илустрације на којима су насилник и преживела приказани једно поред другог. На тај начин се њихов однос романтизује и ставља их на исти ниво, што може додатно трауматизовати преживелу и замаглити чињеницу да насиље произилази из неједнаког друштвеног положаја жена и мушкараца.
Користите илустрације које приказују осећања преживеле/жртве, као и њену снагу – жене не треба приказивати само са затвореним устима, без гласа, или у пасивној позицији.
Жене могу бити приказане како плачу или су забринуте, али њихова снага и одлучност треба да буду уочљиве у исто време (нпр. стегнута песница; одлучан поглед; усправни став, уместо да седе или се склањају; држе дете чврсто, али му се лице не види; гледају кроз прозор забринуто, али поносно стоје; мушкарац је иза ње, али она чврсто држи дете и види се како се удаљава од њега, остављајући га).
Такође се могу користити графикони који приказују статистичке податке о насиљу или фотографије/видео прилози са протеста женских организација, фотографије руку у лисицама, полицијских кола, судијског чекића, итд.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.