Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Драстично повећан број напада на новинаре у Немачкој
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 04. 2025.

Извор: Дојче веле/Данас

Драстично повећан број напада на новинаре у Немачкој

Прошла година била је посебно тешка за новинаре у Немачкој – забележен је осетан пораст броја напада на њих.

Прошле године невладина организација Репортери без граница (РСФ) избројала је 89 напада на новинаре и редакције у Немачкој. То је више него двоструко у односу на 2023. када их је било 41. То показује извештај те организације о стању слободе медија.

Према том извештају, прошле године забележено је 40 утврђених случајева премлаћивања, ударања или бруталног гурања новинара. У четири случаја новинари су ударени неким предметом. Пљували су их једанаест пута. Било је 14 напада на зграде у којима станују новинари или на редакције. Осим тога, новинаре су ударали ногама у гениталије, гађали јајима или шољицама за кафу или их нападали бибер-спрејом.

Велики број непријављених случајева

То значи да је 2024. била година с другим највећим бројем напада након рекордне 2022, односно откако је РСФ први пут објавио бројке 2015. Организација уједно процењује да је број непријављених случајева много већи. У статистику су укључени само они инциденти који се могу јасно документовати.

Више од половине напада догодило се у Берлину (49), а следе Баварска и Саксонија са по осам инцидената. Током различитих политичких демонстрација догодило се 66 од 89 напада, од којих су 38 били протести повезани с ратом на Блиском истоку.

Шест случајева полицијског насиља

Репортера Билда Имана Сефатија и фоторепортера Јалцина Ашкина, који често заједно извештавају о пропалестинским демонстрацијама у Берлину, учесници протеста нападали су 29 пута. Према РСФ, бројне друге редакције такође су се жалиле на непријатељску атмосферу према медијима на догађајима повезанима с Блиским истоком. Тамо су забележене и претње смрћу.

Према истом извештају, и снаге безбедности физички су нападале новинаре који су извештавали о догађајима везаним ефекте рата на палестинско цивилно становништво. РСФ је проверио шест случајева полицијског насиља над новинарима, укључујући и четири у контексту Блиског истока. Десничарском екстремистичком спектру приписан је 21 насилни напад.

Бројни ризици за слободу медија

Осим физичких напада, организација у свом извештају указује и на бројне друге ризике за слободу медија у Немачкој. Од пандемије короне уочен је друштвени развој у којем многи грађани новинаре који не припадају њиховом идеолошком спектру доживљавају као противнике.

То се ипак нарочито односи на блискоисточно питање. Према РСФ, у 60 разговора који су вођени с медијским професионалцима из различитих редакција многи новинари говорили су о огромном стресу и притиску, посебно они који критички извештавају о израелском вођењу рата. А они пак који извештавају о животу Јевреја, изложени су повећаном нивоу непријатељства и говора мржње на интернету с антисемитском позадином.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси