Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ивошевић: Надам се да Нино Брајовић студентима више неће замерати што настоје да РТС проради као јавни сервис
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 05. 2025.

Аутор: Зоран Ивошевић Извор: Данас

Ивошевић: Надам се да Нино Брајовић студентима више неће замерати што настоје да РТС проради као јавни сервис

Недавно је у једној ТВ емисији генерални секретар Удружења новинара Србије рекао да подржава студенте у намери да држава у којој живимо постане демократска у складу са европским вредностима, али им замера што су бојкотовали Радио-телевизију Србије (РТС). Подржавам га у свему, осим у замерци.

У језичком смислу, блокада је изолација или опсада ради „притиска на противничку силу“. У овом случају – на руководство РТС-а, које није у функцији остваривања јавног интереса јер, кршећи члан 7. Закона о јавним медијским сервисима, у информативном програму, не следи: професионално обавештавање јавности; плурализам политичких идеја; непристрасно третирање политичких питања у равноправном сучељавању различитих становишта; обавезу бесплатног и једнаког представљања политичких странака, коалиција и изборних кандидата.

А тиме иритира и Устав који: забрањује дискриминацију политичког или другог уверења (члан 21. став 3); јемчи слободу мисли, савести и уверења (члан 43. став 1); подстиче разумевање, уважавање и поштовање разлика (члан 48. став 1); инсистира на истинитом, потпуном и благовременом информисању о питањима од јавног значаја (члан 51. став 1); предвиђа мирно и слободно окупљање грађана у зборовима и на демонстрацијама (члан 54. став 3); гарантује аутономију универзитета, високошколских и научних установа, као и њихову самосталност у одлучивању о свом уређењу и раду, у складу са законом (члан 72).

Нарушавањем круцијалних захтева јавног информисања о положају грађана који услед протеста остају без посла, плата и других примања по основу рада, руководство РТС-а је јавни сервис укључило у узрочнике штете коју трепе, а она може бити: материјална – ако се огледа у изгубљеним или смањеним примањима, или нематеријална – ако се огледа у душевним боловима због повреде угледа, части, слобода и права или изазваног страха.

Они који су претрпели овакву штету или су у ризику да је претрпе, имају право да се бране позивом на нужну одбрану, стање нужде, отклањање штетне опасности и дозвољену самопомоћ, што је предвиђено одредбама чл. 161. и 162. Закона о облигационим односима. Студенти и њихови професори, средњошколци и њихови професори, као и грађани који учествују у протестним блокадама, ову штету већ трпе или су у ризику да је трпе. – У кругу штетника, поред државе, аутономне покрајне или јединица локалне самоуправе је и РТС који штетне радње подстиче нечинећи их доступним јавности.

Безобзирно понашање јавног сервиса којим се угрожава спокојство грађана може бити и радња кривичног дела (члан 344. став 1. КЗ), а тада учесницима блокадних протеста стоје на располагању одредбе Кривичног законика о нужној одбрани и крајњој нужди које искључују постојање кривичног дела.

Након недавног насиља полиције над голоруким студентима Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, као и њиховим професорима, председница Народне скупштине Ана Брнабић је оштећене назвала „блокадерима који су показали како изгледа фашизам“. Пошто је њен ментор председник Републике Александар Вучић (што она и не крије) очекујемо одговор на питање – има ли то неке „тајне везе“ са његовом скорашњом изјавом: „Плашим се да је у мојој глави почело да се појављује то нешто лоше… како да вратим свим људима који су толико зла нанели мени, мојој породици, мојој деци и свима“.

Он је о том злу говорио и много пре отпочињања достојанствених студентских протеста. Зато је и дужан да објасни зашто су се у његовој глави појавиле осветничке мисли тек када су студенти, пре пет месеци, блокадама почели да бране себе и грађане од насиља власти.

Због свега реченог, надам се да Нино Брајовић студентима више неће замерати што и блокадама настоје да РТС у информативном програму напокон проради као јавни сервис, како би грађанима омогућио „бољи живот“, како се звала и једна његова чувена серија.

У том циљу, студенти су у пленуму усвојили захтев да се Народна скупштина, на образложени предлог Владе, распусти како би се обавили регуларни парламентарни избори, што предвиђа и члан 109. Устава.

Аутор је бивши судија Врховног суда и универзитетски професор у пензији

Ставови аутора у рубрици Дијалог не одражавају нужно уређивачку политику Данаса.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси