Вести
09. 04. 2025.
МФРР: ЕУ да замрзне преговоре о Поглављу 23 са Србијом ако власт не престане са таргетирањем медија
Представник организације Article19 Давид Диаз је затражио данас од Европске уније да јасно каже властима у Србији да ће се преговори о Поглављу 23, о владавини права и људским правима у Србији замрзнути уколико власт не прекине са праксом таргетирања, медија, новинара и невладиних организација.
Он је на округлом столу у Независном друштву новинара Војводине, на којем су чланице иницијативе Мисија за брзи одговор у области слободе медија (Media Freedom Rapid Response – MFRR) представили прве оцене са мисије у Србији, оценио да не постоји начин да се преговори са Србијом о Поглављу 23 наставе „док год је овако лоша ситуација са медијским слободама“.
„Захтевамо да ЕУ јавно и јасно осуди све нападе на новинаре и на медије, да доследно и стално испитује какав је статус слиучајева напада на новинаре, да делегације ЕУ и у Београду и у Бриселу изразе своју забринутост због активности власти у Србији против новинара и медија“, рекао је Диаз.
Затражио је од власти у Србији да прекину са јавним нападима на медије и новинаре који прате протесте, као и прекид „свих нелегалних полицијских активности попут упада у канцеларије медија и претресе медија и невладиних организација“.
Диаз је захтевао и прекид употребе шпијунског софтвера против новинара и невладиних организација.
„То није нормално, свако претварање да је Србија нормално друштво док се све ово дешава једноставно није прихватљиво“, истакао је он.
Додао је да и некажњивост случаја напада на новинаре мора да се заустави, као и да су врло разочарани како ЕУ поступа када се ради о Србији.
Оценио је да ЕУ не разуме природу студентских протеста у Србији и да поруке које шаље, не критикујући власт у Србији, „заправо компромитују идеју ЕУ код младих људи у Србији“.
Председница Европске федерације новинара (ЕФЈ) Маја Север рекла је да је представницима ЕУ поручила да не могу окретати главу од онога што се у Србији дешава.
Она је казала да су колеге у Србији принуђене да чак и штрајком глађу покушавају присилити директоре јавних сервиса да поштују закон.
Представница ЕФЈ Камил Магнисалис рекла је да је у јануару забележено двоструко више напада на новинаре у Србији у односу на јануар претходне године и да их је било укупно 44.
Додала је да претње „веома често“ долазе са највиших нивоа власти и да по правилу остају неистражене и без одговора.
Координаторка МФРР Елена Родина, је навела да је та организација у Србију дошла у мисију солидарности, те да су „дошли у Србију јер је ситуација ванредна и јер су медији и новинари под нападом“.
Најавила је да ће се сутра састати са представницима министарства унутрашњих послова Србије и тужилаштва.
Представници ове међународне мисије су подсетили да се данас комеморира 31. годишњица убиства новинарке Даде Вујасниновић и да ће ускоро бити комеморација убијеном Славку Ћурувији, као и да су и једна и друга смрт до данас остале неистражене.
Поручили су да та пракса некажњивости мора да се оконча и рекли да су дошли да искажу солидарност са новинарима који су на мети само зато што раде свој посао.
Када су Нови Сад и Војводина у питању, посебно су истакли случајеве Ане Лалић и Динка Грухоњића, који су већ дуже од годину дана на мети претњи смрћу и на мети кампање коју предводе највиши државни званичници, укључујући и председника Србије Александра Вучића.
Медиа Фреедом Рапид респонсе платформа је европски механизам који прати и реагује на кршење слободе штампе и медија у државама чланицама ЕУ и земљама кандидатима.
Мисију која тренутно борави у Србији предводи Европска федерација новинара (ЕФЈ), а делегацију чине представници организација ARTICLE19 Еуропе, Европски центар за слободу штампе и медија (ЕЦПМФ), Free Press Unlimited (FPU), Међународни институт за штампу (ИПИ) и OBC Transeuropa (OBCT).
Мисија се спроводи уз подршку Независног удружења новинара Србије.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.