Вести
03. 04. 2025.
Сваки трећи новинар из Европе доживио прегоревање (burnout) због посла
Потребно омогућити боље радне услове фриленсерима у Европи.
Више од 60 посто анкетираних новинара доживјело је burnout (прегоријевање), а 62 посто их је присиљено додатно радити како би могли покрити основне трошкове живота. Ово су подаци анкете проведене међу новинарима широм Европе, покренуте кроз пројект Тактак у сарадњи с платформом Display Europe.
Анкета је проведена у јулу и новембру 2024. године, а обухватила је 436 одговора из 33 европске земље. Највећи број анкетираних новинара ради као фриленсери.
Показатељ да је сваки трећи новинар из Европе доживио burnout, како се наводи у анализи, могао би се објаснити чињеницом да су новинари под сталним притиском, посебно фриленс новинари, те да се суочавају с бројним изазовима, укључујући ниска примања, недостатак социјалне сигурности и нарушену равнотежу између приватног и пословног живота.
Упркос тим изазовима, страст новинара према професији и даље остаје снажна – 65 посто испитаних изјавило је да ће за пет година вјероватно и даље радити као новинари. Само 9,72 посто њих сматра да се за пет година неће бавити новинарством, стоји у анализи.
Осим тога, анализа је показала да скоро половина испитаника (47,50%) прима плату од једне или више медијских организација. То се, како се објашњава, може повезати с чињеницом да 9,44 посто новинара истовремено има стално запослење и обавља додатне послове као фриленсери.
Ти додатни послови укључују рад у односима с јавношћу (37%), невладином сектору (20%) и маркетингу (19%).
Неки новинари, уз то, раде и друге послове попут конобарисања, продаје некретнина или доставе пакета. Оваква ситуација, како се наводи, отвара озбиљна питања о могућим сукобима интереса и уредничкој независности, што би могло угрозити интегритет новинарства.
С друге стране, сваки пети испитаник (46,36%) прима хонораре за фрееланце послове. Занимљиво је да је 29,72 посто анкетираних новинара изјавило како се финансира путем грантова и стипендија, што указује на значај алтернативних механизама финансирања. Анализа је такођер показала да скоро половина испитаника (45,56%) није задовољна примањима за свој рад.
У саопштењу Тактака наводи се да је ријеч о првом европском испитивању стања новинарске професије од 2015. године, које долази у тренутку када се медијска индустрија суочава с финансијским потешкоћама и смањењем броја стално запослених новинара. Одговори анкетираних новинара указују на све већу несигурност у погледу финансијске стабилности и менталног здравља, као и на могуће посљедице по слободу медија.
“Ако се медијска индустрија настави пребацивати на модел у којем доминирају фриленсери, морат ћемо много боље бринути о њима”, поручио је Jeff Israely, суоснивач паришког медија Worldcrunch и водитељ пројекта Тактак.
Ларс Боеринг, директор Европског центра за новинарство, истакао је да је потребно дубље разумијевање подршке која је потребна фриленс новинарима.
“Истраживања о тренутној ситуацији фриленсера кључна су како бисмо пронашли начине за побољшање радних услова и задовољства у новинарском послу”, рекао је Боеринг.
Иако алати и могућности за фриленс новинаре постају све доступнији, омогућавајући им да самостално објављују свој рад, Боеринг наглашава да многи и даље раде “првенствено за медије који могу и морају боље”.
Комплетни резултати анализе на енглеском језику, доступни су овдје.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.