Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  МФРР: ЕУ да замрзне преговоре о Поглављу 23 са Србијом ако власт не престане са таргетирањем медија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

09. 04. 2025.

Аутор: Бета Извор: К-013

МФРР: ЕУ да замрзне преговоре о Поглављу 23 са Србијом ако власт не престане са таргетирањем медија

Представник организације Article19 Давид Диаз је затражио данас од Европске уније да јасно каже властима у Србији да ће се преговори о Поглављу 23, о владавини права и људским правима у Србији замрзнути уколико власт не прекине са праксом таргетирања, медија, новинара и невладиних организација.

Он је на округлом столу у Независном друштву новинара Војводине, на којем су чланице иницијативе Мисија за брзи одговор у области слободе медија (Media Freedom Rapid Response – MFRR) представили прве оцене са мисије у Србији, оценио да не постоји начин да се преговори са Србијом о Поглављу 23 наставе „док год је овако лоша ситуација са медијским слободама“.

 „Захтевамо да ЕУ јавно и јасно осуди све нападе на новинаре и на медије, да доследно и стално испитује какав је статус слиучајева напада на новинаре, да делегације ЕУ и у Београду и у Бриселу изразе своју забринутост због активности власти у Србији против новинара и медија“, рекао је Диаз.

Затражио је од власти у Србији да прекину са јавним нападима на медије и новинаре који прате протесте, као и прекид „свих нелегалних полицијских активности попут упада у канцеларије медија и претресе медија и невладиних организација“.

Диаз је захтевао и прекид употребе шпијунског софтвера против новинара и невладиних организација.

„То није нормално, свако претварање да је Србија нормално друштво док се све ово дешава једноставно није прихватљиво“, истакао је он.

Додао је да и некажњивост случаја напада на новинаре мора да се заустави, као и да су врло разочарани како ЕУ поступа када се ради о Србији.

Оценио је да ЕУ не разуме природу студентских протеста у Србији и да поруке које шаље, не критикујући власт у Србији, „заправо компромитују идеју ЕУ код младих људи у Србији“.

Председница Европске федерације новинара (ЕФЈ) Маја Север рекла је да је представницима ЕУ поручила да не могу окретати главу од онога што се у Србији дешава.

Она је казала да су колеге у Србији принуђене да чак и штрајком глађу покушавају присилити директоре јавних сервиса да поштују закон.

Представница ЕФЈ Камил Магнисалис рекла је да је у јануару забележено двоструко више напада на новинаре у Србији у односу на јануар претходне године и да их је било укупно 44.

Додала је да претње „веома често“ долазе са највиших нивоа власти и да по правилу остају неистражене и без одговора.

Координаторка МФРР Елена Родина, је навела да је та организација у Србију дошла у мисију солидарности, те да су „дошли у Србију јер је ситуација ванредна и јер су медији и новинари под нападом“.

Најавила је да ће се сутра састати са представницима министарства унутрашњих послова Србије и тужилаштва.

Представници ове међународне мисије су подсетили да се данас комеморира 31. годишњица убиства новинарке Даде Вујасниновић и да ће ускоро бити комеморација убијеном Славку Ћурувији, као и да су и једна и друга смрт до данас остале неистражене.

Поручили су да та пракса некажњивости мора да се оконча и рекли да су дошли да искажу солидарност са новинарима који су на мети само зато што раде свој посао.

Када су Нови Сад и Војводина у питању, посебно су истакли случајеве Ане Лалић и Динка Грухоњића, који су већ дуже од годину дана на мети претњи смрћу и на мети кампање коју предводе највиши државни званичници, укључујући и председника Србије Александра Вучића.

Медиа Фреедом Рапид респонсе платформа је европски механизам који прати и реагује на кршење слободе штампе и медија у државама чланицама ЕУ и земљама кандидатима.

Мисију која тренутно борави у Србији предводи Европска федерација новинара (ЕФЈ), а делегацију чине представници организација ARTICLE19 Еуропе, Европски центар за слободу штампе и медија (ЕЦПМФ), Free Press Unlimited (FPU), Међународни институт за штампу (ИПИ) и OBC Transeuropa (OBCT).

Мисија се спроводи уз подршку Независног удружења новинара Србије.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси