Вести
24. 04. 2025.
Федерални судија спречио Трампов покушај да затвори Глас Америке
Федерални судија у Вашингтону зауставио је покушај администрације америчког председника Доналда Трампа да затвори Глас Америке, чији рад финансирају савезне власти.
Судија Ројс Ламберт пресудио је у корист Гласа Америке у тужби поднетој против Кери Лејк и Виктора Моралеса, званичника Америчке агенције за глобалне медије (УСАГМ), који су покушали да укину Глас Америке и друге медије чији рад надзире тај федерални ентитет. Реч је о прелиминарној пресуди на коју је се може уложити жалба.
Одлуком судије Ројса Ламберта, постављеног у време бившег председника Роналда Регана, администрацији Доналда Трампа наређено је да статус стално запослених и новинара ангажованих по уговору врати на период пре 14. марта 2025, када је Трамповом уредбом обустављен њихов рад. У образложењу пресуде, судија Ламберт навео је да је одлука Трампове администрације да распусти Глас Америке била самовољна и заснована на хиру.
„Не само да оптужени нису пружили образложену анализу својих потеза, већ је са њихове стране изостала било каква анализа”, написао је судија Ламберт. Указао је и да администрација актуелног председника вероватно непосредно крши бројне федералне законе.
Током судског рочишта, правни тим који је заступао оптужене, тврдио је да се обуставом рада Гласа Америке не крше права новинара те медијске агенције на Први амандман који гарантује слободу говора и медија – јер се прекид рада односи на све запослене чиме нису издвојени појединци. Такав аргумент одбране судија Ламберт протумачио је као забрињавајући.
Одлука судије Ламберта односи се и на непрофитне медије Радио Слободну Азију и Програм за Блиски исток, али не и за Радио Слободна Европа и Фонд за отворену технологију, који иначе воде одвојене судске поступке против Лејк и Моралеса – званичника УСАГМ. Та америчка федерална агенција надзире рад Гласа Америке, Радија Слободна Европа, Радија Слободна Азија, Програма за Кубу, Програма за Блиски исток и Фонд за отворену технологију.
Петси Видакусвара, шефица дописништва у Белој кући Гласа Америке и главна тужитељка у случају против америчке владе, изјавила је да је задовољна пресудом. Напоменула је, међутим, да очекује да ће заступници америчке владе вероватно уложити жалбу.
„Овде се не ради само о нашем запослењу и новинарским слободама, већ и о очувању америчке националне безбедности. Сваки дан у ком не емитујемо програм, значи уступање глобалног информационог простора противницима који га попуњавају дезинформацијама и антиамеричком пропагандом”, поручила је Видакусвара.
Директор Гласа Америке Мајк Абрамовиц, који је са остатком запоспених на принудном одуству од 15. марта, изјавио је да је веома задовољан одлуком.
„Судска одлука потврђује наш став да Конгрес одлучује о оснивању или укидању федералних агенција, а не само на извршној власти. Она отвара пут за повратак 1.300 запослених Гласа Америке на радна места где ће наставити са информисањем о Америци и њеној политици заснованом на чињеницама. Значај Гласа Америке не може бити већи у свету у ком амерички противници немилосрдно шире пропаганду и лажи о Сједињеним Државама”, рекао је Абрамовиц.
Званичници америчке администрације се још нису оглашавали поводом одлуке федералног судије Ламбера у вези са Гласом Америке.
Глас Америке програм не емитује дуже од месец
Глас Америке, који припрема радијске, телевизијске и мултимедијалне садржаје на 49 језика које недељно прати 360 милиона људи широм света, програм не емитује дуже од месец дана.
Више од 1.300 стално запослених и новинара ангажованих по уговору било је принуђено да прекине да ради и почне да страхује за егзистенцију.
Забрањен им је приступ редакцији и употреба опреме коју су задужили, док их Бела кућа у саопштењима означава “Гласом радикалне левице” – износећи неутемељене оптужбе да су новинари у ствари симпатизери терориста, претња америчкој националној безбедности и корумпирани расипници.
У Гласу Америке у Вашингтону ради и 47 новинара ангажованих на основу програма размене, познатом као Ј1, који су у процесу добијања боравишне дозволе – зелене карте. Осморо њих је из земаља у којима би им слобода, па чак и живот, били угрожени уколико би се тамо вратили у случају прекида радног односа. Међу њима су и новинари из Русије, Белорусије и Мјанмара.
Дужност Гласа Америке је, према америчком закону и Повељи из 1976. да буде поуздан извор тачних, објективних и свеобухватних информација, да представља америчко друштво у целости, политику коју воде Сједињене Државе, као и дискусије и мишљења у вези са тим. Једна од идеја водиља је залагање и борба за слободу медија широм света.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.